Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı Sona Ererken Yunan General Hacıanesti İçin Söylediği Söz

Atatürk ile Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi'nde Yunan kuvvetlerini idare eden Hacıanesti arasında ilginç bir durum yaşanmış. 30 Ağustos Zafer Bayramı'mız vesilesiyle hatırlayalım.
Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı Sona Ererken Yunan General Hacıanesti İçin Söylediği Söz

30 ağustos zafer bayramı... türk kurtuluş savaşı'nın şeref madalyası olan ve bugün itibariyle 98. yıldönümünü kutladığımız ulusumuzun gururu olan bayramdır. kutlu olsun...

türk kurtuluş savaşı sırasında ulu önder atatürk'ün en keyifli olduğu an hiç şüphesiz ki dumlupınar'da bozguna uğrayan yunan kuvvetleri'nin kaçışını zafertepe'deki başkomutanlık mevkii'nden izlediği andır. tam şurası:


burada yunan ordusu'nun dağılışını ve ardını çevreleyen fahrettin altay paşa'nın süvarileri tarafından imha edilişini an be an izleyen mustafa kemal'in keyfi görülmeye değerdi...

tabi zaferin en tatlı anı da hiç kuşkusuz ki başkomutan mustafa kemal'in, yunan orduları başkomutanı hacıanesti için sarf ettiği sözlerdi. hacianesti, büyük taarruz öncesi afyon, kütahya ve eskişehir'deki yunan tahkimatlarını gezmiş, gazetecilerle de son olarak röportaj yapmıştı. o röportaj esnasında bir ingiliz gazeteci sakarya savaşı'ndan bahisle mustafa kemal'i sormuş, "mustafa kemal'den çekinip çekinmediğini" öğrenmek istemişti.

Yeoryos Hacıanestis.

böyle bir soru karşısında hacianestis'in cevabı ukalaca oldu:

"15 gün boyunca tüm cepheyi dolaştım, mustafa kemal adında bir komutana rastlamadım..."

ve hacianestis bu sözü söyleyerek izmir'deki karargahına geri dönmüştü. işte hacianesti'nin bu sözleri sarf etmesinden sadece 2 ay sonra şimdi durum çok farklıydı. yunan ordusu dumlupınar'da imha edilmiş, türkler zafer kazanmıştı.

mustafa kemal, kurmaylarına zafertepe'de son talimatları vererek şöyle haykırdı:

"hacianesti, gel de ordularını kurtar..."

sonra da keyifle yaktı sigarasını, başkomutanlık arabasının arka koltuğuna oturdu ve şoförüne seslendi: "izmir'e sür çocuk..."

trt tarafından çekilen kurtuluş dizisinde mustafa kemal paşa'nın hacianesti için sarf ettiği sözler


bugün en büyük bayramımız. dünyadaki hiçbir millete nasip olmayan, yokluğun içinden doğuşun kutlu zaferi. zafer bayramımız kutlu olsun. tanrı milletimizi daim muzaffer kılsın...