Atom Bombası Nasıl Bu Kadar Yıkıcı Bir Güce Sahip?

Dünyanın en büyük felaketlerinden biri olarak kabul edilen atom bombası, etkili olduğu bölge üzerindeki her şeyi yok edebilecek bir güce sahip. Peki ama atom bombasını bu kadar etkili kılan şey ne?
Atom Bombası Nasıl Bu Kadar Yıkıcı Bir Güce Sahip?
Atom bombası atıldıktan sonra Hiroşima


atom bombası yıkıcı gücünü muazzam derece yoğun ve dengesiz enerjinin, inanılmaz hızla yol almasından alır. o yüzden atom bombaları yerde değil havada (ama yere yakın) patlatılır. hiroşima'ya atılan atom bombası, uzun araştırmalar sonucunda; halkın en fazla dışarda olduğu saatte, çarşı (merkeze) yakın ve yerden birkaç metre yukarıda patlatılmıştır. (2000 feet)

yerden yukarda patlatılma sebebi yere çarpan muazzam güç dalgasının ayna etkisi yaparak tekrar dağılması ve adeta iki kez çarpması içindir.  patlamadan çok kısa bir süre içinde sıcaklık 3000 dereceye kadar çıkar ve bu inanılmaz sıcaklık muazzam bir hızla yayılır. demirin erime derecesinden bile yüksek olan bu sıcaklık, geçtiği her yeri yok eder. yıkıcı etkinin asıl gücü ise o sıcaklığın havayı itmesi ile oluşan basınç dalgasından kaynaklanır. ondan sonrada itilen havanın yeri boş kaldığı için etraftaki hava geri oraya dolunca ikinci bir basınç oluşturur.

kısa vadeli güçten sonra ortaya çıkan tablo da en az ilki kadar fenadır. zira, açığa çıkan gama ışınları ve beta parçacıkları da radyasyon yayar. bombanın anlık yakamadığı kadar uzaktaki canlıların dna'larında oynamalar olur. bildiğim kadarıyla bu yayılma alanı 1500km kadardır.

Olası Bir Atom Bombası Saldırısında Hayatta Kalma Şansımızı Nasıl Artırabiliriz?