Aracınızın Kaloriferi Soğuk Üflüyor ve Hiç Isıtmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Soğuk günlerde arabanın kaloriferinin/klimasının sıcak yerine soğuk hava üflemesi can sıkıcı olabilir. Peki bu durum nasıl çözülebilir?
Aracınızın Kaloriferi Soğuk Üflüyor ve Hiç Isıtmıyorsa Ne Yapmalısınız?


kalorifer peteği tıkalı olabilir

sökmeden temizletmeyi deneyebilirsiniz. tıkanma oranı çok yüksek değilse, bir takım kimyasallar kullanarak tıkalı peteği açan yerler bulunur. petegin daha önceden delinip kireç ile tıkanmış olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. küçük bir sızıntı yapması bile, kış boyu buğu problemi olarak karşınıza çıkar ve sürekli "benim aracımın camları çok buhar yapıyor" diye şikayet edersiniz.

tıkalı bir petegin değişmesi kimi araçlarda beş dakikalık işlem iken, kimi araçlarda iki veya üç gün sürebilir. hangi şekilde değişir ise değişsin, orjinal bir kalorifer peteği alın ve kullanılan oring'lerin orjinal olduğuna emin olun. saçma bir conta yüzünden tekrar aynı işlemleri yaptırma riskini almayın. x model bir aracın kalorifer peteğini, eli alet tutan kişi yarım saatte evinin önünde değiştirebilirken, başka x model bir aracın petek değişimi için ön göğsün komple sökülmesi gerekebilir.

daha önce antifiriz konulmamış bir araca aniden eklenen antifiriz, bu peteği sağından solundan açabilir. aracın hikayesi bilinmediği için sizden önceki sahibi 'radyatör delik tıkayıcı' vb. şeyleri sisteme boşaltmış olabilir. antifiriz eklenince ya da temizleme uygulanırken bu kapanan yerler açılabilir.

tıkalı petek kendini, istenilen sıcak hava vermeyerek belli eder. delik petek ise sağ ya da sol ön paspas altlarını nemlendirerek. yazın sıcakta buhar olup belli kendini belli etmeyen kaçak, kışın kendini belli eder. ama genelde kimse oraya elini sürtüp kontrol etmediği için, araba gram su eksiltiyor olarak geçiştirilir.

kalorifer sıcak üflemiyor ise petek öncesi kontrol etmeniz gereken önemli noktalar vardır

manuel sistemlerde bir kol bulunur ve bir tarafı mavi diğer tarafı kırmızı olur. kırmızı taraf sıcak olan taraftır ve kolu oraya çektiğiniz zaman, halat sistemi bir vanayı döndürür ve petege sıcak su yürür. halat sistemi arızalı ise sıcak su tam anlamıyla petege giremez ve ılık bir hava verir. halat kopmuş ya da vana sistemi arızalı ise kazanın değişmesine gidecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. halat kopması basitçe halledilir.

elektronik olan sistemlerde ise durum farklıdır. siz sıcak ve soğuk ayarı yaptığınız zaman, aşağıda bir klape motoru (sigara paketi büyüklüğünde olur) dönerek sıcak soğuk ayarını otomatik olarak yapar. yani peteğe giren sıcak suyun miktarını istenilen ortam sıcaklığına göre ayarlar. ama gelin görün ki bu motor tozun kirin yoğun olduğu bir noktada yer aldığı ve yaz mevsimi hiç çalışmadığı için kilitlenebilir. sökülüp içinin özel spreyler ile temizlenmesi arızayı giderir. genel olarak üç vida tutar ve sökülmesi çok basittir. soketini kontrol etmeyi unutmayın. bu sisteme bağlı bir sigorta var ise aracınızın kullanma kılavuzunu inceleyerek araştırın.

elektronik tip sisteme sahip araçlarda dış ve iç ısı sensörleri arızası var ise, sistem klape motorunun sürekli olarak soğuk yönde durmasına sebep olabilir. acil bir durumda, yani sıcak hava istenen bir durumda bu motoru söküp, duruma göre bir tornavida ya da pense yardımı ile sıcak konuma alıp motoru boşa çıkarın.

yeni aldığınız eski model bir arabanın peteğe giren hortumları körlenmiş olabilir. özellikle sıcak iklime sahip bölgelerden aldığınız arabalarda bu konuda dikkatli olun. körlenmiş olmasının sebebi ise petekte oluşan kaçaktır. maliyeti yüzünden yaptırmak yerine hortumları kesip birbirlerine bağlamayı tercih eder yurdum insanı.

ender olan problemlerden bir başkası ise termostat problemidir. bazı araçlarda termostat öncelikle soğutma suyunu motor içerisinde tutar ve daha sonra kademe kademe radyatöre ve kalorifere verir. bunun bazı modellerde olduğunu belirtmek isterim. her araçta böyle bir sistem bulunmaz.

sistemde hava olması kaloriferin ara ara soğuk üflemesine hatta hiç sıcak vermemesine sebep olur. sistem havasının nasıl alınması konusunda yakında detaylı bir entry gireceğim.

son olarak eklemek istiyorum; aracınızı antifiriz olmadan kullanmayın. yaz mevsimi de olsa aracınızın kaloriferini tam sıcak modunda her hafta 10 dakika kadar çalıştırın.