Araç Yakıt Tüketimi En Doğru Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Arabanızın ne kadar yakıt (benzin, mazot) harcadığını/tükettiğini en doğru şekilde nasıl hesaplayabilirsiniz? Ekşi Sözlük yazarı bir motor ustası, bu konuda size yardımcı olabilecek bilgiler paylaşmış.
Araç Yakıt Tüketimi En Doğru Şekilde Nasıl Hesaplanır?

öncelikle bilmeniz gerekir ki yakıt sarfiyatı (tüketimi) hesabı para cinsinden yapılmaz. bu, çok yanlış bir kavram ve yakıt aldığınız farklı istasyonlarda değişik sonuçlar görmenize sebep olur.

yakıt hesabı yapılırken özellikle şu noktaya dikkat edilmesi gerekir: araç kullanım tarzınız ve alışkanlıklarınız asla değişmemeli. sırf yakıt hesabı yapıyorum diye gazdan ayağınızı iyice çekmenin mantığı yok. her zaman nasıl kullanıyorsanız aynı şekilde kullanmaya devam etmelisiniz.

yakıt sarfiyatı, bildiğiniz ya da duyduğunuz üzere iki şekilde belirtilir: şehir içi ve şehir dışı. araç kullanma kılavuzlarında her iki kullanım için bir değer yazılıdır fakat insanlar çoğu zaman şöyle düşünür: "yahu fabrika değeri x diyor, daha düşük nasıl yakar bu araba?" yanlış. siz isterseniz değerleri düşürürsünüz. fabrikanın yazdığı ortalama değerdir ve bir kişinin kullanımı ile yazılmıyor o değerler oraya.


yakıta neler etki ediyor, kabaca bakalım

- bulunduğunuz şehir: istanbul ile yozgat şehir içinde tüketilen yakıt farklı olacaktır.

- kullanım tarzı: deli gibi basıp sakin sakin araba süren iki kişinin yakıt tüketim oranları da asla eşdeğer olmayacaktır.

- hava koşulları: yaz ve kış aylarında tüketilen yakıt oranları değişiktir. özellikle hava muhalefeti gibi durumlarda yakıt tüketimi tavan yapar.

- periyodik bakım: bilindiği gibi bakımsız bir otomobilin tükettiği yakıt ile bakımlı bir otomobilin tükettiği yakıt sarfiyatı aynı olmayacaktır.

at, sahibine göre kişner. arabanız da sizin kullanım şeklinize ve verdiğiniz özene göre size geri dönüş yapacaktır.

yakıt ölçümü kısa mesafelerde gerçek sonuçları vermez. öyle 100 kilometre yapıp tekrar depoyu doldurup hesaplamak değildir gerçek olan.


yakıt sarfiyatı nasıl hesaplanır?

bir istasyona girip öncelikle aracımızın kilometresini bir kağıda yazıyoruz ve depoyu tamamen dolduruyoruz. ardından, her zaman kullandığımız gibi aracımızı kullanmaya devam ediyoruz. en doğru sonuç için yakıt ikaz lambası yanana kadar kullanmaya devam ediyoruz ve ardından, mümkünse yine aynı istasyona gidip depoyu tekrar dolduruyoruz. o anki kilometreden, daha önce yazmış olduğumuz kilometreyi çıkarıyoruz. o an depoyu doldurduğunuz litreyi ise, çıkan sonuca bölüyoruz ve aracınızın kilometrede ne yaktığı piyasaya çıkıyor. 

illaki tl ile hesaplamak istiyorsanız, litre yerine ödediğiniz tutarı bölersiniz yaptığınız kilometreye. fakat bu tutar her hafta değişiklik gösterebilir ya da istasyondan istasyona değişebilir.

çıkan sonuçları bir kağıda yazarsanız uzun dönemde, hatta yaz kış vs. gibi detayları hesaplayabilirsiniz. dört ya da beş depo sonrası yapılacak bir hesaplama tamamen gerçek değerleri verecek ve daha dikkatli sürücüler araçlarında oluşabilecek sinsi arızaları bile önceden tespit edebilecektir. durduk yere sarfiyat yukarı gidiyor ise bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşılabilir.