Arabayı Oto Sanayiye Tamire Götürmeden Önce Yapılması Gerekenler

Oto sanayi gibi yerlere giderken en azından bazı ön bilgilere sahip olmak zaman zaman epey bütçe dostu olabiliyor.
Arabayı Oto Sanayiye Tamire Götürmeden Önce Yapılması Gerekenler

diyelim ki aracınız arıza yaptı ve ne olduğu konusunda bir fikriniz yok. gece kara kara düşünüyorsunuz "acaba ne masraf çıktı bize" diye. arabalardan da çok anlamadığınızı varsayalım. yolda kalmış olun ya da olmamış, kaza durumları hariç ne yapmanız gerektiğini anlatayım.

öncelikle aracınızın hangi aksamından arıza yaptığını bilmeniz gerekir

örnek vereyim; bijonlar yalama olmuştur ve siz tamirciye gidersiniz. tamirci arabayı alır ve tornacı çağırır, tornacı yalama olan yuvalara yay salmak için tanesine 30 tl der. üç yuva yalama olsa 90 tl eder. tamirciye gittiğiniz zaman, o bir tornacı çağırır ve yuvalara yayları saldırır. iş bittiğinde 200 yeter der ve ödediğiniz fazladan 110 tl ile sanayiden ayrılırsınız. halbuki direkt olarak tornacı önüne çekseniz arabayı, biraz pazarlık ile 75 tl'ye aracınızı tamir ettirip yola çıkarsınız. tamirciye gittiğiniz zaman işi uzatıp daha fazla para bile alabilir. porye sökülecek der ve bir dünya zaman kaybı yaşarsınız. halbuki beş dakikalık iştir yuvalara yay salmak.. araba çekişten düşer, gaza yüklenseniz bile 2000 deviri geçmez, dersiniz motor yandı bitti.. gerçekte olan; yolda bir karton üzerinden geçersiniz ve vuruntu sensörünün kablosu çıkmış ya da kopmuştur. bunun için "ya yapılsın da neyse günahımız çekeriz" dersiniz ve adamın maliyetsiz olarak parça değiştirmeden yaptığı arızaya, astronomik rakamlar ödeyebilirsiniz. lpg'de araba tekliyor, benzine geçiyor şikayeti ile gittiğiniz zaman olay sağlam enjektörleri temizlemeye, hatta regülatörü değiştirmeye kadar gidebilir. sorun 25 liralık filtreden kaynaklanır.

arabanın alt düzeninden gelen bir ses sebebiyle direkt tamirciye değil, bir rot balanscıya gidin. adamlar ücretsiz olarak arabanın altına girerler ve size hangi parçanın arızalı olduğunu söylerler ve liste olarak elinize verirler. bu noktadan sonra o parçaları kendiniz alıp bagaja atıp bir tamircinin yolunu tutabilir, sadece işçilik konuşabilirsiniz.. "selamünaleyküm aga, sağ sol salıncaklar değişecek, araba bu, parçalar bende, ne kadara yaparsın" diye tamirci tamirci gezip en uygun fiyatı alabilirsiniz. işiniz bitince tekrar rot balanscıya gidip arabanızın rot ve balans ayarlarını aynı yerde yaptırır, 50 lira atar çıkarsınız..

öyle ustalar var ki, daha sorunu ve arızayı görmeden 'üst kapak' açılacak diyebilir. önce arabayı bir bilgisayara bağlayıp çıkan sonuçları yorumla, kompresyon testi yap vs. oradan hemen uzaklaşın. iyi bir usta sizi dikkatlice dinler, arabayla teste çıkar, size sürekli soru sorar.. arabayı dükkana çektiğiniz zaman size "aç kaputu deyip suratınıza bile bakmıyor ise oradan kaçmaya bakın. elektrik arızası için gittiniz diyelim ve usta size şu araya bir röle atalım" derse hayır deyin. sorun neyse o çözülür. işin kolayına kaçıp başından gönderen usta çok fazla.

aracınız tamir edilirken başında bekleyin ve sürekli olarak ne yapıldığına bakın

kötü niyetli kişiler sizin aracınızdan çok pahalı olan bir parçayı söküp alabilirler. bunun gittiğiniz yer olmasına gerek yok, sırf bu işi meslek haline getiren insanlar var piyasada. ve işin acısı bu çoğu kez yaşanır. erkek veya kadın olun fark etmez, arabanızın başında durup soru sorun ne yapıldığına dair.

aracınızda ciddi bir problem olduğunu düşünüyorsanız, tamirciye gitmeden önce alt düzen için rot balanscıya, motor için kompresyon testine arabanızı sokun. 10 liralık egzoz takozu için egzozcuya gidersiniz, tertemiz katalizörü söker değiştirirler, anlayamazsınız.

çok basit bir problem için binlerce lira harcayabilirsiniz. beş kuruşluk parça arızası yüzünden problemi çözemeyen ve binlerce lira harcayıp yine sorunu çözemeyen yığınla adam tanıyorum. arabalarınızı kurcalatmayın. nokta atışı yapmak için ani olmayan arızaları dikkatlice araştırın.

yolda kaldığınız zaman hemen panikleyip internetten servis aramaya kalkmayın

yol yardım hizmetiniz var ise bunları kullanın. sigorta firmaları, akü firmaları ve lastik firmalarının ücretsiz çekici hizmetleri vardır. bunları araştırın ve arabanızın bir yerine not edin. böyle bir imkanınız yok ise facebook gibi yerlerden bulduğunuz bir kurtarıcıyı çağırın. pazarlık yapın. 200 yazarım diyende olur 70 yazarım diyende.. hatta daha önceden arabanızın bir köşesine telefon numaralarını koyun. 24 saat lastik değiştirme hizmeti veren lastikçiler var mesela ve biten aküyü yerinde değiştiren.

sanayide bir ustaya gittiğiniz zaman "usta bu arabanın altından bir ses geliyor" demek var ya da "usta bu arabaya bi torsiyon çakalım" demek var... baskı balata değişimi için gidersiniz size marka önerisi sunmadan en dandik parçayı monte eder geçerler. hatta parçayı değiştirmeyip üstüne balata çakıp geçen çakallara yem olmayın.

ama emin olun en vicdanlı ustalar türkiye'de. ukrayna ve rusya'da bu işi yapmış biri olarak bunu söyleyebilirim. ustaların sürekli olarak "gelsin de bi yolayım şunu" tavrı türkiye'de en düşük seviyede. ama bir kişi bile yapsa, mide bulandırıcı.