Arabaya Antifriz Nasıl Eklenir?

Tamamen antifiriz koymak, arabaya kaç litre antifiriz konur, antifriz nasıl konur... Bu soruların ve kendi otomobilinize nasıl antifriz koyacağınızı açıklayan bir yazı.
Arabaya Antifriz Nasıl Eklenir?
iStock
Antifriz: 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Daha çok otomobil motorlarında kullanılır.

antifriz, sıcak iklime sahip bölgelerden otomobil alanların dikkat etmesi gereken bir konu. aldığınız aracın soğutma sistemi içerisinde antifiriz yok ise, sonradan başınız biraz ağrıyabilir.

antifiriz olmadan kullanılmış bir otomobilin soğutma sistemin iç kısımları, aynı çaydanlığın dibi gibi olacağından, zamanla tıkanmalar ve hararet problemleri baş gösteriyor. üstüne çamurlaşma ve pas rengi bir soğutma suyuna sahip oluyorsunuz.

gelin bu hafta sonu aracınıza antifiriz ekleyelim

ama önceden belirtmem gerekir ki, sorumluluk tamamen size ait. çünkü uzun zaman antifiriz olmadan kullanılmış bir soğutma sistemi, antifirizi yediği anda tıkalı yerleri açar ve daha önceden delinmiş ve yine kireç sebebiyle kapanmış olan deliklerden suyu sızdırabilir. delinmeyip zayıflamış noktaları patlatabilir. bu tamamen sizin sorumluluğunuz altında kalsın. sonra bana yazıp "araba hararet yaptı, yolda kaldık" falan demeyin.

antifiriz eklemeden önce soğutma sisteminin içini güzelce temizlemek gerekir. daha önceden antifiriz kullanan kişiler, birkaç adım ileriye gidip sadece duru suyla temizlik yapabilir. ama musluk suyuna alışmış bir soğutma sistemi için temizlik kesinlikle şart. bu noktada şu önemli bilgiyi vermem gerekir; aracınız sürekli olarak su eksiltiyor ise antifiriz eklemeden önce bu arızayı gidermelisiniz. su kaçakları genellikle hortumlar, radyatör, kalorifer peteği ve devirdaim pompasından kaynaklanır. böyle bir sorununuz varsa tamirciye gidin ve arızalı parçaları değiştirin.

şimdi temizlik işlemine başlayalım

ilk olarak sağlam bir radyatör temizleyicisi almanız gerekiyor. reklam olmasın diye adını vermiyorum ama o meşhur alman firmasının ürünleri bu konuda iddialı. o kutuyu aldığınız zaman üzerinde nasıl kullanacağınıza dair bilgi bulunur. yazdığı gibi aracınızın soğutma suyuna ekliyorsunuz ve yarım saat turluyorsunuz şehirde.. yarım saat sonra aracı hortum ve su olan bir yere çekiyorsunuz ve stop ediyorsunuz. aracınız yaklaşık bir saat bu şekilde kalıyor. kesinlikle temizleme işlemine hemen başlamıyoruz. hem çok sıcak olan su elinizi yakabilir, hemde motorda ani bir ısı artışına sebep olabilirsiniz.

dikkat! temizlik için porçöz, sirke, çamaşır deterjanı, karbonat vesaire kullanmayın. sonuçları ağır olabilir.


yaklaşık bir saat sonra eğer motor suyu gerekli soğukluğa düştüyse soğutma suyu eklediğiniz yerin kapağını açıyorsunuz ve bu kaba gelen küçük hortumu da yerinden çıkarıyorsunuz. şimdi bu noktada yapmanız gereken, o küçük hortumu arabanın motor bölümünün dışına uzatmak. bunu başka bir hortum yardımıyla yapabilirsiniz. burada amaç; su motor bölümüne girmesin diye. kayışlardan sıçrayan kirli su, üstünüzü başınızı perişan eder. burada bir bilgi vermek istiyorum; soğutma suyunu radyatör altında bulunan hortumları sökerek boşaltan var ama çok gerek yok arkadaşlar. biz blok içerisinde bulunan suyu da boşaltacağız. bunun için ya arabayı tersine çevireceksiniz, ya da motoru çalıştırıp dışarı pompalanmasını sağlayacaksınız.

çeşmeden gelen hortumun ucunu, su eklediğiniz kabın içerisine sokuyoruz ve çok az suyu açıyoruz. herşey hazırsa motoru çalıştırıyoruz, kaloriferi en sıcak konuma alıp açık hale getiriyoruz ve bekliyoruz. motor çalıştığı an o küçük hortumdan su gelmeye başlayacaktır. gelmezse paniklemeyin, bir müddet sonra su gelecektir. gelmezse eğer hortumlar ciddi anlamda tıkalı ya da termostat arızalı olabilir. bazı araçların termostat sistemi çok farklı, önce su kabına vermiyor suyu. fan açınca oradan kesinlikle su gelmesi gerekir.

bu şekilde temiz su gelene kadar 2 bin 3 devir gaz vererek bekleyin. küçük hortumdan çıkan su çamur renginde olabilir. berrak su gelene kadar devam ediyoruz işleme. suyun tamamen tertemiz aktığına kanaat getirdiğiniz an motoru stop ediyoruz. öyle kalsın bırakın. su taşar, genleşir, su kaptan geri gelir falan sorun yok.

daha önceden aldığımız kaliteli bir antifirizi, mümkünse saf su ile 5 litrelik bidonda karıştırıyoruz. bu bidonu bir kenarda hazırda bekletip diğer 5 litrelik bidona saf su koyuyoruz. burada önemli olan aracınızın soğutma sisteminin kaç litre su aldığıdır. genellikle 6-9 litre arasında olur. bu bidonları hazırladık ve tekrar motoru çalıştırıp çeşmeyi açıyoruz yine. yaklaşık 10 dakika bu şekilde çalışsın.

bu noktadan sonra biraz el çabukluğu olacak sizin için

şehir suyundan gelen hortumu çıkarıyoruz ve su kabına antifiriz olan bidonu boşaltıyoruz yavaş yavas (eksildiği kadar). kaba giren hortum dışarı akmaya devam etsin bu arada. yaklaşık iki üç dakika sonra dışarı akan suyun rengi, koyduğunuz antifiriz rengine dönüşmeye başladığı an ve antifirizli bidon tamamen boşaldıysa, hortumu soğutma kabının üstündeki yerine geçirin. kelepçe varsa hortum üzerinde olsun. sonradan tekrar sökmeyin hortumu kelepçe takmak için. su eklediğiniz yerin kapağını kapatın. kapağı çok sıkmanıza gerek yok. min-max yazan çizgilere dikkat edin. bu şekilde hem soğutma sisteminin havasını aldınız, hemde antifiriz eklediniz.

bu işlemleri tamamladıktan sonra ertesi gün aracınızın su seviyesini kontrol edin. eksilme varsa (ki kesinlikle olacaktır biraz) aracına güvenenler antifiriz ekleyebilir. diğerleri saf su eklesin. bu kontrol etme işlemini motor soğukken yapmayı unutmayın. eksilme yok diye kontrol etmemezlik yapmayın. 15 gün kadar sürekli olarak soğutma suyu seviyesini kontrol edin.

peki dikkat etmemiz gerekenler nedir? ilk başlarda olmasa da birkaç güne kadar soğutma sıvısı seviyesi belirgin bir şekilde azalıyor ise, bir yerleri delmiş demektir antifiriz. bu genelde kalorifer peteği ya da radyatör peteği olacaktır.

önemli noktalar

- aracınızın kitapçığında belirtilen renkte ve kaliteli bir antifiriz kullanın.

- çok soğuk bölgelerde yaşayanlar, antifiriz ölçümü yaptırmalı. bizim kaba taslak koyduğumuz antifiriz, eksi 20/30'lara dayanır mı bilinmez.

- antifiriz yaz veya kış soğutma sıvısının içinde bulunmalı. antifiriz sadece donmayı değil, kaynama noktasını da yükseltir. korozyon, kireç, pas oluşumunu engeller.

detaylı bilgi için:


kalın sağlıcakla.