Araç İçi Cam Buğulanması Neden Olur?

Aracınızdaki kısa süreli cam buğusu bir sorun olarak görünmeyebilir fakat sürekliliği olması halinde problem var demektir ve sebebi araştırılmalıdır.
Araç İçi Cam Buğulanması Neden Olur?

araba içinde kısa süreli oluşan cam buğusu bir sorun olarak görünmeyebilir fakat sürekliliği olması halinde problem var demektir ve sebebi araştırılmalıdır.

en çok bilinen sebeplerinden bir tanesi kalorifer peteği ile alakalıdır. kalorifer peteğinin üstünde ya da kabin içerisine denk gelen borularda oluşabilecek bir sızıntı buhar olarak arabanın içerisine yayılır ve sürekli olarak giderilmesi imkansız hale gelen buğu problemine sebep olur. özellikle motor suyunuz yavaş yavaş eksiliyor ise.

buğu problemi genellikle yağmurlu havalarda oluştuğu için başka bir sebep olarak da aracın içerisine bir su sızıntısı olmasından şüphe duyulur. kapı, bagaj ve cam fitillerinden, davlumbaz içlerinden, sunroof'tan ya da anten yuvasından gibi türlü türlü yerlerden içeriye su alması mümkündür. sonuç olarak ısınan araç kabini bir süre sonra bu suyun buharlaşmasına yol açıp buğu problemini ortaya çıkarır. siz çok fark etmeseniz bile taban halılarının içi sürekli olarak nemli olabilir. ayrıca ön ızgaranın içerisindeki yağmur giderleri tıkanırsa (silecek altlarında bulunan) su buradan taşıp ön panelden içeri girebilir. hatta sıcak kalorifer peteğine kadar ulaşıp buhar haline gelebilir. sonuç olarak önlenemez bir buğu problemi yaşanır. ayrıca ıslak ayakkabı, kıyafet, şemsiye, poşet gibi şeylerin kuruyana kadar buğu problemi yaşattığını da ekleyelim.

çözümü ne diye soracak olursanız; öncelikle teknik kontrolleri yapmanız gerekir. kapı fitilleri, cam fitilleri, taban halısı altı, kalorifer peteği gibi donanımlar kontrol edilmeli. yağmur kanallarının tıkalı olup olmadığına bakılmalı. güneşli havalarda tüm kapılar ve bagaj açılıp uzun süreler aracınızı havalandırmanız faydanıza olacaktır. anlık bir çözüm ise iç ısı ile dış ısıyı birbirine eşitlemek olacaktır. seyahat boyunca camları bir parmak kadar açmak da buğu oluşumunu engelleyecektir.