Aracınızı Muayeneye Götürmeden Önce Yapmanız Gereken Her Şey

Araç muayene randevusu nasıl alınır? 2021 araç muayene ücreti ne kadar? Muayeneden önce arabada kontrol edilmesi gerekenler neler? Bunlar ve çok daha fazlasının cevabı içerikte.
Aracınızı Muayeneye Götürmeden Önce Yapmanız Gereken Her Şey

muayeneye gitmeden birkaç gün önce maddi durumunuzu güzelce ayarlayın. çünkü araç üzerinde olabilecek vergi ya da trafik cezası gibi borçlar, muayene ücreti, egzoz muayene ücreti ve sonradan çıkabilecek ağır kusurlara karşı hazırlıklı olmalısınız. dört dörtlük kusursuz borçsuz bir otomobille gittiğinizde bile ödeyecek olduğunuz tutar: 372 + 90 lira (2021 temmuz)

sıfır bir otomobil alırsanız eğer muayene istasyonuna üç yıl gitmiyoruz. üç yıl sonra artık her iki yılda bir muayene istasyonuna uğruyoruz. bu hususi otomobiller için geçerli olan bir süre, ticari araçlar ise her yıl gitmek zorunda.

randevu öncesi

peki benim aracımın muayenesi ne zaman bitiyor diye merak edebilirsiniz. bunun için muayene geçerlilik süresini öğreneceğiniz birçok yol var: aracınızın muayene geçerlilik süresini e-devletten link, tüvtürk'ün web sitesinden link, ya da en son muayenede size verilen muayene kağıdından öğrenebilirsiniz. ayrıca ruhsat içerisinde de bu bilgi yazar. bu bilgiyi öğrenip muayene bitmesine az kaldı ise ilk işimiz aracınızın bir borcu olup olmadığını sorgulamak olacaktır. bazen siz borcu yok diye bile gitseniz, örneğin bir fahri trafik müfettişi plakaya ceza yazıp sisteme düşürebilir. bu sebeple öncelikle borcu olup olmadığını öğreniyoruz. bunun için yapmanız gereken yine e-devlet ya da tüvtürk'ün web sayfasına gidiyoruz. muayene randevusu alırken aracınızın borcu size gösterilir ve sitenin yönlendirmesi durumunda online olarak ödeme yapabilirsiniz. bu borcu kapatmadan giderseniz muayene işlemine başlamazlar. bu borcu muayene istasyonunda da ödeyebilirsiniz. hgs, ogs kaçak geçiş, trafik cezası, mtv gibi...

randevu

evet, borcu ödedik. şimdi yapmamız gereken şey tüvtürk'ün web sayfasına gidip randevu oluşturmak. bakın şöyle enteresan durumlar olabilir; google'da 'tüvtürk muayene' yazarsınız ve karşınıza çıkan ilk web sayfasına girersiniz, girdiğiniz sayfa halbuki farklı bir web sayfasıdır ve sizden kredi kartı bilgilerini talep edip 20-30 lira gibi bir hizmet bedeli alabilir fakat yok öyle bir şey. tüvtürk sizden o anda bir bedel almaz. randevuyu alır geçersiniz ve ödeme istasyonda yapılır. ödemeler kredi kartıyla ya da nakit olarak istasyonlarda yapılır. randevuyu şu adresten alıyorsunuz ve randevu alırken ruhsat yanınızda olsun. link

araç kontrol

randevuyu aldık ve bir sonraki aşama ise artık kendi kendimize yapacağımız birkaç kontrol.
öncelikle araç yanına gidiyoruz ve şu noktaları detaylıca kontrol ediyoruz:

- araç üzerindeki tüm aydınlatma sistemi çalışmalı. arka stop ve fren lambaları kırmızı, sinyaller ise turuncu olarak yanmalı. farklı renkler ve amerikan park denilen sinyallerin sürekli yanması gibi durumlarda kalırsınız muayeneden. xenon (motorlu) ampuller muayeneden geçmez fakat led farlar geçer.

- emniyet kemerlerinin tamamı tokalarına geçirilmiş ve hızlıca asılınca tokadan çıkmaması gerekir. aksi durumda kalırsınız.

- silecekler, korna, cam yıkama sistemi çalışmalı. cam suyu haznesini doldurun.

- ön panelde airbag ve abs lambası yanıyor ise muayeneden geçemezsiniz.

- lastik ölçüleri ya da bijon aralıkları orijinal olmalı. çok incelerler ise kalırsınız. lastik ölçüleri her tekerde farklı ise kalırsınız. ayrıca yönlü lastik kullanıyorsanız ve ters takılmış ise kalırsınız. otomobiller için 1.6 mm 'nin altında diş derinliği varsa kalırsınız. bunu madeni bir lira ile test edebilirsiniz. bir lirayı lastik diş arasına dikey şekilde koyun ve sarı olan kenar kısım tamamen içeride olacak. ayrıca lastiklerde fiziksel hasar varsa muayeneden geçemezsiniz. gitmeden önce kesinlikle lastik havalarını tamamlayın.

- aracınızın üzerinde ruhsatta yazdığından farklı bir renk varsa (örneğin siyah kaput ya da tavan kaplaması), bunu söküp gitmelisiniz. bazı durumlarda arka camda yazan yazılar da kalma sebebi. örneğin kocaman "o şimdi asker" gibi.. sökmek istemiyorsanız trafik tescile gidip bunu ruhsata işletmeniz gerekecektir.

- el freni tam çekildiği zaman gaz verince arka tekerler dönmeye devam ediyorsa kaldınız. o el freni çekildiği zaman ya araba sürüne sürüne gidecek, ya da hiç gitmeyecek. ayrıca fren sistemi kesinlikle kusursuz olmalı. frene basınca aracınız sağa sola çekiyor ise kesinlikle kalırsınız. öncesinde bir frenciye gidip sorunu çözün. aracınız fren hidroliği eksiltiyor ise kesinlikle kalırsınız, çünkü aşağıda kaçak vardır ve bunu görürler.

- lpg tank ömrü ise tam bir belirsizlik. şöyle ki; eğer tank üreticisi tankın ömrünü 10 yıl olarak belirlemiş ise ve süre bitimine bir aydan az varsa geçemezsiniz. bazı tank üreticileri 15 yıllık ömür biçmişler fakat siz yine de tank üzerindeki etikete bakıp üretim tarihini kontrol edin. eğer 9 yıl 11 ay olmuşsa değiştirin de gidin. ayrıca araç ruhsatınızda "lpg işlidir" yazmıyorsa ve aracınızda da lpg sistemi varsa kalırsınız. lpg ruhsata işli olmalı.

- yan ve arka camlarda cam filmi serbest. ön camda olursa geçemezsiniz. ayrıca cam çatlağı konusu da var. kenarlardaki hafif ve kısa çatlaklar muayeneden geçer fakat ciddi ve görüşü engelleyen bir çatlak varsa kesinlikle kalır. aslında cam çatlağında ne olursa olsun kesinlikle kalır araç, fakat personel küçük ve kenarda ki çatlaklara bir şey demiyor.

- plaka üzerinde herhangi bir vida deliği olmamalı. çerçeve dışında bu vida olabilir sağda ve solda fakat ortada vida varsa kalırsınız. ayrıca şekilli yazılan plakalar da muayeneden kalır. silik ve okunmayan plakalar da aynı şekilde muayeneden geçmez. bir kadın arkadaştan siyah oje alıp sorunun üstesinden gelebilirsiniz :)

- son olarak gitmeden önce bagaja ilk yardım seti, trafik seti, kriko stepne bijon anahtarı gibi donanımları koyun. aracınızı temizleyip içindeki ıvır zıvır şeyleri eve bırakın.

daha nice kontrol edilecek noktalar var fakat bunlar bizim görüp müdahale edemeyeceğimiz kusurlar. bu konuda şansınıza istasyona girip çıkacak ve verilen ağır kusur kağıdına göre gidip yaptıracaksınız. bu sorunları yaptırıp gelmeniz için size 30 gün süre veriliyor, bu süre içerisinde gitmezseniz her şeyi baştan yapmalısınız. ödediğiniz muayene ücreti size geri iade edilmez ve yanar. hususi otomobillerin muayene geçerlilik süreleri iki yıldır. ticari araçların ise bir yıl.

eğer aracınızdan şüphe duyuyorsanız istasyona gitmeden önce sanayide cüzi bir miktara, aynı muayenede yapıldığı gibi kontrol eden yerler var. bu merkezlere götürüp aracınızın durumunu öğrenebilirsiniz.

egzoz muayenesi

şimdi geldik egzoz muayenesi olayına. birçok kişi bu sebepten muayenede kalır ve örneğin katalizör yok diye bir dünya masraf açabilirsiniz. egzoz muayenesini ben olsam sanayide bu yetkiyi almış merkezlerden birine yaptırırım. hem onarım ve tamirat süreci hızlı işler, hem de muayene tekrarı yapmamış olursunuz. buradan alacağınız belge tüv'de geçerli olacaktır. fakat siz egzoz muayenesine girmeden bir gün öncesinden aracınızı yüksek devirde kullanmaya başlayın derim. lpg’li ise iptal edip benzine geçin hiç olmazsa en az 100 kilometre. kaliteli bir yerden alacağınız yakıt, değerlerin normal çıkmasına sebep olacaktır.. egzoz muayene ücreti 90 tl'dir.

muayenesiz araçla polise yakalanmak

en çok merak edilen soru ise "ya muayenesiz yakalanırsam" korkusudur. bazen böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz fakat bahsettikleri gibi trafik polisleri aracınızı bağlamaz. size üçyüz küsür cezayı yazar ve 7 gün süre verir. bu süre içerisinde muayene yapılmazsa ve yakalanırsanız araç bağlanır. ayrıca geçerli bir trafik sigortanız yok ise yine muayeneden geçemezsiniz. bu sigorta yok ise zaten aracınız trafik ekipleri tarafından yakalandığı zaman direkt olarak bağlanır ve otoparka çekilir.