Aslında Gerçekte Hiçbir Şeye Dokunamıyor muyuz?

Dokunuyoruz sanıyorduk ama meğer hiçbir şeye gerçekten dokunamıyormuşuz. Bu bizi biraz üzse de konunun aslı için sözü ''ufuri''ye bırakıyoruz.
Aslında Gerçekte Hiçbir Şeye Dokunamıyor muyuz?
iStock.com

dokunmak dediğimiz şey aslında parmak uçlarımızın derisinin en üst tabakasındaki atomların yörüngesindeki elektronları, cisimlerin en üst katmanındaki atomların yörüngesindeki elektronlara yaklaştırmaktır. elektronlar aynı işarete sahip (-) olduklarından birbirlerini iteceklerdir ama asla birbirlerine dokunamayacaklardır.

parmaklarımızı bir cisme bastırdığımızda ne kadar çok bastırırsak bastıralım cisimle parmaklarımız arasında atomik seviyede bir boşluk kalacaktır. gerçekte dokunmak dediğimiz his bu elektronların karşılıklı itme kuvvetleridir.

aynı şekilde şu an oturmakta olduğumuz koltukla bizim aramızda çok çok küçük de olsa bir boşluk var. aslında teknik olarak birini öptüğümüzde, ya da dokunduğumuzda hissettiğimiz karşımızdakinin teni değil, tenindeki elektronların itme kuvveti. zaten bizim de karşımızdakinin de atomlarının %99'u boşluktan oluştuğundan gerçekten dokunsak bile nasıl bir şey hissederiz bilmiyorum.

neyse ki sevişmek iyi, güzel, zevkli ama aslında çok yalnızız evet.