Armutlu'da 1977 Yılından Beri Aynı Yerde Duran Araba Hikayesi Ne Kadar Doğru?

Rivayete göre Yalova'nın Armutlu ilçesinde vakti zamanında yaşanan bir kaza, o sırada kullanılan araba ile ölümsüzleştirilmiş. Ayrıntıları kesin olarak bilinmeyen ancak doğrulayanların da olduğu hikayeyi aktarıyor ve yorumunuza bırakıyoruz.

1977 yılında armutlu'nun en zenginlerinden bir ağa, 18 yaşına basan oğluna doğum gününde 0 km bir araç alarak hediye olarak verir. bu hediyeye sevinen oğlu arkadaşlarıyla kutlama yapmak için armutludaki deniz kenarına gider ve aracı yol kenarına park ederler. şuraya:


daha sonra arkadaşlarıyla denizde eğlenen genç rivayete göre boğularak ölür ve cesedi asla bulunamaz. babası da oğlunun anısına bu aracı ne satar ne de kendi kullanır. sadece zaman zaman aracın bakımlarını yaptırır. araç ise sanki bir mezar taşı gibi gencin park ettiği ve sonsuzluğa gittiği yerde yani yalova'ya bağlı armutlu-kapaklı arasındaki yol kenarında 1977 yılından beri durmaktadır.


google street views'de de görüntülenmektedir

armutlu gemlik yolu: https://maps.app.goo.gl/ssqzuvfxi1kn9uc98


ekleme:
aracın 43 yıldır sabit durduğu gibi bir algı oluşmuş. boğulan gencin babası zaman zaman aracın bakımını yaptırmak için illaki aracı servise götürüyordur. servis tutup armutlu-gemlik yoluna gelip araca yerinde bakım yapmayacağına göre...

ekleme 2: konu ile ilgili çekilmiş bir video mevcut fakat bu videoda da konu bambaşka şekilde anlatılmış.

kaynak: https://twitter.com/…tatus/1298205579706609664?s=19

Başka bir Sözlük yazarının ekledikleri

olay doğruymuş arkadaşlar. babası armutlu' da tanınıyormuş. bazı günler gördüğünüz arabayı alıp sahile çekiyormuş ve denizi saatlerce izliyormuş. yakınlarına da "bir gün oğlum denizden geri gelecek" diyormuş. şu an aşırı moralim bozuldu. elim ayağım titredi resmen. halamın kızı trafik kazasında öldüğünde benzer süreci biz de yaşamıştık.

bir yanlışı düzelteyim ama... arabayı oğlunun son park ettiği yere koymuyor. adamın evi zaten oradaymış. aracı yıllardır elinden çıkarmamış oğlundan kalan bir anı diye. arabaya çok iyi bakıyormuş. olay dramatik ama sosyal medyada daha da dramatik hale getiriyorlar.

Başka bir doğrulama

doğru olan hikayedir. 93 yılından beri o yoldan geçerim, bahsedilen araba yol üstünde duruyor, zaman zaman yeri de değişebiliyor. anlatılan hikaye de burada anlatılanla aşağı yukarı aynı. ancak şu versiyonunu duymuştum: çocuğa on sekizinci yaş gününde ilgili araba babası tarafından hediye olarak alınıyor. çocuk arabayı alıp tura çıkıyor ve arabayı bugünkü yeri civarında bir yere bırakıyor, anahtarı da üzerinde. ancak çocuktan bir daha haber alınamıyor, babası da yıllar yılı çocuğu geri dönecek ve arabasını tekrar kullanacak diye arabayı her daim hazır, temiz ve bakımlı tutuyor ve oğlunu bekliyor.

Ancak çok dikkat çekici bir bulgu, olaya şüphe düşürüyor. Yorum sizin.

arabanın tramer sorgusunda iki tane kazaya karıştığı yazıyor. 2011 ve 2019 yılında, hayalet sürücü herhalde.