Avengers: Endgame'de Kafaları Karıştıran Zaman Yolculuğu Meselesinin Açıklaması

Beklenen gün geldi çattı, Avengers: Endgame izlendi ve genel olarak büyük bir beğeniyle karşılandı. Ancak filmde kurgulanan zaman yolculuğu mevzusu bazı insanlarda kafa karışıklığı da yaratmadı değil. Filmde birkaç kez açıklanan noktayı bir de buradan özetleyelim.
Avengers: Endgame'de Kafaları Karıştıran Zaman Yolculuğu Meselesinin Açıklaması
Uyarı: Spoiler içerir.


filmde, geleceğe dönüş serisindeki gibi bir zaman yolcuğu/kayması/ paradoksu olduğunu düşünmek doğru değil

çizgi romanlarda multiverse (çoklu evren) olayı çok kullanılır, filmde de geleceğe dönüş'teki gibi zaman kaymaları ve paradokslar oluşmayacağını anlattılar.

geçmişe gittiklerini sandıkları her an, aslında o tarihe o ana kadar aynı şeyleri yaşamış başka bir gerçeklik. yani başka bir evren. çizgi romanlarda earth-616 (klasik marvel evreni) tony stark'ı ölünce başka bir evrenden (şu an hatırlamıyorum) başka bir tony stark getiriyorlar onslaught serisindeki toplu katliamdan sonra.

bu formül filmde de aynı şekilde uygunlanmış... aslında onlar farklı kişiler. captain kendisiyle dövüşmedi, ya da thor kendi annesiyle konuşmadı. sadece o ana kadar aynı şeyleri yaşamış başka bir gerçeklik versiyonuyla karşılaştı.

sonsuzluk taşlarını topladıktan sonra geriye götürmeleri de hiçbir şekilde boşluk yaratmaz çünkü kahramanımız, taşı aldığı ana geri döner ve onu oraya koyar. böylece sorun kalmaz. ki bunu da ancient one - bruce banner diyaloğunda gayet de açıklıyorlar.

geçmiş ve gelecek arasındaki etkileşimi anlamamız için elimizde 2-3 tane anahtar diyalog var

1- hulk ve the ancient one arasındaki diyalog.

burada ancient one ablamız açıkça diyor ki "eğer zaman taşını sana verirsem senin timeline'ını (zaman çizgini) kurtarmış oluruz ama benimkini koruyacak durumda olamam." bakın, burada yeni bir timeline'dan bahsediyor, yani geçmişi değiştirirseniz kendi zaman çizginizde değişiklik olmaz, farklı bir paralel evren yaratmış olursunuz.


2- captain america'ların kapışması.

burada aynı kurala bağlı olarak iki captain america görüyoruz ve eğer günümüzdeki cap, eski cap'i öldürse bile kendisine bir şey olmayacak, geçmişe giderek yaratmış olduğu farklı paralel evrendeki cap ölmüş olacaktı.


3- eski nebula'nın ölümü.

burada da paralel evrendeki nebula ölüyor ve doğal olarak günümüzdeki nebula'ya bir şey olmuyor.


o zaman sosyal mecralarda da söylendiği gibi cap, geçmişten bir tony stark bulup getirebilir miydi? evet ama bu sefer de tony'siz kalan paralel evren, koruyucusunu kaybetmiş olacaktı.

zaten taşları iade etmenin mantığı da bu, diğer paralel evrenler zarar görmesin. kendimizi kurtardık ama onları yakmayalım bu sefer diyorlar.

Marvel Evrenini Sonsuza Dek Değiştiren Avengers: Endgame'in İncelemesi