Ay'a Dikilen Bayrakların Son Durumu Nedir?

Neil Armstrong'un 1969 seferinden beri Ay'a farklı seferlerde farklı Amerikan bayrakları dikildi. Peki yıllardır uzay şartlarında bulunan bu bayrakların akıbetleri ne oldu?
Ay'a Dikilen Bayrakların Son Durumu Nedir?
Apollo 11 görevinde Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 / Fotoğraf: Buzz Aldrin

bildiğiniz gibi 12 farklı insan , 6 defa ay'a iniş yaptı. apollo projesi kapsamında bu insanlar her indiklerinde ay'a bayrak diktiler.

ay yolculuklarında dikilen altı bayrağın hepsi -hala duruyorlarsa bile- şu anda bembeyaz olmuş durumda; çünkü kullanılan 5.50 dolarlık naylon, 50 yıldır yüksek radyasyon altında, 14 günlük +100 derece ve -150 derece sıcaklık çevriminde rengini tamamen kaybetmiş durumda.

peki bayraklar duruyor mu?

buzz aldrin, apollo 11 görevi esnasında, bayrakların roketlerin kalkış gücünden dolayı sağa sola saçıldığını söylemiş. yukarıdakilere ek olarak, ultraviyole ışınları da bu çözünmenin sebeplerinden olabilir. bayrakların ağır uzay şartlarında büyük ihtimalle dağılıp gitmiş olabileceğini belirten başka bilim insanları da var.

ancak nasa, 2009'da ay'ın yörüngesine yerleştirdiği gözlem uydusu lro'yu apollo 12-14 ve 17 bölgelerine odakladı; bırakılan izleri ve bayrağı fotoğrafladı


ayrıca tüm bunlara ek olarak da burada da ay'ın yüzeyine iniş yapılan tarihlerin ve misyonların listesi görülebilir


özellikle 2013 yıllında ay'da yürüyen çinli robot yuto rover dikkat çekici. çin, 2021'den sonra ay'a insan gönderen ikinci devlet olabilir ve dolayısıyla ay yüzeyinde çin bayrağının dalgalanışını da görebiliriz.

ayrıca araştırırsanız ay yüzeyinde, dalgalanmasa bile, şu anda bir arjantin futbol kulubünün de bayrağının olduğunu öğrenebilirsiniz. (bkz: independiente)

1972'den Sonra Ay'a Gidilmemesinin Sebeplerinden Biri: ABD-Sovyetler Uzay Savaşı