Aslan Akbey'in Hayatını Adadığı Kurtlar Vadisi Operasyonu Neden ve Nasıl Başladı?

Kurtlar Vadisi'nde tüm bu izlediklerimizin başlangıç noktasını, nedenini ve nasılını merak edenler için şahane bir özet.
Aslan Akbey'in Hayatını Adadığı Kurtlar Vadisi Operasyonu Neden ve Nasıl Başladı?

devlet, hırslı ve yüksekmekte olan bir iş adamını portakal tüccarı olarak kıbrıs'a yerleştirir ve yanına da istihbarat görevlisi birisini vererek el altından silah satışı yapmalarını sağlar. iş adamı ise o kadar hırslıdır ki silah satışıyla yetinmez ve elindeki istihbarat bilgilerini farklı istihbarat teşkilatlarına satar. bu bilgilerden bir tanesi lübnan'daki filistinlilerin askeri kanadının yetiştirildiği bir askeri kamptır. iş adamı bu bilgiyi mossad'a satar ve israil bu bilgiyle lübnan'daki bu kampı bombalar. kampta bu iş adamının yanına yerleştirilen istihbarat görevlisinin kardeşi de vardır ve israil'in saldırısı sonrası ölür. 


intikam hırsıyla dolan istihbarat ajanı, bir istihbarat görevlisi olan yakın bir arkadaşı ile devletin dahi bilmediği bir operasyon düzenler ve gece yarısı iş adamının çiftliğini girerek oğlunu kaçırırlar. istihbarat görevlisi bu çocuğu devletin bir yurduna yerleştirir ve kıbrıs'ta öğretmen kılığında onlarla yaşayan bir kızı da bu yurda görevli olarak koyup çocuğa göz kulak olmasını sağlar. yakın bir zaman sonra da çocuğu, güvendiği ve çocukları olmayan bir ailenin yanına evlatlık olarak yerleştirirler. istihbarat görevlisi, kütüphaneci gizli kimliğiyle bu aileye yanaşır ve arkadaş olurlar. böylelikle çocuğu da yakından gözlemleyebilecektir. 


çocuk büyürken, istihbarat görevlisi çocuğa devletin bekası, bütünlüğü ile ilgili telkinler verir ve çocuğa vatan sevgisi aşılar. çocuk büyür, istihbarat görevlisinin telkinleriyle hariciyeci olur ve istihbarat görevlisi kendi kimliğini bu çocuğa açarak onu kamu güvenliği teşkilatı (kgt) adlı bir derin devlet teşkilatının bir numaralı ajanı olması için yetiştirir. bir gün çocuğu yurt dışındaki görevinden çağırır ve hayatının en zor görevini yapmak üzere yüzünün ameliyatla değiştirilip, yeni bir kimlikle mafyanın içine girerek mafyayı çökerteceğini söyler. çocuk kabul eder, çünkü vatan onun için her şeyden önce gelir. 


yüzü değişen bu çocuğu eski bir kabadayının almanya'dan gelen yeğeni olarak mafya sisteminin en alt basamağına yerleştirir. istihbarat görevlisi, iki kişinin bildiği sır değildir düsturuyla, operasyonu bilen en yakın arkadaşını ve mafyanın içine sokmak için kullandığı kabadayıyı öldürerek bu sırrı kendisinden ve çocuktan başka bilen birisinin kalmadığını garanti eder. ta ki kendi öldürülene dek. artık bu çocuğun devlet görevlisi olarak mafyanın içine sızdığını kendisinden başka bilen yoktur. 


çökertilmek istenen mafya ise yıllar önce kardeşinin ölümüne sebep olan ve yıllar boyunca hırsıyla büyüyerek dev bir suç imparatorluğu kurmuş o portakal tüccarından başkası değildir. artık devletin karşına düşman olarak çıkmış olan bu tüccar, bizzat kendi oğlu tarafından yok edilmek üzeredir. oğlu ise sınırsız istihbarat ve silah gücü ile mafyanın en alt kademesinden bir başka mafya babasının can dostu olarak sisteme dahil olur ve onlarca insanı öldürerek hiç tanımadığı öz babasını yok etmek üzere bu suç merdivenin basamaklarını tırmanır.


ekleme: aslan akbey'in, alper'i öldürdüğü tezinin kanıtı; aslan'ın yakup efe'yi karahanlı'nın suç imparatorluğunu çökertmek için 30 yıllık bir plan dahilinde yetiştirmesi, planı bilen kimseyi hayatta bırakmaması, doğu eşrefoğlu'nun "aslan'la alper operasyona çıkıyor alper şehit" demesi ama şehitliği hakkında detaylı bir bilgi vermemesidir. şuradan izlenebilir:


doğu bey, kgt'nin elemanlarının akıbetinin yazılı olduğu belgeyi okurken "zülfü yüksel şehit olmuş, ali candan trafik kazasında ölmüş" diye iki bilgi verir. bu bilgiler yalandır. yani doğu'nun şehit diye bildiği kişiler de aslında operasyonun birer parçası olarak ya hayattadırlar, ya da ölüdürler. aslan'ın operasyon taktiği bu şekildedir. ya kişileri kazada öldü gösterir, ya şehit olmuş gösterir ya da duran emmi'yi öldürdüğü gibi kendisi öldürür. duran emmi'yi öldürme sebebi 1.si aynı sırra vakıf olmaları, 2.si polat alemdar karakterine mafyada yükselmesi için gerekli sebebin sağlanmasıdır. bu sebeple de bu sır alper'de kalmayacak kadar büyük bir sırdır ve alper ölmelidir. alper bir şekilde deşifre olursa alper'i konuşturabilirler ve sır tehlikeye girebilir. aslan'ın tüm hayatını adadığı bu operasyonu ve bu sırrı yalnızca kendisi ve ali bilmelidir. bu yüzden iki kişinin bildiği, sır değildir.