Arabanızla Sorunsuz Bir Yaz Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken Bakımlar

Otomobillerde yaz hazırlığı/bakımı nasıl olmalıdır? Motor ustası bir Ekşi Sözlük yazarı, aracınızla yaz mevsimini sorunsuz geçirmeniz için bazı tavsiyelerde bulunmuş.
Arabanızla Sorunsuz Bir Yaz Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken Bakımlar

otomobillerde yaz hazırlıkları, temelde mevsimsel bakım olarak geçer ve kış bakımı ile hemen hemen aynı aynıdır fakat uygulama şekilleri değişiklik gösterir. yaz mevsimi bu sene geç kalmış olsa da, birkaç gün sonra yükselecek hava sıcaklıkları sebebiyle, otomobiliniz ile sorunsuz bir yaz mevsimi geçirmek için aklınızda bulunması gerekenleri yazacağım.

1. yaz lastiği

bulunduğunuz bölgeye uygun lastik seçimi yapmanız gerekir. çoğu kişinin sorduğu bir soru var; "kış lastikleri ile yaz mevsiminde bir problem yaşar mıyım?" hayır yaşamazsınız. sorun pratikte yok ama teoride var. kış lastikleri takılı halde yaz mevsimini geçirmeye kalkarsanız hem arabanız çok yorulur, hem yakıt artar, hemde kışlık lastiğin türüne göre yaz sıcağında fren mesafeniz ciddi anlamda uzayabilir. bu sebeple ilk olarak kış lastiklerimizi çıkarıp yaz lastiklerimizi takıyoruz.

2. rot balans

yaz lastiklerini taktıktan sonra ilk işimiz bir rot balans servisine gidip alt düzeni kontrol ettiriyor, lastiklerin balanslarını yaptırıyoruz.

3. antifiriz

yazın ne antifirizi demeyin sakın. antifiriz motoru soğuğa karşı koruduğu kadar sıcağa karşı da korur. soğutma sıvısının kaynama noktasını yükseltir, motorun içi ayna gibi parlar, korozyon pas kireç vs hiçbir şey olmaz. bu sebepten ötürü hem motor suyunu boşaltıp eski suyu sistemden atıyoruz, hem soğutma kanallarını temizliyoruz, hem de yaz sıcaklarında hararet riskini bir nebze düşürecek antifirizi sisteme eklettiriyoruz.

4. klima

aracında klima olanlar kış mevsimi hiç kullanmadıkları klimanın gazını tamamlatırlar ise, yazın hem daha konforlu bir sürüş yaparlar hem de aracınız daha az yakar. çünkü, hızlı bir şekilde istenen sıcaklığa gelince kompresör devre dışı kalır ve yakıttan tasarruf edersiniz. klima gazı eksik bir otomobilde kompresör motorla beraber çalışır, motor stop edince durur. aracınız hem çok yakar hem de çok zorlanır. bir oto elektrikçisi klima gazını ölçüp eksik olduğu kadarını ilave edebilir.

5. periyodik bakım

özellikle tatile ya da uzak bir mesafeye gidiyorsanız, risk almamak adına periyodik bakımı öne çekebilirsiniz. yaz ve kış olarak farklı numara yağ kullananlar ise kesinlikle bu bakımı yapmak zorunda. bu bakımda yağ, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi, lpg'li bir otomobile sahip olanlar ise lpg filtresini değiştirmelidir. ayrıca silecek suyunuzu tamamlayın. kıştan kalan parçalanmış silecek süpürgelerini değiştirin fakat çok kaliteli bir şey kullanmayın. yaz sıcağından sonra kışın pek kullanılmaz hale geleceklerdir.

6. teknik kontrol

fren balataları, v kayışları, bujiler gibi donanımların kontrolünü yaptırıyor, gerekiyorsa değiştiriyoruz. bir oto elektrikçisinde ise sigorta kontrolü yaptırıyoruz. eriyen atan sigorta var mı bakıyoruz. yine kıştan çıkan akünün ölçümünü yaptırıyoruz.

ayrıca bir ön cam güneşliği, bagaja 5 litrelik su olmazsa olmazınız olsun.