Aşk Acısı Temasının İşlendiği En Güzel Yunan Mitlerinden Birinin Başkahramanı: Ariadne

Yunan mitolojisinin ilginç hikayelerinden biri olan Ariadne'nin hikayesine bakıyoruz.
Aşk Acısı Temasının İşlendiği En Güzel Yunan Mitlerinden Birinin Başkahramanı: Ariadne


girit kralı minos, zamanında erkek kardeşleriyle tahtın devamı için savaşmış, galip gelince de poseidon'a onandığının sembolü olacak bir boğa göndermesi için yakarmıştır.

poseidon'un gönderdiği denizden çıkan beyaz boğa büyüleyici güzelliktedir. minos boğayı tam kurban edecekken kıyamaz ve alıkoyar. buna kızan tanrılardan (işleri güçleri de kızmak bunların..) afrodit, minos'un eşi pasiphae'nin boğaya aşık olmasını sağlar (boşuna hayvansever demedik kadına..). pasiphae ile boğanın birleşmesinden minator doğar. önceleri sevimli bir dana olan (boğa başlı ve insan vücutlu diyelim) minator, bir süre sonra zapt edilemez bir canavara dönüşür. sonuç olarak dedalus ile oğlu ikarus'un minos için yaptıkları girit labirentine kapatılması uygun görülür. ve #1924304 'da anlatılan sebeplerden (edith hamilton'ın fahri kızı oldum yeminlen..) 9 senede bir minator'a kurban olarak atinalı 7 genç erkek ile 7 bakire sunulur.

minos ile pasiphae'nin kızları prenses ariadne, atina'lı gençlerin katliamına son vermek üzere kara yelkenlerle girit'e varan savaşçı theseus'u görür görmez beğenir ve üvey abisini öldürmesi için ona bir kılıç ile altından bir sicim tedarik eder. theseus minator'un hakkından gelir ve ariadne ipi sayesinde de labirentten çıkmanın yolunu da bulur. çıkınca ariadne'yi karısı ilan eder ve yarı-boğa yarı-insan prensin öldürülmesinden dolayı kendisine kızgın kalabalıktan kaçıp ariadne'yi de beraberinde kaçırır.

Ariadne Theseus'a yardım ederken

atina'ya kadar yolculuklarında ariadne sadakatinden, zekasından ve onu en yakınlarıyla karşı karşıya getiren aşkından dolayı theseus'un kalbini kazandığından emindir. ama theseus piçi naxos adasına geldiklerinde, ariadne'yi orada uyur vaziyette bırakıp yoluna devam eder (pezevenk).

kalbi kırık ariadne'nin yakınmasını önce periler duyar.. zavallı kızcağıza rüzgarlar eşliğinde onu daha büyük ve değerli bir aşkın onu beklediğini fısıldarlar. ariadne buna inanmaz, derdinden ölür ölür..

derken ufukta gümüş bir araba içinde de üzümler ve güzellikler içinde dionysos belirir. dionysos ariadne'yi cesareti ve sadakati için sever, gerçek aşkı bulan ariadne de sevgisinin karşılığında tanrı olur..

Dionisos ve Ariadne (Louvre müzesindeki bir vazodan detay)

inception'da ariadne labirentten çıkış planını çizen abladır. yani labirenti zekası sayesinde çözüp herkesi oradan kurtaran asıl kızımızdır (bkz: ellen page).

İnsanların Devamlı Olarak Ruh İkizini Aramasının Yunan Mitolojisindeki Sebebi