Arı Sokması Durumunda Ne Yapmalı?

İnsanın canını ciddi ciddi acıtan arı sokması durumunda ne yapılması gerektiğinin temiz bir özeti burada.
Arı Sokması Durumunda Ne Yapmalı?
iStock


1. sakin olun. 

2. arının iğnesini çıkartın. tırnak yahut kredi kartı gibi sert bir cisimle kaşıyarak çıkartın. iğneyi sıkarak çıkartmaya çalışmayın. iğne sıkıldığı taktirde zehir vücuda daha çok nüfuz ederek etkisini artıracaktır. 

3. sabunlu ve mümkün olduğu kadar sıcak su ile bölgeyi yıkayın. sabun olası bir enfeksiyon ihtimalini azaltır, yüksek ısı ise protein bazlı zehri parçalar ve etkisini azaltır. sıcak su yoksa bölgeye sıcak bir şey yaklastirin (sigara, çakmak vs.) ama vücudunuza ateş değdirmeyin, yanar.

4. beze sarılı yahut torba içerisindeki buz ile bölgeye 15 dakika kadar pres yapın. bu hem şişliğin artmasını engeller, hem de ağrıyı azaltır. buzu doğrudan vücudunuza koymayın, buz yanığı diye bir şey var.

ben arı sokmasından sonra bunları yaptım, 20 dakika sonra arı sokmasını unuttum. vücuduma sarımsak, yoğurt ve rendelenmiş hıyar sürerek milletin cacık ihtiyacını karşılamama gerek kalmadı.

-alerjik bir bünyeye sahipseniz,

-sokulan bölge dışında farklı yerlerde şişlik-kaşınma oluyorsa,

-sokulan kısım ağız-boyun-kulak arkası gibi solunum yollarına yakın bir bölgedeyse
sükunetinizi kaybetmeden aşağıdaki adımları da harfiyen uygulamanız gerekiyor. bu şartları sağlamıyorsanız 8. adıma geçebilirsiniz:

5. varsa alerji tabletinizi alın. tek başına yeterli olmayan, sadece destekleyici bir çözüm, zira bu tabletler en az 20 dakika sonra etkisini gösterir.

6. nefes almakta güçlük çekiyorsanız kaşık veya benzeri bir gereç ile solunum yolunu açık tutmayı sağlayın. özellikle ağız içinden sokmalar şişmeye yol açar ve nefes alamamanız dahi mümkün!

7. kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen bir sağlık kurumuna gidin. bu uzun sürecekse önce eczaneye gidin, adrenalin iğnesine ihtiyacınız olabilir.

8. arının kanat ve arka bacaklarını koparıp fırın ile elektrikli çakmak arasına sokarak çakmağı çakmak suretiyle hayvana işkence etmeyin. ibrahim tatlıses'in çakmak çakmaya geldik adlı parçasını bu olaya fon müziği olarak kullanmayın. medeni olun, zavallı hayvan zaten az sonra ölecek. bal yedirin, son dakikalarının keyfini çıkarsın zavallı...

(önemli not: ön bacaklarının durması, arının hala hayatta olup olmadığını anlamak için gerekli)

arı sokmasına alerjiniz varsa ve sıkça seyahat ediyorsanız, tek kullanımlık adrenalin iğnesi taşımanız ve bu iğnenin nasıl kullanıldığını öğrenmeniz menfaatinizedir.