Araçla Yolda Kalındığında Ne Yapmak Gerekir?

Aracım/arabam yolda kaldı, ne yapmalıyım? Hayatınızda en az bir kere bu soruyla baş başa kalmış olma ihtimaliniz yüksek.
Araçla Yolda Kalındığında Ne Yapmak Gerekir?

aracınız yeni olsun ya da olmasın; herkes bir sebeple yolda kalabilir. teknik arızalar, evrak yetersizliği, yakıt bitmesi ya da sizden kaynaklanmayan doğal sebepler de olabilir. hangi sebeplerle yolda kaldığınıza bakarak madde madde listeleyelim. ayrıca ekstra olarak da olağan dışı durumlarda ne yapmanız gerektiğini anlatayım.

başta da belirttiğim üzere, aracınız yeni bile olsa yolda kalabilirsiniz. böyle bir durumla şehir içinde karşılaşırsanız işiniz biraz daha kolay. fakat şehir dışında karşılaştığınız vakit, kaybedecek olduğunuz zaman ve cebinizden çıkacak olan para daha kabarık olacaktır. unutmayın ki; böyle bir durum sonrası sağı solu aramak yerine, kendinizin de bir şeyler yapabilecek olduğunu göz ardı etmeyin. hem zamandan hem de masraftan kurtulma şansınız bir hayli yüksek.

uzun yolda meydana gelen arızaları, yılları baz alarak kafamın içinde ortalamasını çıkardığım zaman ilk olarak hararet problemi başı çekiyor

 her arayan "usta korkuteli rampasını çıkarken bi çeşme varya, orada kaldık" gibi şikayetle arıyor. bu sebeple önlem olarak rampaları düşük vites ve yüksek devir çıkmamız gerektiğini unutmuyoruz. neyse, diyelim ki kaldık; öncelikle aracı güvenli bir yere çekip / itip hem kendimizi hem de arkadan gelenlerin can güvenliğini sağlama alıyoruz. böyle bir imkan yok ise kesinlikle belirli bir mesafeye reflektör yerleştiriyoruz.

sakin olmak en önemlisi

araç kendi kendine stop ettiyse ciddi bir problem olabilir ya da en basitinden bir sensör kablosu çıkmış olabilir. hemen marş yapmayın, önce inin ve motor kaputunu açın. hiç anlamıyorsanız tır ve kamyon şoförlerinden yardım isteyin. hepsi duracaktır. motorda su var mı, yağ var mı, görünürde anormal bir durum göze çarpıyor mu kontrol edin. ender de olsa yakıt şamandıraları arızaya geçebilir ve neticesinde yakıt var gibi gösterip bitmiş olabilir. gelişmiş araçlar kendini korumaya alabilir bir sebepten. 

yaklaşık 15 dakika sonra ikinci marşı yapın. yapmadan önce kesinlikle triger kayışını kontrol etmeye çalışın. bunun için internet üzerinden araştırma yapın. koptuysa kesinlikle marş yapmadan yetkili kişileri arayın. her yapacağınız marş, masraf hanesine bin lira ekleyebilir. motor soğuduktan sonra diğer türlü marş serbest fakat arka arkaya değil. eğer çalışmıyorsa zorlamayın. akü bitecektir ve bir de akü derdiyle uğraşırsınız. yakıt bitmesi ihtimalini burada göze alabilirsiniz eğer hesabınızda şüphe var ise, hatta yakıt kokusu alıyorsanız deponuz delinmiş ya da bir yerlerden kaçırıyor bile olabilir.

ne yaparsanız yapın, motor çalışmıyor ise servisi aramaktan başka çareniz yok

kaskonuz var ise öncelikle kasko firmasını, yok ise bir çekici ya da usta numarası bilmiyorsanız direkt olarak 155 / 156 ya da karayollarını arayın. çıkan personel size kesinlikle yardımcı olacaktır. hatta güvenlik probleminiz var ise polis ya da jandarma sizi alıp misafir edebilir. bunları aklınızda bulundurun. illa ki dağ başında arabamda bekleyeceğim gece yarısı diyorsanız pek aşağıya inmeyin. tavsiyem arabada kesinlikle konaklama yapmayın. aracınızda çeki halatı var ise bir yakıt istasyonuna kadar birinin çekip götürmesini rica edebilirsiniz. özellikle traktör görürseniz atlayın önüne. aracınızı yol kenarında gece bırakmanızı da tavsiye etmem. sabaha iskelet halinde bulabilirsiniz, hatta hiç bulamayabilirsiniz de.

şehir içinde bir sebepten yolda kaldığınız da hiç panik yapmayın, arkanızdan korna sesleri duyacaksınız fakat umurunuzda dahi olmasın. yakın dörtlüleri, açın motor kaputunu ve imkanınız var ise kuytu köşe bir yere aracınızı ittirin ya da çevreden yardım isteyin. çoğu kişi "rezil oldum, millet bana bakıyor" gibisinden düşünüp arızalı araç ile yola devam etmek isteyebilir, yapmayın bunu.

bu tür durumlar için aracınızda kesinlikle yangın tüpü, çeki halatı ve reflektör bulundurun. ayrıca ustanız ya da servis, sigorta şirketi, kurtarıcı ve lastikçi gibi kişilerin telefon numaralarını aracınızda bulundurun. ihtiyaç olduğunda öyle bir arıyorsunuz ki anlatamam...

sağlıcakla kalın.