Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

Avokado nasıl olgunlaştırılır (yumuşatılır) diye merak edenler için denenip test edilmiş bir yöntem.
Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

çoğu kişinin eminim ki nasıl tüketileceğini bilmediğinden sert elma, armut gibi yemeye kalkıştığını, dolayısıyla avokadonun lezzetini alamadığını zannediyorum. her neyse, gelelim avokadoyu olgunlaştırarak yenilebilir hale getirmeye.

piyasada olgun avokado adı altında daha fahiş fiyata artık kabuğu siyah renge dönüşmüş, bozulmaya yüz tutmuş avokadolar satılıyor. bunları alarak kendinize eziyet etmek anlamsız.


ne yapıyoruz? 

1. tercihen yerel bir ambalaj, poşet, köpük tabak ve benzeri satılan bir dükkandan kese kağıdı satın alıyoruz. genellikle toplu satış yaptıkları için en az 50 adet gibi rakamlarla (5-10 lira arasında oluyor) temin ediyoruz.

2. aldığımız kese kağıdının içine ham, kabuğu sert yeşil avokadolarımızı ve yanına birkaç adet limonu birlikte koyarak kese kağıdının ağzını içe doğru bükerek kapatıyoruz.


3. avokadoları kese kağıdının içerisinde limon ile birlikte şeklinde bir kenarına koyarak bekletiyoruz. bu bekletme minimum 2 hafta olmalıdır. 2 hafta sonrası avokadoları sıktırmak suretiyle yumuşayıp yumuşamadıklarını kontrol ediyoruz. istenen yumuşaklığa eriştiğinden ve yenilebilir yumuşaklığa kavuştuğundan emin olduktan sonra, soyarak afiyetle yiyoruz.

isteğe bağlı olarak limonun yanına elma da konularak avokadolarla birlikte bir kese kağıdının içerisinde bekletebilirsiniz.