Avusturya Ordusunun, Osmanlı Askerleri Olduğunu Sanarak 10 Bin Askerini Öldürdüğü Şebeş Savaşı

Avusturya Ordusunun düşman ordusuyla karşılaşmadan, kendi içinde savaşarak karşı tarafa gümüş tepsi içinde sunduğu bu zafer dünyanın en ilginç tarihi olaylarından biri diyebiliriz.
Avusturya Ordusunun, Osmanlı Askerleri Olduğunu Sanarak 10 Bin Askerini Öldürdüğü Şebeş Savaşı
II. Joseph ve ordusu 1787


1778 yılında şebeş savaşı sırasında, avusturya ordusu, kendi askerlerini osmanlı askerleri sandığı için, 10,000 askerini öldürdü. insan soruyor kendine: nasıl olur da biz böyle bir orduyu yenip viyana'yı alamadık?

şebeş savaşı 1788 yılının eylül ayında gerçekleşir. 100 bin kişilik avusturya ordusu, osmanlılarla savaşmak için karansebes yakınlarında kamp kurar. askerlerden bir kısmı keşif için timiş nehrinin karşı yakasına geçer, yana yakıla osmanlı askeri arar ama bulamazlar. osmanlı yerine, yolda bir çingene konvoyu ile karşılaşırlar. çingeneler, avusturya askerlerine schnapps satar. tabii bu deha askerler emri, komutanı, osmanlı'yı unutup, fıçılara yumulur. "oğlum bu herifler nerde kaldı?" diyen başka bir piyade kolu, alem yapan askerleri bulur ve onların içki partisine katılmak ister ama bu keşifçi birlik, içkileri piyadelerle paylaşmak istemez. neyse, yok içerim, yok babayı içersin derken "sikerim lan sizin artistliğinizi" diye bir asker ateş eder. böylece iki birlik arasında çatışma başlar.

çatışma sırasında bazı piyadeler, diğer içki içmek isteyen askerleri korkutma amaçlı turciii! turciii! diye bağırır. bunu duyan bazı içkili ve kafası karışık askerler türkler geldi zannedip kaçar. durumu düzeltmeye çalışan avusturyalı subaylar halt! halt! (almanca durun! demek) diye bağırır, fakat içkili, kafası güzel olan avusturyalı askerler bu kelimeleri osmanlı askerlerinin kullandığı "allah! allah!" diye anlayınca işler iyice birbirine karışır.

süvarilerin kampa doğru dörtnala geldiğini gören bir birlik kumandanı, osmanlı akıncılarının saldırısına uğradıklarını zannedip, topçulara ateş emri verir. birlikler her gördüğü gölgeyi türk zannedip vurmaya başlar, aslında ateş ettikleri kendi askerleridir.

iki gün sonra olay yerine ulaşan osmanlı ordusu 10,000 ölüyle karşılaşır ve karanşebeş şehrini yaya yaya ele geçirir.

(bkz: şişede durduğu gibi durmaz)

kaynak

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier