Araçlara Cam Filmi Taktırmanın Yeniden Yasaklanmasının Neden Elle Tutulur Bir Yanı Yok?

Geçtiğimiz gün yayınlanan kanunla araçlara cam filmi taktırmak yeniden yasaklandı. Buna göre aracında cam filmi bulunduran kişiler ceza ödeyecek. Daha önce de yasaklanan, sonra tekrar serbest olan ve şimdi yeniden yasaklanan mevzu genel olarak tepkiyle karşılandı. İşte yasağa gelen tepkiler.
Araçlara Cam Filmi Taktırmanın Yeniden Yasaklanmasının Neden Elle Tutulur Bir Yanı Yok?
iStock

önce serbest bırakılacağı haberlerinin yapılması, sonra yasaklanıp hemen cezai işlemlere başlanılmasındaki etik dışı uygulamaya değinmiyorum bile. şimdi argümanlara bakalım.

ulusal güvenlik: neymiş efendim, aracın içinde terörist mi var, bomba mı var bilinmiyormuş. peki, fabrikasyon karartılmış camlar neden serbest o zaman? ya da panelvan yani camsız araçlar da mı yasaklanmalı? hadi onu da geçtim, dışardan bakınca anlayabiliyor mu polisimiz teröristi ya da bombayı. cama yapıştırılıyor zaten bomba düzenekleri, evet.

kaza durumunda güvenlik: birçok ülkede camların parçalanıp yolculara zarar vermesini engellemek amacıyla cam filmi uygulamaları özendiriliyor. araçtan çıkma konusunda engel yaratacağı iddiası ise tamamen saçmalık. eğer kurşun geçirmez film kullanmıyorsanız, bir poşetle kaplanmış camı itmek kadar kolay, kırılan camı kapıdan uzaklaştırmak.

araç içinde uygunsuz işler yapılmasına fırsat veriyor: hah, geldik yine sevişme konusuna. bu mantıkla yine tum panelvanları, kamyonetleri, ya da lazer ile karartilmis camlara sahip araçları toplatalım. allah korusun, ya içinde sevişen falan olursa...

kısacası akla mantığa uygun hiçbir sebebi yoktur bu yasağın. görüşü engelleyecek derecede koyu olan filmleri yasaklar ve muayeneden geçirmezsin, tamam. ayna etkisi yaratan ve göz alan filmleri yasaklarsın ve yine muayeneden geçirmezsin ona da tamam.

ancak sen tüm türkiye'de satışı yapılan, muayeneden geçirilen, ithalatı serbest olan cam filmini serbest bırakıp sonra da her köşe başına pusu atıp ceza kesme derdine düşersen güzel küfür yersin. çok güzel hem de...

edit: @asazax uyardı. araçların yan camları dahil tüm camları kaza anında tuzbuz olabilecek şekilde üretiliyormuş. yanlış biliyormuşum, düzeltti sağolsun.

edit 2: @anil diyor ki: ek olarak bu tuz buz olan camlara temperli cam deniyor dostum. ön cam bundan hariç. yan camlara kıracak bir darbe geldiğinde tuz buz olurken, ön cam çift katlıdır arada silikon bir madde araya konulmuş ve birbirine yapıştırılmıştır ve kırıcı darbe gelse bile dağılmaz. zira öte türlü ön cama gelen her taş onu dağıtırdı araçtaki herkese 100 km hızla saplanabilirdi o küçük cam parçaları.

taktırdığımın ertesi günü yasaklandı. böyle şansın ağzına sıçayım. ama çıkarmayacağım. cezası neyse öderim. çünkü tacizci köpeklerden bıktım. kadın sürücü olduğumun anlaşılmasını istemiyorum.

bir gün turan güneş bulvarında barzonun biri camdan yarı beline kadar sarkıp amına koduğumun orospusu diye bağırdı herkes duydu ve bana baktı sanırsın adama amına koduğumun orospusu diye bağıran bendim. arabada çocuğum olduğu için sesimi çıkarmadım. bir suçum yada hatam yoktu. ben ki son derece dikkatli, seri, aynalarıyla barışık ve sol şeridi sadece sollama amaçlı kullanıp şerit değiştiren bir sürücüyüm. bu güne kadar hiçbir kazaya karışmadım ve gerçekten iyi kullanırım aracı sırf kadın olduğum için o küfürü duydum ve bu savunmayı bana yaptırdığınız için sizinde ağzınıza sıçayım.

cam filmi kullandığınızda trafikte yiyeceğiniz ceza açıklamasında 30/1-b yazar. bu madde araçta kesici, sivri eşyalar taşınmasını yasaklayan güvenlikle ilgili maddedir. bu madde gereği cam filmine verilen cezalara yapılmış itirazlar var ve kabul da edildi, yani emsal dava bile var.

hepsinden öte, böylesine "zararlı" bir şey ile bütün metrobüslerin camlarını kapladılar.
tiyatro gibi ülke; şahsi aracına takarsan "kaza anında zarar verir" diyerek yasaklıyorlar, ancak yüze yakın insanın bindiği metrobüste "zarar" vermiyor.

yani tek tutarsızlık yasanın yürürlüğe girmeden iptal olması değil. size cezayı yazan polis memurunun da hem görev amaçlı kullandığı hem de şahsi aracında kesinlikle cam filmi bulunur.

cahil gelmiş diyor ki, "apaçilikten takıyorsunuz, arka koltukta gizli saklı iş çevireceksiniz, yasaklanması iyi olmuş."

başka bir cahil de diyor ki, "ben arabanın içindekini görmek isterim, güvenlik açısından problem teşkil ediyor."

bu cahiller bilmiyor ki film yüzünden yazılan cezalar o saydıkları nedenlerden kesilmiyor.

yani kimse "içeride iş çevirdiği için, apaçilik yaptığı için, arabanın içi görünmediği için" ceza yemiyor.

cam filmlerine trafik cezası madde 30/1-b'den yazılıyor. zira trafik cezalarında "içerinin görünmemesi nedeniyle" diye bir ceza yok. görüşü engelleyecek ve kaza halinde tehlike yaratacak sebebiyle ceza kesiliyor.

http://trafikcezalari.web.tr/…-cezasi-madde-30-1-b/

"görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak"

peki filmler görüşü engelliyor mu? çok koyu olanlar haricinde hayır, engellemiyor. gündüz zaten bir tül perde görevi gördüğü için içeriden dışarısı rahatlıkla görünüyor, gece de zaten her yer karanlık olduğu, sadece ışıklar aydınlattığı için bu ışıklar da filmlerden net bir şekilde görünüyor. zaten insanlar da diyor ki, buna bir düzenleme getirin, belirli bir seviyenin altını serbest bırakın, üstünü yasaklayın. simsiyah olmasın ama makul düzeyde olsun.

peki tehlike teşkil ediyor mu? hayır, tam aksine kaza anında camların patlamasını önleyip insanların bedenlerinin camlardan kesilmesinin önüne geçiyor. buna polis memurları "kaza yaparsanız içeride kalırsınız" diye itiraz ediyor. allah aşkına, kaza yaptığı için kırılan bir camdaki filmi bir çakıyla saniyeler içerisinde kesip çıkarabilecekken ne içeride kalması. çelik kapı değil o.

velev ki apaçilikten taktırıyor olsun insanlar, velev ki arka koltukta sevişmek için taktırıyor olsun. bunları bahane göstererek bu yasağı savunmak tam bir dangalaklık örneği. senin evinde perde var değil mi? evde çıplak dolaşırken o kuru götünü karşı apartmandaki görmesin diye. peki ben arka koltukta sevişmek için cam filmi taktırıyorsam mesela bundan sana ne?

bunu apaçilik için taktıran da var, kadın sürücüler rahat etsin diye taktıran da var, arka koltukta sevişmek için taktıran da var, hatta inanmayacaksınız, güney illerinde 40 derece güneş altında uv ışınlarının, güneş ışınlarının etkisini azaltmak için taktıran da var. apaçilik için taktırıyor diye buna ceza yazılır mı? bu ses sistemi değil ki, başka insanları rahatsız etsin, gürültü yapsın.

görüşü engelleyecek kadar siyah olanları yasaklarsın, inceliğine düzenleme getirirsin, kalanı da serbest bırakırsın.

zaten yasağın geri gelmesi tamamen vatandaşı soymaya, mtv'nin acısını çıkartmaya yönelik. nisan'da serbest bırakılan şeyin ekim'de yasaklanmasının ve yasağın apar topar yürürlüğe sokularak hemen ertesi günü bütün polislere ellerinde makbuzlarla bütün illerde görev ve çevirme yazılarak cezalara başlanmasının başka bir açıklaması yok.

çocuk sahibi olmayan ekşiciler bilmez ama benim arabamın içi herkes tarafından gözetlenebilir olmak zorunda değil.

kırmızı ışıkta yandaki kamyoncu eşimin bacaklarını dikizliyorsa, eşim rahatça bebeğini emziremiyorsa, yaz günü kırk derece sıcakta benim şoför koltuğunda sol kolumda ikinci derece yanık oluşuyorsa, çocuğun yüzünün sol tarafı bronz, sağ tarafı peynir gibi kalmışsa.... sokarım böyle yönetmeliğe.

trafikte süspansiyonu kesik, egzozu patlak apaçi arabaları hala yollarda ama benim iki numara cam filmim yasak?