Araç Kliması Neden Soğutmaz ve Bu Problem Nasıl Çözülür?

''Araç kliması soğutmuyor, ne yapmalıyım?'' diyenler için bir araba ustasından araç kliması soğutmamasının nedenleri ve bu problemlerin çözümleri.
Araç Kliması Neden Soğutmaz ve Bu Problem Nasıl Çözülür?

aracı olan herkesin mutlaka bir kez başına gelen durumdur bu, klimanın yeterli soğutmaması ya da hiç soğutmaması. şimdi, ben bir usta olarak size anlatayım araç kliması neden soğutmayı keser ya da beklenen soğutmayı gerçekleştirmez.

ben bu yazıda otomobilin klima ayarları gibi bir şey anlatmayacağım. klimanın fonksiyonlarını tam olarak kullanabilmek için öncelikle aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyin. klima açıyorum diye defrost sistemini devreye alıp, içeriye hem sıcak hem soğuk olarak üfleme yapmasını sağlayan ve klima soğutmuyor diye şikayet edenlerin sayısı da az değil. bu sebepten dolayı öncelikle klima kontrol panelini tam olarak kullanmayı öğrenebilirsiniz. sözlük yazarlarının okumakta olduğu kitaplar başlığına da yazabilirsiniz bunu :) hemen hemen her arabanın bagajında duruyor bu kitaplar.

ilk önce en sık karşılaşılan sorunlardan biriyle başlayalım. hatta bir efsaneyi de yok edelim

polen filtresi soğutmaya engel olur diye birçok yerde duyulur, fakat polen filtresinin soğutmaya engel bir durumu yoktur. polen filtresi tıkanır ise üfleme düşer ve haliyle içerisi yeterince soğutulamaz. üfleme kanallarından çıkan soğuk havanın derecesinde bir oynama olmaz. polen filtrenizi zaten klima bakımı yapılırken değiştirirler. bu filtre orada olmaz ise, üfleme yapan yerlerden yaprak bile gelebilir, hava kanallarını ciddi anlamda kirletip, üfleme fanı motoruna zarar verebilir.

klima gazı

en çok karşılaşılan sorundur kendisi. yeni bir otomobilin bile klima gazı 3 ila 5 yıl içerisinde azalabilir, bu gayet normal bir durumdur ve hiçbir otomobilin klima gazı ömürlük değildir. bu sebeple her yıl klima kaçak kontrolü ve gaz dolumu yaptırmanız gerekir.

klima gazı azalmasının ilk belirtisi soğutma performansının düşmeye başlamasıdır. bu süreç bir süre sonra klima kompresörünün hızlı hızlı devreye girip çıkması ile sonuçlanır ve en sonunda klima tamamen devre dışı kalır. klima kompresörünün devrede olup olmadığı şu şekilde anlaşılır; birisi içeriden düğmeye basar ve siz de motor bölümünde çat diye bir ses duymanız gerekir. bu ses gelmiyorsa kesinlikle elektrik arızası söz konusudur. sigorta atmış ya da tesisat kopukluğu olabilir. bu çat sesinin gelmiş olması kompresörün devreye girdiği anlamına gelmez. çat sesi mıknatıs ile kavramının yapıldığı anlamına gelir fakat farklı bir sebepten ötürü kompresör dönmeyebilir. klima kayışı gevşek ise kayış boşa dönmeye başlayabilir ya da atlama yapabilir, kompresör kilitlenmiş olabilir. bu kompresörün performansını ciddi anlamda düşürür hatta tamamen durdurur. klima kompresörünün yerini biliyorsanız eğer, üzerine gelen kayışı kontrol edin. kayış yok ise kopmuştur. var ise parmağınız ile üstünden bastırın ve bir santimetre kadar esnediğinden emin olun. çok fazla esniyor ise bilin ki kayış boşa dönüyordur. ayrıca fiziksel olarak hasar var mı kontrol edin. bu işlemi yaparken motorun stop halde olması gerekir.

klima gazı tamam, kayış da tamam fakat yine de soğutma gerçekleşmiyor

ustanız da dedi ki; "kompresör yalan olmuş, değiştireceğiz". durun şimdi, kompresör öyle hemen arıza yapacak bir parça değil. bu parça arıza bile yapsa içini açıp çatır çatır tamir eden ustalar var. bu noktada ilk olarak bakmamız gereken nokta; kalorifer peteğine sıcak su girişi mi oluyor. bu konuda şüphe duyabilirsiniz. şimdi bu kalorifer peteğine giren sıcak suyu kontrol eden bir vana var. bazı araçlarda elektrikli, bazılarında manuel halatlı:

eğer ki içerisine sıcak su girişi oluyorsa klima soğuk havayı sıcak hava ile birlikte üfler ve gerekli soğutma sağlanamaz. bu vana elektrikli ise çoğu zaman arıza yapar ve görevini tam olarak yerine getirmez. kalibrasyon ayarı kaçabilir ve tam olarak sıcak su girişini kapatamaz.

bir diğer sorun ise elektronik tip klimalara sahip araçlarda yaşanır

dış ya da iç sıcaklık sensörünün arıza yapması durumunda, derece bilgileri yanlış olarak bilgisayara gönderilir ve klima otomatik modda üfleme derecesini düşürebilir..

klima devredeyken motor radyatör soğutma fanı devre girer ve araç üzerinde ciddi bir elektrik yükü oluşur. tesisatı eski olan araçlarda bu birtakım problemlere yol açabilir. örneğin rölanti de titreme, camların yavaş açılıp kapanması gibi. bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. şase güçlendirmesi gibi yöntemler denenebilir fakat en sağlıklı olanı tesisatı komple elden geçirilmesi olabilir. şöyle ki; kompresör üzerindeki mıknatıs kavramayı tam yapamadığı için soğutma yeterli düzeyde olmayacaktır. örneğin basit bir tesisat arızası, aracın çukurlara girdiğinde klimanın devreden çıkıp girmesine sebep olabilir.

klimayı sürekli olarak kullanırsanız, ara sıra sigortalarını kontrol etmenizde fayda var. yük binen sigortalar atmasa bile eriyebilir. bu konuda dikkatli olun.

klimanın en etkin şekilde çalışması için bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir

- araca ilk bindiğiniz zaman tüm camları açın ve yaklaşık iki üç dakika bu şekilde seyahat edin

- kış aylarında haftada bir kez klimayı 15 dakika kadar çalıştırın.

- park edeceğiniz yere gelmeden yaklaşık 5 dakika önce klimayı kapatın. üfleme devam etsin.

klima kompresörü: