Aristokrat Evliliklerinin Kötü Taraflarını Göstermek İçin Yapılmış Resim Serisi: Marriage A-la-Mode

Aristokrat bir kadının ölümle sonlanan görücü usulü evliliğinin resmedildiği, William Hogarth imzalı bu seri 18. yüzyıl üst sınıf evliliklerine ışık tutar nitelikte.


ingiliz ressam (bkz: william hogarth) tarafından altı tablodan oluşan bu tablo serisinde evliliği hicveden bir hikayeden bahsediyor.

Serideki tabloları çizen ressam: William Hogarth

görünen o ki evlilik, sanatın da kapsama alanına girmiş olan resmi hayat ortaklığı.

ressamın varlıklı bir müşterisi bu tarz aile ayarlaması aristokrat evliliklerinin kötü taraflarını göstermesi için ressama bu tablo serisini sipariş etmiş. 

“marriage a-la mode” böyle çıkmış ortaya. ayarlama bir evlilik, gösterişli ama içi boş toplantılar, aldatanlar, evlilik dışı ilişkilerden kapılan hastalıklar...

tablolar gittikçe kötüye giden evlilik sürecini gösteriyor. aile toplantıları, zorunlu birliktelikler. 

sonrasında yasak aşklar, aşıklar devreye giriyor. bu kısmı kan ve gözyaşı. 

en son tabloda da leydinin hastalık kapması ve ölümü gösteriliyor.

1. the marriage settlement


2. the tête à tête

bu resim kendi evlerinde resmedilen çiftimizin mutsuzluğunu gösteriyor, ben en çok bunu komik buluyorum. özellikle uşağın isyanı dikkate değer.serinin de anafikri ve özü bu resim zaten. kadının elbisesinin önündeki leke muhtemelen kocasıyla olmayan bir cinsel ilişkinin lekesi. kocası kötü performanslı bir gecenin sonunun depresifliğinde. odanın dağınıklığı ve pisliği çiftin evle alakasızlığının ve umursamazlığının ifadesi. uşak ikisinden de tiksiniyor.

3. the inspection


4. the toilette


5. the bagnio


6. the lady’s death


yani bu tablolar özet olarak sermaye birleşimi evlilikler sizi mahva götürür diyor.