Ay Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Dünya'nın uydusu Ay var olmasaydı neler olurdu, hiç düşündünüz mü?
Ay Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

mevsimler allak bullak olurdu

ay'ın, dünya'ya uyguladığı çekim etkisi de yok olacağı için gezegenimizin 23 derecelik eksen eğikliği daha fazla artış gösterecekti. bunun sonucunda da mevsimler daha etkili olacaktı. yaz aylarında havalar daha sıcak, kış aylarında ise havalar daha soğuk olacaktı. kutuplar güneş'e maruz kalacak, buz kütlelerini eritecek ve aşırı iklimsel değişimleri tetikleyecekti. gezegenimizin ekseninin eğiminde sadece bir derecelik bir değişiklik olması bile buzul çağlarına neden olmak için yeterlidir.

okyanuslardaki değişim

güneş ile birlikte ay, günde birkaç kez denizlerimizin seviyesini arttırmak ve azaltmaktan sorumludur. ay, dünya etrafında dönerken yerçekimi, okyanusları ona doğru çeker ve böylece yüksek gelgitler oluşur. ay olmayınca gelgitler mevcut seviyesinin üçte birine inecek ve okyanusların dengesi bozulacaktır. ayrıca deniz seviyesi de etkilenecektir. böylece kutuplardaki deniz seviyesi önemli ölçüde artacaktır.

daha kısa günler

dünya ve ay 4,5 milyar yıl önce oluştuğunda gezegen o kadar hızlı dönüyordu ki günler sadece dört saat sürüyordu. ay olmasa günler çok daha kısa sürede tamamlanır.


istenmeyen gök cisimlerine karşı doğal kalkanımızı kaybederdik

ay, çekimi sayesinde gök cisimlerine karşı dünyamızı korur. onun olmadığı bir durumda olası asteroid çarpmalarına karşı savunmasız kalırdık.

değerli elementler

altın, platin, paladyum, iridyum gibi elementlerin uygarlığımız için son derece değerli olduğu kanıtlanmıştır. ay hiç olmasaydı bu değerli elementler, dünyamızda yok denecek kadar az seviyede olacaktı.

rüzgarlar

kuvvetli rüzgarlar nedeniyle insanlar duyma yetisine sahip olmayacaklardı. dolayısıyla konuşmak yerine işaretlerle anlaşmaya çalışacaklardı. bu da yetenek ve zeka gibi kavramların gelişimini büyük oranda etkileyecekti.

kaynak

4 Milyar Yıl Önce Dünya'ya Çarpıp Ay'ı Oluşturan Gök Cismi: Theia

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?