Araç Tekleme Problemlerinin Baş Aktörü: Buji Kablosu Arızası

Buji kablosu arızası neden olur, nasıl anlaşılır ve nasıl çözülür?
Araç Tekleme Problemlerinin Baş Aktörü: Buji Kablosu Arızası

buji, buji kablosu ve bobin üçlüsü. bunlar motor içerisinde yaramaz çocuklar gibi bir şeydir; her haltı yerler fakat ne olduğunu asla bilemezsiniz. arızalı buji gider bobini bozar; bobin bazen bunlara küser, ateşleme yapmaz; kablo ise uyur kalır, görevini yerine getirmez fakat kaput açıldığı zaman hepsi dört dörtlük işini yapar ve arızayı bir türlü çözemezsiniz.

bujiler temizlenir fakat buji kabloları ve bobin için bu durum söz konusu değildir. bu üçlünün tamiri diye bir şey de söz konusu değildir.

aracınız rölantide düzensiz titriyor, gazdan ayağınızı çekince silkeleme yapıyor ya da patırtılı çalışıyor ise bu üçlünün suçlu olma ihtimali bir hayli yüksektir. başlı başına sebep bu olmamakla birlikte genelde ateşleme sistemi arızası nedeniyle oluşur.

buji kablosu ya da bobin arızası şu şekilde anlaşılır; motor çalışırken buji kablolarını sırasıyla motor bölümünden çeker ve bir santim kadar ayırırsınız. ocaklarda olduğu gibi çat çat şeklinde düzenli bir ses gelmesi gerekir, kıvılcım atlamalı yani. kabloyu yerine takıp bir sonrakine geçiş yapabilirsiniz. unutmayın ki kablonun ucunda yüksek gerilim vardır ve dikkat edin. öldürmez fakat titretir :)

bujiler temizlenirken silindir tarafında kalan kısımlarına bakıp motorun ne yakıp ne yakmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

aşırı yağmur ya da bilinçsiz bir şekilde motorun yıkanması gibi motor üstüne su teması sonucu bu üçlüden bir veya tamamı görevini yerine getirmez ve motor stop eder. bu tür durumlarda panik yapmadan kabloların sökülmesi ve iki tarafında iyice kurutulması gerekmektedir. öyle bezle sileyim ve takayım değil, mümkünse basınçlı hava (araba stop etmez de sürüne sürüne bir istasyona gidebilirseniz), gerekirse sıcak üfleyen bir alet ya da tüm kabloları söküp uzun bir süre beklemek. buna rağmen bile aracınız çalışacak fakat tekleme uzun süreler hatta günlerce devam edecektir.