Avrupa'da Azınlık Mahallelere Saldırılar Düzenleyen Neo Nazi Örgüt: Combat 18

1990'lı yıllarda Birleşik Krallık'ta kurulan ve oradan Avrupa ve ABD'ye yayılan Neo Nazi örgüt Combat 18 hakkında bilinmesi gerekenler.
Avrupa'da Azınlık Mahallelere Saldırılar Düzenleyen Neo Nazi Örgüt: Combat 18

ku klux klan simgelerini union jack bayrakların üzerine çizerek, neo nazi merchandise pazarlama stratejisiyle yolunu bulan ırkçı bir topluluktur combat 18. 

acı gerçek; nazi figürler internet üzerinden hala pazarlanabiliyor ve bu gelir göçmenlerin iş yerlerine molotof kokteyl atılmasını sağlıyor ama sadece bu kadar. 100 kişiyi aşmayan sayılarına rağmen sesleri internetten gür çıkıyor ama sokaklarda yoklar. bir zamanlar stadyumlar çevresinde örgütlenip hardcore holigan grupların arasına karışarak kitlesel ırkçı eylemleri örgütleyen combat 18 ve türevi yapılar, insanlık tarafından lanetlenerek tarihin çöplüğüne gömüldü bile. toplumsal yaşamda taban bulamadıklarından dolayı kendilerini internete kaptırdı bu neo nazicikler. hastalıklı beyinlerinin fiberoptik kablolar arasında erimesi dileğiyle.


britanya'da holiganizm rüzgarlarının skinhead alt kültürle birlikte sert estiği yıllarda, chelsea headhunters grubunun tabanını oluşturuyorlardı. günümüzde ciddiye alınmayan, köhnemiş ve insanlık düşmanı ideolojilerinin demode sularında boğulan, bir avuç meczup görünümü çizmektedirler. pakistanlı göçmenlerin bakkal dükkanlarına molotof kokteyl atmak dışında bir icraatları görülmez hatta anti faşist skinhead gruplardan veya west ham united inter city firm ile liverpool kop tribünü gibi tayfalardan maç önceleri bir araba sopa yedikleri görülür. 70'lerin sonları ile 80'lerin başlarında headhunters'ın sağlam organizasyonu sayesinde holigan kriminal olaylara karışıp yaptıkları havanın yerinde bugün yeller esiyor. londra'nın göçmen mahallerine tek başlarına giremezler , girerlerse türk, pakistanlı ve hintli göçmenlerden dayak yerler.


ingiltere'de 20 yıl önce ben combat 18 üyesiyim derseniz korku salardınız. bugün alay konusu olursunuz. internet başında ''white power '' temalı şarkılar dinleyip, ateş olsa en fazla this is england kadar yer yakabilecek olan, american history x filmindeki gamalı haç dövmelerine özenen, skinhead punk konserlerinde piercing takmış dazlak bir kızı tavlama hayaliyle yanıp tutuşan, ergenlik bunalımını aşamamış, teenager'lar dışında combat 18 otonomunu ciddiye alan kimse yoktur.

not: combat 18 grubu, ocak 2020 tarihinde almanya iç işleri bakanlığı'nın aldığı kararla yasaklandı. (dw türkçe)

Bir Dönem Özellikle Siyahilerin Kabusu Olmuş Korkunç Örgüt: Ku Klux Klan