Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye'ye Vizesiz Seyahat Verilmesini Önerdi

Türkiye'nin Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri için Avrupa Birliği Komisyonu yeşil ışık yaktı. Bundan sonra parlemento ve konseyin de onaylaması durumunda Haziran 2016'dan sonra Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebileceğiz.
Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye'ye Vizesiz Seyahat Verilmesini Önerdi
iStock.com

buyuk ihtimalle avrupa birligine vizelerin kalkacagini gosteren karardir. geriye onaylamasi gereken parlamento ve konsey kaliyor. parlamento, avrupa birligi vatandaslari tarafindan secilen milletvekillerinden olusur, konsey de devlet liderlerinden. almanya'nin liderliginde avrupa birligi ulkelerinin cogunun baski altina alindigi ve genelde zaten almanya ve ingiltere ne derse onunla ayni fikirde oldugu bilinen bir gercek. oylama icin oy coklugu kullanilacak, oy birligi degil, almanya nufusundan dolayi zaten konseyde buyuk cogunluga sahip, bu da oylamaya direkt bir etkisi olacagini gosteriyor.

parlamento milletvekilleri de her ne kadar objektif olmak zorunda olsa ve vatandasi oldugu ulkeleri temsil etmeseler de, bu sadece kagit uzerinde boyle. oradan da komisyonu destekleyen karar cikacak saniyorum.

schengen bölgesi'ne kabul edilmiyoruz beyler. schengen bölgesi'ne seyahatlerde vize muafiyeti olacak sadece bu. topyekün bir katılma demek dezenformasyon olur. ha ayrıca, bu bugün gerçekleşmiyor, tavsiye niteliğinde karar bugün çıktı. sıra oylamada. başlık açarken az dikkat!

en çok ingiltere ve irlanda gibi ülkelerde yaşayan türk vatandaşlarının işine yarayacaktır. çünkü bu ülkeler schengen dışında kendi vizelerini uyguladıkları için bu ülkede yaşayan türk vatandaşları diğer avrupa ülkelerine gitmek istediklerinde schengen vizesine başvurmaları gerekiyor ve genelde kısa süreli schengen vizesi alabiliyorlar.

bu arada türkiye schengen'e kabul edilse bile, türk vatandaşlarına uzun süreli oturma izni verilmeyeceği için çok da bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum türkiye'den avrupa'ya göç konusunda. yani uzun süreli göç etmek için öncelikle avrupa'da iş bulmak gerekiyor.

yeni pasaportlar haziran başı dağıtılmaya başlanacak ve hali hazırda pasaportu olanlardan sadece cüzdan bedeli alınacak..harç bedeli olmayacak.