Aşırı Yağmur Sonrası Stop Eden Araba Nasıl Tekrar Çalıştırılır?

Bir motor ustasından, aşırı yağış veya selden sonra çalışmayan arabanızı tekrar çalıştırmanın yolları.
Aşırı Yağmur Sonrası Stop Eden Araba Nasıl Tekrar Çalıştırılır?
iStock

hepimiz mutlaka birçok kez görmüş veya yaşamışızdır: aşırı bir yağış sonrası göle dönen yollarda arabalar kalır ve tekrar çalıştırmak imkansız hale gelir. dizel otomobiller belirli bir yükseklikte suya karşı daha dirençli iken, benzinli ve lpg'li otomobiller için kâbus gibi bir durumdur bu.


önlemenin, sonrasında ise tekrar arabayı çalıştırmanın yollarını anlatayım

öncelikle unutmayın ki su seviyesi far hizasına gelip arabanız aniden stop ettiyse asla ve asla marş yapmayın. dizel veya benzinli fark etmez, hava filtresinden su motor içine çekilmiş ve pistonların üzerinde yerini çoktan almıştır. marş yaparsanız pistonlar, blok vs tamamen parçalanabilir. bazen ters dönen arabayı düzelttikleri zamanda marş yapar bazı arkadaşlar acaba çalışıyor mu diye ve motor o an hakka doğru yürür. karter içindeki yağ çoktan blok içerisine dolmuştur çünkü. neyse, eğer ki far hizasına ya da daha yüksek bir noktaya çıkan su sebebiyle motor stop ettiyse çalıştırmayın. 4x4 araçların bazıları komple suyun içinden geçer gider, onlar gidiyor bende giderim diye peşine takılmayın. onlarda şu tip şnorkel bulunur ve havayı oradan çeker.


yağmurda benzinli otomobiller ateşleme sistemi yüzünden kalır. başka bir sorun nedeniyle ender olarak kaldıkları görülür fakat ciddi bir suya giriş sonrası ileriye dönük birtakım arızalar yaşayabilirsiniz. o an kalmayabilir fakat daha sonra az biraz bir yerlerden sıkıntı çıkarma ihtimali yüksek.

ateşleme sistemi bildiğimiz gibi üç ana parçadan oluşur

elektrik üreten bobin:


elektriği bujilere taşıyan kablo:

ve ateşlemeyi yapan buji:


bazı otomobillerde ise kablo bulunmaz ve bobin direkt olarak bujinin üzerindedir:

bu parçalar birbiriyle senkronize çalışır ve yanma odalarına çekilen yakıtın ateşlenmesini sağlar. aynı evinizdeki ocak gibi düşünün, gazı açıyorsunuz ve düğmesine basıyorsunuz. çat çat çat sesi sonrası ocak alev alıyor. eğer o çat yapan yere su dökerseniz ocak alev almayacaktır. otomobiller de bu şekilde. siz süratli giderken ciddi bir su birikintisi içerisine girdiğiniz vakit, lastiklerden sıçrayan su motor bloğu ya da manifolt üzerine temas edecek ve anında buhar olacaktır. bir iki defa yaşanan bu durum ateşlemeyi durdurmaz fakat sürekli olması durumunda bobin ile buji kablosu bağlantısı ya da buji kablosu ile buji bağlantı kısmında yoğuşma başlayacaktır. özellikle buji yataklarına giren su resmen çaydanlıktan çıkan buhar gibi bujinin kablo kısmına girecek ve ateşlemeyi durduracaktır. bu sebeple arabanız hemen stop etmez fakat silkeleme ya da tekleme başladıysa eğer, yolun ortasında kalmamak adına kendinizi kenara bir yere atmanız faydanıza olacaktır. çünkü stop ederse tekrar çalışmaz ve yüksek ihtimal kalacaksınız.

yağmur yağıyor ise yapacağınız hiçbir şey yok oturup beklemekten başka. tamirci çağırmadan önce yağmur dindiyse inip motor kaputunu açın. buji kablolarını karıştırmamak adına birkaç fotoğraf çekin. bobinden çıkan kabloların hangi bujiye gittiğini asla karıştırmayın, yoksa motor yine çalışmaz. fotoğraf sonrası bu kabloları dikkatlice yerlerinden çıkarın. kabloları çıkarınca göreceksiniz ki bujilerin dipleri su ile dolu. endişelenmeyin, bu suyun kurumasını mecbur bekleyeceksiniz. sizde bu sırada buji kablolarının uçlarını kurutmaya çalışın. bulabilirseniz pamuklu kulak temizleme çubuğu işe yarayacaktır. eliniz eğer buji yataklarına giriyorsa oraları da temizleyebilirsiniz.

işlemler bitince sıralamaya uyarak kabloları takın ve arabayı çalıştırın. kesinlikle çalışacaktır fakat tekleme devam edecektir belli belirsiz. hatta kullandıkça ve motor ısındıkça tekleme daha da artacaktır. kendinizi hemen bir yakıt istasyonuna atın içerisinde basınçlı hava bulunan. orada az önce yaptığınız kurutma işleminin aynısını bu sefer basınçlı hava ile yapın. sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

eğer otomobiliniz bu işlemlere rağmen net olarak çalışmıyor ise (çalışıp stop etme, aşırı sarsıntılı çalışma hariç), elektriksel farklı bir problemi olabilir. örneğin ecu soketlerine su teması vb gibi, profesyonel destek alın.

geçmiş olsun.