Asude Defne Özkan'ın Oyunculuk Eğitimi Bağış Kampanyası Gerçeği Yansıtıyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Asude Defne Özkan isimli bir lise öğrencisinin ABD'de oyunculuk eğitimi için internet üzerinden başlattığı bağış kampanyası epey gündem oldu. Peki Özkan'ın, söylediği üzere oyunculuk eğitimi için kabul almış olması, gerçeği ne derece yansıtıyor? Bakalım.

Özkan'ın, burs talebi için çektiği video bu


Bağış sayfasındaki açıklama ise şu şekilde

Merhaba! Kadıköy Anadolu Lisesi'nde son senemi okuyan bir lise öğrencisiyim ve bu sene en büyük hayalim olan oyunculuğu gerçekleştirmek için dünyadaki ilk 10 oyunculuk okullarından sayılan okullara başvuru videomu yolladım. Yüz yüze beni son seçmelerde görmek için New York'a çağırdılar ve son seçmeleri de başarıyla geçtim. Kazandığım üniversitelerden Pace University (Actor's Studio) bana en fazla burs veren okuldu, o yüzden orayı tercih ettim. Her sene dünyanın dört bir yanından 15 tane kız öğrenci seçiyorlar ve bu sene ben bu öğrencilerin arasından tek yabancı seçilen öğrenciyim. 1/3 burs almış olsam bile, maalesef ailem geri kalan miktarı karşılayamıyor. Eğitimimi en başarılı yerde alıp, ülkemi gururla temsil etmek istiyorum. Elinizden gelebilecek her türlü yardıma açığım. Gerçekleşeceğine inandığım bu hayali tamamlamam için bana destek olursanız minnettar olurum. Bu linkten de ön elemeleri geçip New york'taki seçmelere çağrılmamı sağlayan videoyu izleyebilirsiniz. Teşekkürler. :)

Özkan'ın seçmelere gönderdiği video


Sözlük yazarları da durumu araştırmış ve olası bir illüzyonu aydınlatmışlar

1. kabul aldığı bölümün actors studio ile alakası yok. bu, 2 google aramasıyla görülebilecek bir durum ama herkes nasıl bir dalgaya kapılmışsa kimse sallamıyor.

actors studio pace university'ye bağlı ve master of fine arts programı yürütüyor, yani yüksek lisans.

kızın kabul aldığı bölüm ise pace school of performing arts bünyesindeki bachelor of fine arts, bu da bir lisans eğitimi. sırf aynı üniversite bünyesinde diye "kazandığını" iddia ettiği oyunculuk bölümünü, çok prestijliymiş gibi göstermeye çalışması saçmalıktır. iki departmanın alakası yok çünkü.

2. kızın "başardığı" bir şey yok. parayı gösterdikten sonra kabul mektubu vermeyecek üniversite çok azdır. görüldüğü üzere pace university de genel olarak böyle gayet düşük seviyede bir okulmuş. bir kızı muazzam, üstün bişey başarmış gibi ülkenin gururu ilan edip madalya takmadığınız kaldı.

3. kız çektiği videoda bile kendini düzgün bir türkçeyle ifade edemiyor. çok etkileyici bir seçme videosu çekmiş de new york'a gittiğinde çok etkilenmişler de... 18 yaşına gelmiş ve en büyük hayali oyunculuk olan parlak genç kızımız daha ana dilinde art arda iki düzgün cümle kuramıyor.

4. maddi durumu yok falan değil. daha lise çağında çin'den avrupa'ya, avrupa'dan amerika'ya dünyada gezmedik yer bırakmamış üstüne ek olarak gezgin instagram hesabı açmış bir kız.

5. pace üniversitesi'ni new york'un en önemli üniversitesi gibi lanse ediyor. ufak bir google araştırmasıyla pace'in, amerika'nın en iyi 177. üniversitesi olduğunu bulabilirsiniz.

6. "kabul edilen tek türk benim". hay allah acaba neden? ankara üniversitesi italyan dili ve edebiyatına da kabul edilen hiç mozambikli yok bu sene... demek ki çok özel bir okul. neyse efenim, bunu yaparak da milliyetçilere oynuyor.

7. "kabul edilen 15 kızdan biriyim". daha çok kabul edilen 30 kişiden birisin ve 15 tanesi erkek, 15 tanesi kız. erkek kısmını vurgulamadı zira feministlere oynamak istiyor.

8. harvard, stanford, mit gibi üniversitelere kabul edilmediyseniz, amerika'da bir okuldan kabul almak büyük bir olay değil. parayı gösteriyorsun ve ingilizcen de yeterliyse giriyorsun. bunun için hiçbir okul da sana destek çıkıp dev burslar vermez. ama yüksek lisans veya doktora yapacaksan iş değişir. hah işte o zaman deli para yağar ve bunlara gerek kalmaz.

Pace University'nin adresi: 1 Pace Plaza, New York, NY 10038, Amerika Birleşik Devletleri


duyan da columbia, royal shakespeare academy, yale, julliard falan kazandı da burs bulamıyor zannedecek

ilk 10'da falan da değildir ayrıca. saydığı mezunlar actor studio'nun mezunlarıdır. actor studio, 2006'da pace university bünyesine girmiştir, alakası yoktur o eski actor studio ile yani. sağlam devlet okullarından (özelde de bilkent) bu amerikan üniversitesinden alacağı oyunculuk eğitiminin katbekat fazlasını alır. maksat derdi tiyatro oyunculuğu olsun. akademik anlamda tiyatro eğitimi almış bir adam olarak diyorum ki, sevgili okul arkadaşlarım gibi zıplamasın çok para var diye dizi oyunculuğuna.

gogetfunding.com üzerinden yapılan kampanya dün (11 mayıs 2019) itibarıyla tamamlanmış durumda


Bonus

Funda Esenç Olayının Akıllarda Bıraktığı Sorunsal: Toplumsal Hiyerarşinin Karanlık Yüzü

Şimdiden Türkiye'nin Unutulmaz Sanatçıları Arasına Giren Efsane İsim: Elif Aybüke Koçak