Aragorn'un İlk Bakışta Fark Edilmeyen Ancak Detaylarda Gizlenen Kral Hareketleri

Dúnedain Arathorn ve Gilraen’nin oğlu, Eriador kolcusu ve Yüzük Kardeşliği'nin bir üyesi olan Aragorn'u sadece filmlerde izleyip geçtiyseniz kendisini biraz daha derinleştirmenizi sağlayacak bir yazı.
Aragorn'un İlk Bakışta Fark Edilmeyen Ancak Detaylarda Gizlenen Kral Hareketleri

aragorn... çok iyi düşünülüp yazılmış ve mütevazı görünen hareketlerinde aslında ciddi bir kararlılık ve zeka olan kolcu. benim gözümde hep bir kolcu oldu strider ya da türkçeye çevrilmiş haliyle yolgezer.

kitapta birkaç satır tutan ve üzerinde çok durulmayan detaylardan birisi gollum'u yakalamasıdır. düşünün gandalf tuttuğunu koparan inatçı ve sonuç alan biri ama o bile bıkıp vazgeçiyor gollum'u aramaktan. ancak aragorn onun ihtiyacını ve gerekliliği gerçekten belki de orta dünyada en iyi anlayan insan olduğu için aramaya devam ediyor. tek başına mordor'a kadar iz sürmek ve yakalanmamak ki gollum bile çok iyi bir izci hatta dikkat çekmeme uzmanı olmasına rağmen yakalanmıştı. bu konuda çok iyi olduğunu gollum'u da yakalamasından anlyabiliyoruz, gerçekten muhteşem bir iz sürücü ve kendi ifadesiyle "gerektiğinde gözden kaybolmayı" çok iyi beceren bir kolcu.


aragorn kolcuyken de bir kral gibi, soyunu sopunu bilen ve damarlarında akan hakiki batılı kanını hissettiren biri. kendisi karar verip uygulayabiliyor. gollum'u aramaya devam etmesi kendi kararıydı ve sonucu yine üzerinde durulmasa da olayların gidişatını değiştirmişti. istese gandalf ile döner ve olayları akışına bırakırdı. ama karar alabiliyor ve gandalf'a bile uymayabiliyor.

benzer bir kararı bree'de de görüyoruz. gandalf bir süredir ortalıkta yok ama shire'da frodo'nun işinden ve yüzükten haberdar. yüzüğün eylül ayında yola çıkacağını da biliyor. hatta tarihi de biliyor. kendi başına çıktığı bir yolculuktan döndüğünde de ortalığın karışık olduğunu dokuzların ortalıkta göründüğünü öğreniyor. muhtemelen gildor ve onun elflerinden frodo ile arkadaşlarının da haberini alıyor. yine inisiyatif alarak shire'a yollanıyor ama içeri girmiyor. hobbitlerin yoldan gelmeyeceğini tahmin ettiğinden midir bilinmez ortaya çıkacaklarını kestirdiği bir noktada onların yolunu gözlüyor saklanarak. bu haberi alması ve bu habere göre kendisi bir karar alıp uygulaması yine olayların akışını sonuna kadar değiştiriyor. çünkü gözetlediği yerden hobbitler tom bombadil ile çıkıyor ve yolgezer onların konuşmalarını dinleyip sıçrayan midillide karşılarına çıkarak, uzun bir ikna sürecinden sonra alıp ayrıkvadiye götürüyor. aragorn olmasa hobbitlerin ayrıkvadiye varmaları olanaksız. hatta müdahale etmese o gece odalarını basıp yüzüğü alacaklarını da görüyoruz. aldığı inisiyatif deyim yerindeyse orta dünya'yı kurtarıyor. hepsini de sağ salim ayrıkvadiye kadar getiriyor.

Palantir ile.

bir diğer inisiyatif de mordor'un gücünü dışarı çekmek için palantir'i kullanmasıdır

gandalf'ın uyarıları ortada ve pippinin başına gelenleri biliyorken bir karar alıyor, kimseye sormuyor ve taşa bakarak sauron'a narsil'i gösteriyor ve onu erken bir saldırıya zorluyor. kendisi de ayrıca taşı zorla sauron'un iradesinden kurtarıp tehlikeleri izliyor kendilerine doğru gelen. yine felaketle sonuçlanabilecek bir hamle, kendi başına alınmış bir karar ve sonucunda vaktinden erken saldırıp yenilen mordor ordusu ve lebannon gibi gondor sancaklarını kurtardıktan sonra minas tirith'i kurtarıyor.

bu olaylardan çokça bahsedilmiyor üzerinde durulmuyor ancak aragorn birçok detayıyla bir kitabı dolduracak kadar güçlü bir karakter. gerektiğinde gerçekten bir kral gibi gururlu ancak kesinlikle abartı değil. her şeyi kararında adamın. asla ego yapmıyor ancak haddini aşan olursa da dersini veriyor. taşa bakma konusunda kendisini uyaran gimli'ye sert bir şekilde "kiminle konuştuğunu unutuyorsun. taşın hukuken sahibi benim ona bakmaya hem yetkim hem de gücüm var" diyor sonra da dürüstlükle ekliyor "gücüm ucu ucuna yetti ve yorgunluğu da çok fazla". taşı da biliyor tehlikeleri de biliyor aldığı riskleri ve gücünü de biliyor aragorn. kiminle konuştuğunu unutuyorsun derken bunları kastediyor. aragorn hesaplanmamış iş yapmaz hesaplamadan gereksizse risk almaz biliyorsun demek istiyor. bunu gandalf'a da bir kere söylüyor taşı teslim alırken "ne zaman gereksiz bir şey yaptım ne zaman zamansız bir adım attım?" diye soruyor ki gandalf ona taşa bakmamasını söylediğince bu cevabı veriyor.

sevilmeyecek adam değil gerçekten de. kral gibi bir karakter ama aynı zamanda hobbitlerin ve bizim yolgezerimiz.