Avrupa'ya Göçmeye Çalışan Mülteciler Arasında Neden Çok Sayıda Eritre Vatandaşı Var?

Basında pek yer almamasına rağmen Suriye, Irak gibi ülkelerin yanında Afrika ülkesi Eritre'den de çok sayıda göçmen var Avrupa yolunu tutan. Peki neden?
Avrupa'ya Göçmeye Çalışan Mülteciler Arasında Neden Çok Sayıda Eritre Vatandaşı Var?

eritre, avrupa ülkelerine göçmen akınının başladığı son yıllarda, bu göçmenler arasında fazlasıyla vatandaşı olması sebebiyle yıllardır merakımı çekmiş ve bu merakım üzerine kendisiyle ilgili biraz araştırma ihtiyacı duyduğum bir doğu afrika ülkesi.

merakımın sebebi, diğer göçmenlerin göç için yollara düşmelerine sebep olan ülkelerinin durumlarıyla ilgili çoğumuzun bilgisi var zaten; suriye, ırak, somali, afganistan, iran, pakistan, bangladeş, yemen, libya vs. ama bu eritre de neyin nesiydi? bu ülkede bu yazılan diğer ülkelerdeki gibi bir savaş olduğu da basında hiç yer almıyordu!


e o zaman bu eritreliler niye habire ülkelerini terk ediyorlardı?

araştırmamın ilk bulgusunda anladığım üzere, ülkede inanılmaz otoriter ve dış dünyaya kapalı bir askeri rejim hakimmiş. öyle ki, internette karşılaşılan her mecrada "afika'nın kuzey koresi" tanımlaması yapılmış eritre için. yaklaşık olarak 2015 yılından beri ayda 5 bin eritreli ülkelerini terk ediyormuş. hatta bu gidişle, eritre'de insan kalmayacak cümleleri bile ifade edilir olmuş. çünkü topu topu 5 milyona yakın bir nüfusları var. çok küçük bir ülke yani.

ülkeden kaçmayı başaranlar, önce komşu etiyopya'ya, sonra mısır ve libya üzerinden avrupa'ya gidiyorlar. türkiye güzergahını kullananlar da mevcut. zira ülkemizde de son yıllarda yakalanan göçmenler arasında eritreliler mevcut.

Başkent Asmara sokakları.

etiyopya topraklarında barınan, rejim karşıtı bir de silahlı kuvvetler var

eritreli kişilerden oluşan, ama sanırım etiyopya tarafından desteklenen ve eğitilen silahlı güçler. bilmeyenler için tekrarlayayım, eritre daha önce etiyopya'ya bağlıymış. daha sonra etiyopya'ya karşı giriştikleri bağımsızlık mücadelesi sonunda, ayrılarak bağımsız bir ülke konumuna erişmişler ve etiyopya'nın denizle bütün sınırının kopmasına sebep olmuşlar. ingilizce tabirle etiyopya'yı "landlocked" bir ülkeye dönüştürmüşler.

aşağıda youtube linkini vermiş olduğum 17 dakikalık bir video var. bu bahsettiğim konularla ilgili daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz bir video. londra'da yaşayan, kendi evinde kurmuş olduğu bir radyo istasyonuyla, muhalif tarzda yayın bir yapan bir amatör radyocu olan eritreli göçmenin de görüşlerine yer verilmiş. dakika 16:10 dan itibaren adamın dedikleri bizler için çok tanıdık maalesef. diyor ki; "eritre'ye dönersem eğer beni öldürürler. bana vatan haini derler, cia ajanı derler ya da etiyopya ajanı derler, ama umurumda değil. ben ne yaptığımı biliyorum" adamın bunları söylerkenki alaycı ifadesi özellikle ülkemizdeki durumları hatırlatıyor bizlere. acı, çok acı... çünkü türkiye'nin mevcut gidişatı bir eritre ile aynı istikamette. semptomlar aynı, aşağılama yöntemleri aynı. aklın yolu bir aslında, varlıkları iktidarda kalmalarına bağlı olan her otoriter rejim, dünyanın neresinde olursa olsun aynı yöntemlere başvuruyorlar. neticede hepsinin arkasında insan hırsları ve aklı var.

Eritre'den Sızıntılar: Afrika'nın Kuzey Kore'si


son olarak videonun altında eritreli olduğunu söyleyen bir kişinin yaptığı şu yorum var:

"mahmoud332

10 months ago

i am eritrean and i am ashamed to say this is true.. .eritreans live abroad because we have no freedom.. many eritreans who say this is fake confuse me because they say this while living outside eritrea. my cousins are in the military and i know they will be there for life.. afwerki sadly has killed anyone he doesn't like and sometimes yes outside forces help cause this too but people who are not eritrean please understand we fought 30 yr for freedom we didn't flee unless we had too.. sadly this is real.. i say this with great shame?"