ATM'de Seri Paraya Denk Gelmek Karşılıksız Para Basıldığı Anlamına mı Gelir?

Geçtiğimiz gün bir Ekşi Sözlük yazarı, ATM'den para çekmiş; verilen paraların seri numaralarının ardışık olması dikkatini çekmiş ve konuyla ilgili Ekşi Sözlük'te bir başlık açmış. Bu vesileyle her seri paranın karşılıksız para basma olup olmadığıyla ilgili açıklayıcı bir yazı paylaşmak istedik.
ATM'de Seri Paraya Denk Gelmek Karşılıksız Para Basıldığı Anlamına mı Gelir?
Fotoğraf: @komsunun oglan

Öncelikle başlığı açan Ekşi Sözlük yazarının anlattıkları

13 mayıs 2020 günü temel ihtiyaç destek kredisi başvurumun olumlu neticelenmesi akabinde krediyi çekmek için gittiğim atm'de başıma gelen spektaküler durum. rezaletin boyutunu size bırakıyorum. yani boşuna x mayıs 2020 dolar kuru diye başlık açmayın. usd/try 7 lira olması bile oldukça iyimser gibi geldi bana. bilemiyorum altan.

şaka maka merkez bankası çalışıyor:

Peki nedir bu olay?

bu her zaman olan bir şey. panik yok! zıplamaya da gerek yok.

bankalar, kasalarında para tutmazlar. akşam zırhlı grup aracı, şubelere gidip kasalarındaki fazla paraları alıp merkez bankası'na götürür. çünkü banka fazla parayı merkez bankası'na yatırmazsa o para şubeye masraf yazılır. ayrıca banka nereden para kazanacak? kasalarına yüklü miktar parayı bırakıp sabah paranın doğurmasını mı bekleyecek. merkez bankası'na gönderip gecelik faiz alırlar.

peki ertesi gün bankaya, şubeyi döndürmek için para lazım değil mi? (çekleri ödemek, kredileri ödemek, atm'ye para koymak vs.) evet. nereden alacak parayı? kendi matbaalarında basmayacak herhalde. tabii ki merkez bankası'ndan. merkez bankası her banka şubesinin parasını üzerine not yazıp da mı kasasında saklıyor. yooo! ilgili bankaya her zaman olmasa bile genellikle yeni basılmış para gönderir. çünkü önceki gelen paraların yıpranmışlarını, kullanılmayacak durumda olanlarını imha edip yerine yeni para basar, bunları gönderir. bu gönderilen yeni paralar her zaman seri haldedir. bu, her zaman olan bir şeydir.

yani bankamatikte yeni ve seri numaraları ardışık para var diye sözlük'te "para basıyorlar" diye zıplamaya gerek yok. kapiş? haa! ben para bu dönem basılmıyor demiyorum. basılıyor olabilir. ben bu para mevzusuna açıklık getirmek istedim. yani her yeni para, karşılığı olmayan para değildir. bunu anlayın diye yazdım. birilerinin hayallerini yıktıysam da kusura bakmasınlar.

TC Merkez Bankası, Neden Tekrar Para Basma Kararı Aldı?