Arabeskin Bizzat Kendisi Olan Azer Bülbül Hakkında Az Bilinenler

2012 yılında, henüz 44 yaşındayken 3 yıldızlı bir otel odasında hayatını kaybeden 5 yıldızlı insan Azer Bülbül'ün hayatına dair az bilinen notlar.
Arabeskin Bizzat Kendisi Olan Azer Bülbül Hakkında Az Bilinenler

on dört yıllık menajeri ve dostu mustafa kocadağ'ın, azer bülbül hakkında aktardıkları:

- gerçek adı subutay kesgin olan azer bülbül'ün çok temiz bir ailesi vardır. ana babası hacıdır. kız kardeşi essen üniversitesi'nde hocadır.

- azer'i almanya'da bir gece gazinoya götürmüşler. o sırada yıldız tezcan sahnedeymiş. yıldız tezcan mikrofonu azer'e uzatmış. azer bir okumaya başlamış ki herkes şokta! böyle bir ses yok! kadın hemen uzelli firmasının yetkililerini arayıp azer'i anlatmış. uzelli firması da azer'i ilk uçakla türkiye'ye getirtip ona burada bir albüm yapmış.


- ama azer bülbül hakkında kasıtlı haber yapan biri vardı hep: reha muhtar. azer, tarabya'da palet 3'te sahne alırken, reha muhtar her gece ekibini alır gelirdi. bir gece bir tartışma oldu ve azer, reha muhtar'ı mekandan kovdu. işte o günden sonra reha muhtar apansız saldırdı. takıntı yaptı azer onu kovunca. ama tabii azer'in medyada çok güzel dostları da vardı, mesela ufuk güldemir. ufuk bey azer daha o kadar ünlü olmadan önce bile yeniköy'de sahne aldığı mekanda onu dinlemeye gelirdi.


- en büyük korkusu uçaktı, daha da başka korkusunu bilmiyorum. onu en mutlu eden şey ise... galiba huzurdu çünkü çok yalnız bir adamdı. insanlar tarafından çok ezildi. sanat camiasında ayrı ezildi, askerde ayrı ezildi. ama gözü karaydı da, mesela ölmeden önce aysu baceoğlu'yla hatay'da zordayım filmini çekerken kadına kızdığı için filmi yaktı. kadına da parasını verip kalktı geri döndü.

- ilk evliliğini bir italyan ile yapmış zamanında. almanya'da sema hanım vardı ikinci eşi. türkiye'de evlilik yapmadı.


- insanlar doğallığını sevdi. bir de sanatına ve hayranlarına karşı saygı ve sevgisini. azer bir hayranıyla karşılaştığında düğmesini iliklerdi. biliyor musun, onu en çok dinleyenler uzun dönem askerler ve ankaragüçlülerdi. onun hayranlarıyla arasında sevgiden de öte bir bağ vardı. mesela onun konserlerinde kendine jilet atanlar olurdu, azer bundan hiç hoşlanmazdı; o, insanlara teslim olmayı değil direnmeyi aşılardı.


- ibrahim tatlıses; inanır mısın, azer'e saygısından azer'i gördüğünde eli ayağı titreyen insandı. hatta hatırlıyorum, azer bir defasında ibo'nun şovuna konuk olmuştu. bir gün sonra da ona misafire gittik. ibo dedi ki: "ben bunu sarhoş sanıyordum, herkes öyle sanıyor. ama bu adam sarhoş değil, bu adam şarkıları okuyup kendini de insanları mest eden bir adam, ondan bu halde."


zordayım şarkısını kendi yazmıştı. üç buçuk milyon sattı o albüm. ben babayım albümü altı milyon sattı. boş günü yoktu, her gün konser verirdi. yurt içi, yurt dışı. almanya'da azer ile tarkan'ın konseri aynı gün olduğunda azer'in kitlesi onun beş katıydı.

kaynak: bavul dergi, sayı: 5