Avatar: The Last Airbender'da Hikayeyi Oluşturan 4 Ulus Nereden Esinlenildi?

Avatar: The Last Airbender'daki 4 ulus (Toprak Krallığı, Ateş Ulusu, Su Kabilesi, Hava Gezginleri) nereden esinlenildi?
Avatar: The Last Airbender'da Hikayeyi Oluşturan 4 Ulus Nereden Esinlenildi?


toprak krallığı

- giyim, mutfak, siyaset, toplum gibi kültürel çerçeveyi oluşturan altyapı, ağırlıklı olarak çinden gelmektedir. özellikle de ming, qing ve tang hanedanlıkları temeli oluşturmakta. bunun dışında bazı mimari ve giyim tasarımları koreden esinlenilmiştir. kyoshi adası ise ufak bir japonyadır.

- başkent olan ba sing se, pekin ve yasak şehri temasından esinlenilmiştir. qing ve tang hanedanlığı zamanlarından esintiler bulundurmaktadır. örneğin şehrin zengin kesiminin olduğu bölge ve giyim tarzı tang hanedanlığının izlerini taşımaktadır. fakir kesimin mimari yapısı da jiangxi bölgesinin izlerini taşımaktadır. dizinin yapımcıları 2005'de gittikleri pekin turundan oldukça faydalandıklarını söylemişlerdi. 

- toprak kralı kuei, qing hanedanlığının ve çin'in son imparatoru olan puyi'den esinlenilmiş. küçüklükten itibaren japonya'nın emirleri altında çine kukla bir imparator olmuş, sarayından hiç çıkmamış, aynı gözlükten takmış, benzer şekilde ülkeyi terk edip geri dönmüş ve bunun gibi başka bir çok benzerlik taşımaktadırlar.

- dai li, qing hanedanlığı döneminin hanedanlık korumalarından ve dönemin istihbarat komutanı korgenerali dai li'den esinlenilmiş.

- laogai gölü, mao'lu çin komünist partisi dönemindeki, parti karşıtlarının köle olarak çalıştırıldığı kamplardan esinlenilmiştir. tam açılımı laodong gaizao olup, "iş reformu" anlamına gelmektedir.

- toprak bükme tekniği, hung gar stili kung fu'dan esinlenilmiştir. ekstra olarak toph karakteri southern praying mantis ve wing chun kullanmaktadır.


ateş ulusu

- japonya gibi adalardan oluşan bir ülke. volkanik yapısının tasarımında izlanda temel alınmış.

- politika olarak japonya'dan esinlenilmiştir. shintoizm'den kaynaklı, baskın olan "onur" kavramını ateş ulusunda görebiliyorsunuz. ateş ulusu gücünü güneşten alırken, japonya'nın orijinal adı olan nihon'un "güneşin kökü, kaynağı" anlamına gelmesi de bir başka benzerliktir. meiji döneminde japonya'nın ordu ve teknolojisini güçlendirmesiyle ve showa döneminde de emperyalist anlayışın başı sarmasının, ateş ulusunun gidişatı ile paralel olması bu benzerliklere dahildir. japonya'nın guam, burma, borneo, malaya, filipinler ve pearl harbor'a sürpriz saldırıları, ateş ulusun hava gezgini tapınaklarına yaptığı saldırılarla aynı doğrultudadır. ayrıca, babasının ve amcasının yollarından gitme ayrımına düşen zuko'nun savaş öncesi ve sonrası tavrı, bir japonya metaforudur. 2. dünya savaşı sonrası japon toplumu, imparatorluk ve shintoizm öğretisini sorgulamaya başlamıştır çünkü çok fazla kayba sebep olmuştur. (bkz: japon mucizesi

- mimari ve giyim tasarımlarında çin'den esinlenilmiştir. çin wuhan'da bulunan sarı turna kulesi'ninin çizgilerini, serideki binalardan zırhlara bir çok yerde görebilirsiniz.

- güneş savaşçıları, antik güney amerika uygarlıklarından aztek, inka ve mayalardan esinlenilirken, mimari yapı güneydoğu asyadan esinlenilmiştir. 

- ateş bükme tekniği temel olarak kuzey şhaolin kung fu stilinden esinlenilmiştir. buna ek olarak chaquan, southern dragon claw ve xingyiquan teknikleri mevcuttur.


su kabilesi

- inuit-yupik eskimolarından esinlenilmişler. benzer şekilde iglolarda yaşıyorlar.

- güney su kabilesinin bulunduğu bölge ile antartika hemen hemen aynı.

- su kalibesi, diğer uluslara göre daha kurgusal olup; kızılderili boyaları, aborjin bumerangı ve venedik gondol-kanal sistemlerini bulundurmaktadırlar. bataklıktaki su kabilesi ise başlı başına mississippi delta ve louisiana havza örnekleridir.

- su bükme tekniği olarak ying stili tai chi esinlenilmiştir. iyileştirme tekniği reiki, kan bükme tekniği de chin na'dır.


hava gezginleri

- tibet ve hindu kültürü, gezginlerinki ile örtüşmektedir. bunların içine shaolin disiplini, vejeteryanlık, kafalarını kazıtmaları, meditasyon, giydikleri kıyafetler gibi öğreti ve adetler girmektedir.

- tibetliler, bir sonraki dalai lama için oyuncak kullanırlardı. hava gezginleri de aynı yöntemi kullanmaktaydı. 

- şu anki 14. dalai lama'nın adı tenzin gyatso'dur. aang'in akıl hocası gyatso ve oğlu tenzin isimleri bundan gelmektedir.

- mimari olarak, özellikle de batı hava tapınağı, çin'in heyan bölgesindeki pagoda ormanından esinlenilmiştir.

- hava bükme tekniği olarak ba gua temel alınmıştır. ek olarak xingyiquan da görülmektedir.

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

Çayınızı Kahvenizi Alın Gelin: Psikopat Çizgi Film Clémentine'in Bölüm Bölüm Yazılmış Hikâyesi