Aşk-ı Memnu Evreninin Belki de En Zeki ve Muhteşem Karakteri: Hilmi Önal

Efsane dizinin efsane karakterine neden yıllarca haksız yere kötü adam muamelesi yapıldığını açıklayan bir yazı.
Aşk-ı Memnu Evreninin Belki de En Zeki ve Muhteşem Karakteri: Hilmi Önal

hilmi önal... aşkı memnu evreninin tartışmasız en muhteşem, en zeki iki karakterinden biri. diğeri de zaten gelini peyker yöreoğlu önal'dır. "aman tadımız kaçmasın ali rıza bey" modunda takılan, kafası kumda g*tü açıkta olan ne kadar salak karakter varsa hepsi düşman oldu kendisine. sırf bu nedenle adamın üstüne "kötü adam" damgası yapıştı.


ne yapmıştı da kötü adam olmuştu bu adam allah aşkına?

oğlu, paraya tapan ve kocasını aldatan histerik bir kadının kızıyla evleniyor diye evlilik sözleşmesi istedi; ortalık ayağa kalktı. neticede kızını bir mal gibi 1 milyon tl'ye sattı bahsi geçen kadın. bu adam haksız mı?

üzerine vazife olmayan işlere karışan adnan ziyagil'e bir kötülük yapmadan aldatıldığını haber verdi, mahkemelik oldu. embesil adnan burnunun dibindeki olayları görmezken bir de hilmi önal'ı düşman belledi. bu şekilde hayatında ne kadar kötü giden şey varsa acısını çıkarabileceği bir karakter oluşturdu kendince.


salak firdevs'in kumarbazlıktan manşet olmasını engelledi mesela. oysa firdevs denen histerik kadın, restoranlarda olay çıkaran, geçirdiği kazalarda bile hilmi'ye belalar okuyan bir manyak.

behlül denen ırz düşmanı s*ki beyninde lavuk tarafından "lodosculuk" ile suçlandı. o kadar argo tabire hakimim lodoscu diye bir şeyi ilk defa behlül'den duydum anasını satayım. artık nasıl iğrenç bir tipse işte, suç bastırmak için neler yapıyordu. ayrıca seni mi bekleyecek aldattığın eski nişanlın hayatı boyunca it herif?

genç kızların sevgilisi, 5. günün şafağında gelen ak gandalf gibi övülen çetin özder denen kasıntı lavuk, neredeyse evleneceği kadını kızının cenzasinde terk etti. aynı cenazede "kötü adam" hilmi önal vardı ama...


ne yapmış abi bu adam aşırı saftirik bir çocuğa ve sert bir mizaca sahip olmanın dışında?

bir kez adnan'ı bir ihalede geçmek için bir hinlik denedi, o da bir tarafında patladı zaten adamcağızın. kendisinden kaç yaş küçük behlül puştundan yumruk yedi, pekmezi aktı hastanelik oldu ama her gün bayılan nihal salağının "düştüğü için mi bayılmış yoksa bayıldığı için mi düşmüş" muhabbeti kadar konuşulmadı adam.

bana göre eleştirilecek tek yanı karısını aldatmasıydı. ancak o konuda da bihter'i kahraman olarak görenlerin bu adama "kötü adam" muamelesi yapması tam bir iki yüzlülük olur.