Arabeskin Çok Şey Borçlu Olduğu Ali Tekintüre'nin Sözlerini Yazdığı Efsane Şarkılar

Türkiye'deki arabesk kültürünün babalarından, söz yazarı ve şair Ali Tekintüre; geçtiğimiz yıl akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Usta söz yazarının dev külliyatından, dinlediğinizde "bunu da mı o yazmış" tepkisi vermeniz muhtemel klasik şarkıları huzurunuzda.
Arabeskin Çok Şey Borçlu Olduğu Ali Tekintüre'nin Sözlerini Yazdığı Efsane Şarkılar

hayatını kaybeden bu büyük üstadın yazdığı şarkılar neredeyse binden fazla. bazılarını anısına buraya bırakıyorum ki koca bir arabesk kültürünü nasıl etkilemiş, müslüm gürses efsanesine nasıl da dev bir katkısı olmuş görülsün.

her şey için teşekkürler güzel yürekli insan.

tanrım beni baştan yarat


kadehi şişeyi kırarım


gidecek bir gün (aldanma çocuksu mahzun yüzüne)


dilek taşı


sürünüyorum


kırılsın ellerim


baharı bekleyen kumrular gibi


toprak alsın muradımı


kaderi ben mi yarattım


benim için üzülme


elimde duran fotoğrafın


güldür yüzümü


tövbe ettim


bir kadın tanıdım


sevmez olaydım


ve final:


hangimiz sevmedik


yeteneğini ve müzik piyasasının son dönemdeki halini son röportajında şu sözlerle dile getirmişti

"insanlar birtakım şeyleri zor elde ederse onun kıymeti olur. şimdi her şey elinizin altında. insanlar işin kolayına kaçıyorlar; arayış yok, ruh zenginliği yok… yani ‘sevgiyi’ anlatırken artık o derinliği yaşamıyor insanlar. şimdi şarkı sözü yazanlarda işin kolayına kaçıyor. kendileri ruhlarından bir şeyler katacaklarına, bizlerin yaptığı şarkıların sağından solundan alıyorlar. bu kolaycılıkla iyi şarkı çıkar mı? ancak günlük dinlersin, oynarsın. şimdikiler hep oyun havası, ritim ya da dans müziği… bu durumun etkilerini 20 sene sonra göreceğiz; kültür boşluğu olacak. yaklaşık 10 senedir geleceğe taşınacak bir tane şarkı bulamazsınız.

artık duygu dünyası da değişti. bazı şeyler çok kolay elde edilir hale geldi. kolay elde edilen şeylerin kıymeti olmaz. bundan sonra kolay kolay ne bizim gibi yazanlar gelir ne de öyle okuyanlar… çünkü o zamanın, o ortamın içinde yoğrulmuş insanlardık biz. bugün bilgisayarla, internetle yoğrulan insanın duygusundan fazla bir şey bekleyemezsin."

toprağı bol olsun, geride kalanlarına sabır dilerim.