Attack on Titan'ın 3. ve 4. Sezonunda Kafa Karışıklığı Yaratan Zaman Çizgisinin Açıklaması

2013'ten beri anime severleri kendine bağlayan Attack on Titan hakkında özet niteliğinde bir zaman çizgisi.
Attack on Titan'ın 3. ve 4. Sezonunda Kafa Karışıklığı Yaratan Zaman Çizgisinin Açıklaması

insanların kafası bayağı karışmış,  yardımcı olup 3 ve 4 üncü sezon ile ilgili ufak tefek karışıklıkları gidereyim, ayrıca özet niteliğinde bir zaman çizelgesi de yazdım.

4. sezon hangi zamanda geçiyor, 3 hangi zamanda geçiyor, spoiler'lı kısımda anlattım. (mangadan spoiler yok içiniz rahat olsun, yayınlanan son bölümü izlediyseniz, tüm yazıyı okuyabilirsiniz)

animeyi takip eden bazı arkadaşların haberi olmayabilir: üçüncü sezon, 2 parça olarak yayınlandı

yani:

* shingeki no kyojin - season 3
* shingeki no kyojin - season 3 (part 2)
şeklinde.

yani ortada 2 tane üçüncü sezon var. part 2, anlayacağınız üzere season 3'ün devamı.

season 3'ün önüne, (part 1) diye yazmadıkları için, bazı izleyiciler, üçüncü sezonun part 2 diye bir devamı olduğunu anlayamamış ve sadece part 1'i izleyip bırakmışlar. normaldir. 

sanırım salgından ötürü üçüncü sezonu bitiremeyip yarım kalınca,  devamını sezon 3 part 2 olarak çektiler. dolayısı ile 3'üncü sezon yalnızca 12 bölüm değildir, 10 bölümlük part 2'yi de ekleyince toplamda 22 bölümdür.

şimdi gelelim ana mevzuya, 4. sezona

bazı arkadaşlar ulan ne oluyor, bu marley, eldian, bu savaş, osmanlı askerine benzeyen fesli askerler, orta doğu federasyonu diye şeylerde nerden çıktı? diye düşünmüş. 

mangadan spoiler vermeden açıklayacağım. mangayı okumayanlar gönül rahatlığı ile buradan sonrasını okuyabilir.

(4. sezonun ilk bölümünü izlemeyenler için buradan sonrası spoiler.)

şimdi, 3'üncü sezonun ikinci, son part'ının, son bölümünde ne olmuştu?

bizim başrol elemanlar etraftaki tüm devleri temizleyip dim direk at koşturarak devam edip, denizin kıyısına vardıklarını, bir adada yaşadıklarını anlamış,

ve zırhlı dev, canavar dev gibi ülkelerine saldıran devlerin dış dünyadan geldiklerini, yani dış dünyada da yaşam-insanlık olduğunu anlamışlardı.

dolayısı ile erwin smith reis (sarı saçlım mavi gözlüm <3), haklı çıkmış, asıl düşmanın insana dönüşebilen devler değil deve dönüşebilen insanlar olduğu, yani kendileri dışında insan toplumlarıda var olduğu kesinleşmişti. yani düşman canavarlar değil, düşman yabancı insanlar.

işte ilk bölümde dış dünyada neler olup bitiyor, bunu izliyoruz. fakat aradan 4 yıl geçmiş.


bölümün bize gösterdiği şey şu

* marley denen bir ülke var. bu ülkenin vatandaşları marleyan. (bazı türkçe çevirilerde marleyliler olarak çevrilmiş, siz anlayın işte.) bu ülkenin askerlerinin başlıkları, aynı birinci dünya savaşında ingiliz askerlerinin taktıkları geniş tabak benzeri başlıklara benziyor.

* bu marleyanların hükmü altında, eldian (eldia'lılar) isimli bir azınlık halk var.

* eldialılar, eldialı oldukları belli olsun diye marley devletinin zoruyla, sol kollarında yıldız desenli bir kolluk taşıyorlar. (aynı naziler döneminde yahudilerin, yahudi olduğu bilinsin diye, zorunlu olarak kolunda davut yıldızı kolluğu taktığı gibi)

* marleyliler, eldialılardan tiksiniyorlar. bunun sebebi sadece eldialıların titana dönüşebilmesi. bundan ötürüde marleyliler, eldialıları canavar, katil, iblisin dölü, olarak adlandırıyorlar. onları savaşta ön cephede tehlikeli ölüm riski yüksek görevlerde kullanıyor veya intihar bombacısı olarak düşmanlarının üzerine yolluyor.

*marley devletinin bu bölümde izlediğimiz düşmanı ise esmer, koyu renk sakalları olan, fes takan, orta doğu federasyonu isimli bir başka ülke/federasyon. (bildiğin osmanlı-mısır varyantı bir ülke.) bölümün sonlarında gösterilen kıyıdaki şehirde-kasabada, dikkatli izlenirse, kubbeli yapıları da görmek mümkün.

*bölümde gabi isimli küçük kız, düşman siperlerine doğru yürürken, düşman ülke olan orta doğu federasyonunun askeri, yanındaki diğer askere diyor ki: "bu kız bir eldialı olabilir, deve dönüşebilir, öldürelim."

demek ki buradan çıkan sonuç: sadece eldialı halklar/ırklar deve dönüşebiliyor. (bakın bu spoiler değil. bu aslında dikkatli bir izleyicinin fark etmesi gereken bir bilgi.)

*marleyli komutanın "bir zamanlar biz marleyliler böyle devler tarafından öldürülüyorduk" dediğine göre demek ki eski zamanlarda eldia ve marley ırkı savaştaymış. savaşı marley kazanmış olsa gerek ki, eldialılar, marley devletinin esareti altında yaşıyorlar.

*marleyliler, bu eldialılardan tiksindikleri ve onları şeytanın dölü olarak gördükleri için onları kendi ülkelerinde köle gibi kullanıyor, ve onların deve dönüşme özelliğini askeri bir silah olarak kullanıyorlar. 

bölümde izlediğimiz gibi bazılarını ön cephede piyon olarak kullanıyorlar. bazılarını zeplinden aşağı atıp havadayken akılsız devlere dönüştürerek dev bombardımanı olarak kullanıyorlar.
bazılarını ise, zırhlı treni patlatan küçük kız gabi gibi, özel bir eğitim vererek, akıllı devleri miras alması için eğitiyorlar.

peki ne demek, bu devi miras almak?

önceki sezonlardan hatırladığınız gibi deve dönüşme özelliği kazanan bir insanın ömrü kısalıyor ve deve dönüştükten 13 yıl sonra ölüyorlar. akıllı dev aktarımının gerçekleşmesi için akıllı dev sahibi insan ölmeden önce, normal bir insanın akılsız bir deve dönüşüp akıllı deve sahip insanı yemesi gerekiyor.

bu bölümde anladığımız üzere: bizim zırhlı dev reinar'ın 13 yılı dolmak üzere olduğu için, bir eldialı, zırhlı devi miras almak zorunda. marley devleti, gabi ve silah arkadaşlarından biri bu devi miras alabilsin diye savaş eğitim veriyor, cepheye yolluyor. gabi ve yanındaki diğer küçük çocukların hepsinin kolunda eldia kolluğu var dikkat ederseniz.


peki bu savaş nereden çıktı?

marley isimli ülke ile orta doğu federasyonu isimli federasyon neden savaşıyor?

çünkü marley tüm dünyaya hakim olmak istiyor. bütün gücü ise sahip olduğu "titan" silahından geliyor. bölümde de gördüğünüz üzere adamlar akılsız devleri zeplinden atarak bombardıman için falan kullanıyor ahaha güzel fikir lan.

fakat bir sorun var kurucu titan, bütün titanları yönlendirme gücü olan ilk titan, bizim başroldekilerin yaşadığı adada, kral fritz isimli adamın ellerinde. dolayısı ile marley devleti, kral fritz'i tüm dünya açısından bir tehdit olarak görüyor. marley, kurucu devi ele geçirmesi lazım ki rahat etsin.

(bakın bu da spoiler değil, öyle gibi görünüyor fakat 3'üncü sezonu dikkatli izlemiş biri, 4. sezonun ilk bölümünü de izleyince olayları anlıyor zaten.)

bu kurucu titan, kral fritzin eline nasıl geçmiş, n'olmuş da geçmiş, bu ada neyin nesi falan animeyi izleyen biri henüz bilmiyor. mangada açıklandı, animede ise 4. ve son sezonda açıklanacak.

gelelim zaman çizelgesine

marley devleti bu kurucu devi ele geçirmek için günümüzden yıllar önce, bizim eren-mikasa-armin'inin yaşadığı adaya operasyon yapıyorlar ve devlerden oluşan bir ekibi adaya yolluyorlar. bu esnada bizim eren mikasa armin falan daha veletler. operasyon günü erenin annesi falan ölüyor bildiğiniz üzere.

burada 1'inci sezon başlıyor.

marleyin elinde o zaman ("bildiğimiz kadarıyla"):

-devasa titan (bertolhd)
-dişi titan (annie)
-zırhlı titan (reinar)
-çene titan (bu veledin adını unuttum ama yoldayken bunu akılsız bir dengesiz titan yiyor bildiğiniz üzere. o kişi de ymir isimli kız.)
-canavar titan var. (zeke)
-cart titan (hoşşek titan :d)

3 sezon boyunca olaylar gelişiyor ve üçüncü sezonun finalinde hepimizin izlediği gibi
canavar dev, zırhlı dev, çene dev başarısız olup kaçıyorlar. yani operasyon başarısız.

kurucu devi alayım derken, ellerindeki dişi titan ve colossal titan'larından oluyorlar. 2 tane silahları gidiyor yani.

dişi titan yani annie, kendini kristale hapsediyor. colossal titanı da armin yiyerek armin ele geçirmiş oluyor.

mecburen canavar titan (zeke), zırhlı titan (reinar) ve çene titan (ymir) geri, ülkeleri marley'e dönüyorlar. bu esnada bizim adadaki başrol karakterlerimiz duvarların dışına çıkıp, at sürerek denize ulaşıp bir adada yaşadıklarını anlıyorlar.

bu bölümden anlıyoruz ki marley 2 tane titanından olup düşmanlarına karşı olan üstünlüğü azalmış olsa gerek ki, orta doğu federasyonu isimli bir ülke ile aralarında savaş başlamış. (savaş tam olarak nasıl başlamış anime izleyicilerinin haberi yok, sanırım manga da anlatılmıyordu.)

aradan 4 yıl geçiyor ve 4üncü sezon başlıyor.

şu an günümüzde, marleyin ellinde (bildiğimiz kadarıyla) yalnızca 3 dev var:

canavar dev (zeke)
zırhlı dev (reinard)
çene dev (galliard)
binek dev (pierce)

peki bu galliard kim?

hatırlarsanız, çene dev en son ymir isimli küt saçlı çilli bir kızdaydı. demek ki bize gösterilmeyen bu 4 yıl içinde o kız ölmüş, 13 yılı dolmuş (veya dolmadan öldürülerek), çene titanı galliard isimli bir marley askerine aktarılmış. tabi sadece eldia ırkının titan dönüşme özelliği olduğu için, bu galliard'ın marleyde yaşayan bir eldialı olduğunu anlamış olmanız lazım.

marley'in elinde başka titanlar var mı? yeni tür titanlar görecek miyiz, bu 4 yıl içerisinde bizim adadakiler n'apmış, sahilde rakı balık mı yapmış falan filan hepisini zaten ilerleyen bölümlerde izleyeceğiz.

kalın sağlıcakla.