Atatürk'e de Gösteri Yapan Tarihimizin İlk Büyük Sihirbazı: Zati Sungur

1898-1984 yılları arasında yaşamış olan, Cumhuriyet tarihinin ilk büyük illüzyonisti Zati Sungur'un hayat hikayesi.
Atatürk'e de Gösteri Yapan Tarihimizin İlk Büyük Sihirbazı: Zati Sungur

üniversitede aktif bir oymakbaşı olarak çalıştığım zamanlarda ilgilendiğim sihir sanatıyla hem kendim çok eğleniyordum, hem de oymağımdaki çocukları çok eğlendiriyordum. bu merakımdan dolayı zati sungur'u tanıdım. kendisi cumhuriyet tarihinin ilk büyük sihirbazıdır.


10 mart 1898'de bursa doğumlu olan zati bey çocuk yaşta başlayan sihir aşkını sihirbazlar kralına dönüştürme yolu sırasında, deniz astsubay okuluna birincilikle girer daha sonra buradan 1. dünya savaşı sırasında denizaltı eğitimi için almanya'ya gönderilir.


kader bu ya savaşın kötü gitmesinden dolayı yurda geri dönemeyip almanya'da kalır. bu süre zarfında orada çeşitli işlerde çalışırken, tabi bu arada sihirbazlığa ilgisi daha da artmaya başlar bununla ilgili kitaplar okur hatta başka sanatçılarının gösterilerini hiç kaçırmaz. daha sonraları kendi çevresine küçük numaralar yapmaya başlar.


yıl 1920'ye geldiğinde berlin wintergarten tiyatrosundaki profesyonel sihirbazlık gösterileri yapmak için baş vurur ve orada ki başarıları ona büyük başarı getirir, hak ettiği üne kavuşur. sonrasında ver elini turneler. bir grup sanatçıyla fransa, italya, ispanya, kuzey amerika gibi ülkelere gider ve daha sonra 1922'de güney amerika'da turneye çıkar.


bu turnelerden sonra büyük üne kavuşan zati sungur günümüzde bile hala yapılmakta olan bir kişiyi ikiye bölme numaralarına bile katkılar yapmıştır.

yıl 1936'ya geldiğinde bunca yıl sonra zati bey artık ülkesine döner ve türkiye'deki ilk gösterisini ses tiyatrosunda yapar ve bayağı bir ses getirir ardından atatürk için de gösteriler yapar, çok övgüler alır, hatta ömür boy belediye rüsumu muafiyeti (bir çeşit vergi indirimi) hakkıyla ödüllendirilir.


1966'ya kadar aktif sahne yaşamını dormen tiyatrosu^nda geçirir. daha sonra ise kendisinin kurduğu universal sihirbazlık stüdyosunda ürettiği illüzyon aletlerini dünyanın dört bir tarafına satar. yaşadığı 6 temmuz 1984 tarihine kadar içinde bitmeyen bir çocuk neşesiyle her daim sanatını göstermiştir.


bir rivayete göre kendisinden etkilen çocukluğumuzun ünlü sihirbazı olan sermet erkin'in hocası olduğu söylenmektedir.