Avrupa Birliği Ülkelerinde Çalışma ve Oturum İzni Sağlayan Mavi Kart Nasıl Alınır?

Mavi Kart (Blue Card) için ABD'deki Green Card'ın (Yeşil Kart) bir benzeri denebilir ancak biraz daha farklı elbette. Mavi Kart'a nasıl başvurulur? Başvuru için gerekli belgeler nelerdir? İş değiştirme nasıl yapılır? Sınırsız oturum nasıl alınır? Bu soruların hepsinin cevabını bulabileceğiniz detaylı bir içerik.
Avrupa Birliği Ülkelerinde Çalışma ve Oturum İzni Sağlayan Mavi Kart Nasıl Alınır?

mavi kart başvuru süreci

almanya'da iş buldunuz, türkiye'de yaşıyorsunuz. mavi kart (blue card) başvurusu yapacaksınız. ilk önce konsolosluktan idata'yı arayarak randevu alıyorsunuz. randevu ücreti var: 8€. bu ücretin tl karşılığını kredi kartıyla ya da eft ile ödeyebiliyorsunuz.

randevuyu aldıktan sonra idata, size doküman listesi yolluyor:

- 2 tane vesikalık resim
- iş sözleşmesi (firma adresi, vergi numarası, maaş, bonus vs. belirten)
anabin'den mezun olduğunuz okulun denkliği (internet sitesinden üniversiteyi seçip pdf olarak çıktı alabiliyorsunuz.)
- sağlık sigortası (sağlık sigortası işe başlama tarihine kadar olsa yeter. yani işe başlamadan bir hafta önce gideceksiniz diyelim. sadece iş başı yapana kadar geçen süre için gerekiyor.)
- özgeçmiş
- 80€ başvuru ücreti

ben bu dökümanların yanında bir de normal vize başvurusunda istenen; ikametgah, banka hesap dökümü, sgk sigorta dökümü, nüfus kayıt örneği, tapu gibi belgeleri de ekledim.

otel, uçak bileti vermedim. bir problem olmadı.

konsolosluğa ne zaman yanıt gelir dediğimde 2 ayı bulabilir demişlerdi ama başvurudan 4 gün sonra d tipi vizem ulaştı.

bu arada başvuru sırasında almanca konuşup almanca düzeyini başvuru belgelerine not ediyorlar. önceden hazırlanmak avantaj olabilir. böyle bir durumdan haberim yoktu benim biraz sürpriz oldu.

bir sonraki aşama almanyadan yapılıyor. çalışacağınız şehirde önce acilen ev bulmanız ve bunu einwohnermeldeamt denilen (bizim muhtarların adres kaydı gibi) yerden kira sözleşmeniz ve bankadan kira depozito vs. ödemesi yaptığınıza dair makbuzla yeni adresinize kayıt yaptırıyorsunuz. başvuru sonunda size meldebescheinigung adında bir doküman veriyorlar:

- meldebescheinigung,
- başvuru formu (burada tüm detaylar yazılıyor; sözleşmen süreli mi, maaşın ne kadar, tam zamanlı mi calişıyorsun, iş tanımın ne vs.), biyometrik pasaport fotoğrafı,
- diploma (diplomam orjinalinde ingilizce + türkce olduğu icin ceviriye gerek yok dediler ve sorun da çıkmadı),
- maas dekontları,
- iş sözleşmesi ve
- pasaportla 

birlikte auslanderbehörde'ye gidip mavi kart başvurusunun son aşamasını da tamamlamış oluyorsunuz. türkler az ödüyormuş falan dedim ama benden 100€ aldılar. tüm orijinal dokümanlarin fotokopisini çekip orijinallerini geri veriyorlar. pasaport dahil.

sonraki aşama eve bir gün pin ve puk kodu içeren bir mektup geliyor. daha o kodlarla ne yapacağımı bilmiyorum. bir tane daha mektup geliyor, onda da kartınızı şu tarih ve saatte (başvurudan yaklaşık bir ay sonra) almanız gerekiyor diyor. mektupta bir de dilekçe gibi bir kısım var. orada başvuru yaptığımdan beri belirttiğim ekonomik ve kişisel durumlarımda bir değişiklik olmamıştır, sicilimde bir suç vs. yoktur yazıyor altını imzalıyorsun. bir de gelirken;

- pasaport
- kira sözleşmesi
- yeni maaş bordrololarını da yanında getir diyorlar.

tüm süreç bu kadar arkadaşlar.

ekleme: benim iş yeri ile yaptığım sözleşme süresizdi. 4 yıllık mavi kart aldım. ama zaten bu yaz 21. ayın sonunda süresiz oturuma başvuracağım. bence süre konusuna çok da takılmamak lazım.

iş değiştirme

21 aylık süreyi doldurmadan daha güzel bir iş bulduğum için iş değiştirdim ve merak edenler için bu süreci de anlatmak istiyorum çünkü yeni isim başka şehirdeydi ve süreç benim için içinden çıkması oldukça zor bir hale gelmişti.

- ilk önce her zaman olduğu gibi anmeldung yapabileceğiniz bir ev bulmak ve ev için sözleşme (untermietvertrag) imzalamak.

- burgeramt`tan randevu almak ve yeni adresinizi kayıt ettirmek (eğer yakın bir tarihe randevu alamıyorsanız, gelmeyin randevusuz deseler bile erkenden gidin. bana 4 ay sonrasına online randevu verdiler ve adres değiştirdikten sonra 2 hafta içinde yasal olarak bunu bildirme zorunluluğu var. erkenden gittim ve gün içine randevu aldım. mesela ben 7'de gitmiştim, 9'a kadar bekledim ve 14:00 e randevu verdiler.)

- burgeramt tan aldığınız meldebestätigung ile ausländerbehorde`ye gidin. (ausländerbehorde`den randevu almak çok daha zor. ama yılmayın ve pozitif olun. mümkünse tüm bunları 2-3 ay önceden planlayın ve tüm randevularınızı alın, özellikle berlin gibi büyük şehirlerde. ben birkaç kez berlin`e gidip gelerek 2 haftada hallettim ama kesinlikle çok şanslı olduğum durumlar da oldu. ausländerbehorde`ye randevusuz girmek imkansız, kapıdaki güvenlik kontrol ediyor ama benim şansıma adam türktü ve içeri randevusuz girmeme izin verdi falan.)

ausländerbehorde;

1-yeni iş sözleşmesi,
2-diplomaların orijinali,
3-pasaport,
4-mavi kart ve yanındaki küçük kağıt,
5-sigorta numarası (ya da kartın kopyası)

6-meldebestätigung

- aynı gün mavi kartın arkasındaki adres kısmına bir şey yapıştırıp geri veriyorlar. kartla beraber yeni bir kağıt yapıyorlar (bu kağıt önemli. ben pasaportun içinde tutuyorum hep)

- yeni işinize ertesi gün başlayabilirsiniz.

!!! ausländerbehorde`ye yeni iş konusunda bilgi vermeden çalışmaya başlayamazsınız yasal olarak. sonuçları ne olur açıkçası bilmiyorum ama durduk yere risk almak da mantıklı değil.

süresiz oturum

şimdi 21 ay bitti ve süresiz oturum başvurusuna hazırsınız. bunun için önce auslanderbehordeden randevu almanız gerekiyor. belgeler:

1- blue card ve yanında verilmiş olan kağıt
2- son üç aylık maaş dekontları
3- b1 seviyesini ispatlayan bir sertifika ya da sınav sonucu
4- 30 € başvuru ücreti
5- rentenversicherung (emeklilik için yatırılan paraların banka dökümü gibi listelendiği bir belge)
6- vesikalık resim 1 ad.
7- sağlık sigortası dokümanı

başvuru tamamlandığında size bir kağıt veriyorlar kimlik yerine kullanılabilecek. blue card da sizde kalıyor. süresiz oturum kartı için mail geldiğinde blue card ve onunla kullanılan kağıdı teslim edip, oturumunuzu alıyorsunuz.

eğer bu süreçte benim gibi iş değiştirdiyseniz, denemesi süresi içerisinde 21 ay tamamlansa bile randevu verilmiyor ve denemesi süresinin başarı ile tamamlandığına dair iş yerinden belge almanız isteniyor.