Aşk-ı Memnu'nun Kitabı ve Dizisi Arasındaki Farklar

Halit Ziya Uşaklıgil'in 1900 yılında yayımlanan kitabından uyarlanan 2008 yapımı Aşk-ı Memnu dizisi ile kitap arasındaki farklar ve birtakım ilginç notlar.
Aşk-ı Memnu'nun Kitabı ve Dizisi Arasındaki Farklar
Aşk-ı Memnu kitabının yazarı Halit Ziya Uşaklıgil

halit ziya uşaklıgil'in kalemine hayran bir edebiyatçı olarak kitap - dizi bağlamında bazı bilgiler ve dahi tespitler paylaşacağım.
___

uşaklıgil, bu eseri 1900 senesinde kitap hâlinde yayımlayınca muhteşem bir tepki gelir ahâlîden. "bu adam toplumun ahlâkını bozuyorrrr" sesleri yükselir. eser bir dönem sansüre uğrar. servet-i fünûn dergisi önünde kalabalık toplanır bir süre.

2008 - 2010'lu yıllarda romanın dizi uyarlaması çekilince yine aynı sesler yükselir ve rtük tarafından diziye ayar çekilir.


halit ziya uşaklıgil 23 yaşındayken önce annesini, daha sonra ardı ardına dedesini, amcasını ve ilk evladını kaybetmiştir. aşk-ı memnu'yu yayımladıktan iki yıl sonra iki çocuğu yine ardı ardına vefat etmiştir. uzun seneler sonra oğlu halil de görevli olduğu elçilikte intihar etmiştir. hayatta kalan çocuklarından birinin ismi aşk-ı memnu'daki çocuk karakterin ismi ile aynıdır: bülent.


kitabın yazarı halit ziya da dizinin başrollerinden adnan bey rolüyle selçuk yöntem de eyüp doğumludurlar.


dizide firdevs rolünü oynayan nebahat çehre, halit ziya uşaklıgil henüz hayatta iken dünyaya gelmiştir.


kitapta bihter, nihal ile arkadaş olup arayı iyi tutmaya çalışır ilk başlarda. bu sebeple nihal'e, artık çarşaf giymesi gerektiğini söyler. nihal bunu duyunca çok sevinir. demek ki artık bir genç kızım diye düşünür lâkin matmazel, "ne boğ yiyoğsunuz biğhter, o daha bir le sıbyan" der ama umursanmaz. dizide ise bu sahnenin yerini "bana bihter demeni istiyorum nihal" sahnesi alır. bu anlara yine matmazel şahit olur. fransız dudak büküşü ile tepki verir.


dizide hizmetçilerin kızı cemile, beşir'e âşık. lâkin kitapta beşir, hadım edilmiş bir hizmetçi. tabii dizide garibim cemile bundan habersiz.


romanda behlül 26 yaşındadır. dizi başladığında bu rolü oynayan kıvanç tatlıtuğ da bu yaştadır.


bir de 1975 yapımı aşk-ı memnu dizisi vardır ve bu dizide behlül rolünü oynayan salih güney de tıpkı kıvanç tatlıtuğ gibi adanalıdır.