Athena'nın Trans Cinayetlerine Dikkat Çektiği, Tüyleri Diken Diken Eden Klibi: Ses Etme

Athena, Altüst isimli albümünün 6. parçası olan Ses Etme'ye çektiği klibi dün yayınladı.


bu ülkede pozitif yönde ve cesurca yapılan her girişimin arkasında duran biri olarak, athena uzun yıllardır beni hayal kırıklığına uğratsa da, bugün umutlandırdı.

bu topraklarda daha çok görmek istediğim bir klibe sahip athena şarkısı.

keşke sanatçılarımız biraz daha cesur olup, böyle çiçekli böcekli değil de oluk oluk kanayan yaralara daha fazla değinebilse.

korkarım ki yasaklanacak olan kliptir. rtük buna gerekçe olarak da muhtemelen çocuklar ve gençler üzerinde kötü etki bıraktığını falan gösterir. oysa kötü olan şey homofobidir, kendin olmak değil.

çok sevdim klibi. içimde bir şeylerin cız ettiğini hissettim. klip boyunca araç içinden salya akıtan barzoların, birleşince sürü psikolojisiyle kendinden farklı olana saldırdığı sahneler, bana insanın nasıl leş bir canavar olduğunu tekrar hatırlattı.

şarkının sözleri, müziği, klibi son zamanlarda yapılan çoğu işten epey iyi. athena'nın acun'a bulaşmadan önceki o naif tadı var. özlemişim.

eğlenirken çok sevilen bir "insanın" sokakta çok nefret edilerek dövülmesini ön plana koymasıyla trans cinayetlerine şahane parmak basmış. özellikle o otoparkta kendi etrafında dönüp kaydıran şahinler var ya? tam bir türkiye gerçeği. 

gözlerim yaşarmadı, gözüme fazla realite kaçtı.

bu konuda gerçek adımı atan athena'nın öteki twitter yapmacıklarına örnek olmasını diliyorum. sizi melekler korusun, her konuda ne güzel insanlar olduğunuzu gösteriyorsunuz. yaşlanıp öldüğünüzde çok ağlayacağız.

çokça özenilmiş, klibin her detayı için çok ince düşünülmüş. adeta bir kısa film. bunun için var olsun tüm emek sahipleri. umarım bu, trans cinayetlerine dikkat çekmek için çekilmiş son klip olur!

athena'nın harikulade bir klibe sahip olgunluk dönemi şarkısı. çok uzun bir süredir yaşadığınız yerde hep bir ikiyüzlülük, hep bir kendini tekrarlayan şeyler ve hep bir boyun eğmeler çevrenizi sabun köpüğü gibi sarmışsa klibi seyrettiğinizde tepetaklak olabilirsiniz. 

hava karardıktan sonra yol kenarlarında transseksüel seks işçileriyle pazarlığa tutuşmuş, cebinden tespihleri sarkan kelli felli adamların sanki hiç o kadına dokunmamış, belki aynı anda doruğa ulaşmamış gibi biriktirdikleri öfkelerini, inkarlarını yüzlerine vuracak, kendilerine ve annelerine, eşlerine, babalarına, çocuklarına hepsine bu gerçeği anlatabilecek, ulaşabilecek tokat gibi bir işe imza atmışlar. 

en azından hayatlarında bir kere bir gerçeği idrak edecek ve en hafifiyle birini incitmenin, ötekileştirmenin önüne geçilebilecek belki de. bense yer yer gururla yer yer incinerek seyrettim burnumun direği hala sızlıyor. iş aralarında açıp açıp izliyorum gözlerim doluyor. göz göze geldiğim iş arkadaşlarıma nezleymişim izlenimi uyandırmaya çalışıyorum.