Ayıla Bayıla Dinlediğimiz Çoğu Şarkıda Sinsice Kullanılan Müzik Hilesi: Auto-Tune

Eminem'den Mariah Carey'e, Timbaland'den Steven Wilson'a kadar pek çok farklı tarzda şarkıcının kullandığı bu kıvrak hile; kimilerince -dozunda kullanılınca- oldukça doğal, kimilerince de düpedüz sahtekârlık olarak algılanıyor.
Ayıla Bayıla Dinlediğimiz Çoğu Şarkıda Sinsice Kullanılan Müzik Hilesi: Auto-Tune
Mariah Carey

Nedir, ne değildir?

yanlış ses basılması durumunda sesi yukarı veya aşağı çekerek entonasyon sorununu ortadan kaldırmaya dayalı, antares firmasının ürettiği plug-in'in adıdır.

t-pain tarzı sesleri yaratma işlemi auto tune değildir çünkü sesi tona oturtmaktan ziyade karakteriyle oynanılmasıyla sonuca ulaşılır. bu plug-in ile gelen özelliklerden birisi olduğu için auto tune adıyla hafızalara kazınmıştır.

entonasyon sorunları için bir diğer efsanevi yazılım için (bkz: melodyne)

Nasıl yaygınlaştı?

bu plug-in özellikle cher'in söylediği "believe" adli hit parçadaki sıradışı ve natürel olmayan kullanımından sonra popüler olmuştur. dikkatli kullanılmadığı zaman sesteki "detoneleri" çok hızlı bir şekilde düzeltmeye çalıştığı için ses naturelliğini yitirir ve mekanikleşir. bu mekaniklik alışılmadık ama enteresan olduğu için, prodüktörler tarafından naturel olmayan bu şekliyle, boku çıkartılana kadar kullanılmış ve birçok parçayı da hit haline getirmiştir.

auto-tune'un türk pop müziğindeki kullanımı ise daha ziyade sanatçının şarkıyı üstün körü söyleyip stüdyodan çıkması ve ses mühendisine "bir kaç yerde ufak tefek sorun oldu onları da sen düzeltirsin" diyip gitmesiyle sınırlıdır.

Cher - Believe

porcupine tree'nin solisti steven wilson da geçtiğimiz yıllarda facebook'ta yaptığı soru-cevapta arada bir kullandığını söyledi. "bokunu çıkarınca sik gibi oluyor, yapacaksanız doğru yapın" demeyi de ihmal etmedi.

çok hisli bir şekilde söylerken detone olunca tekrar söylemek yerine ototün etmeyi tercih ediyormuş. bahanesi bu en azından.

akatlar/ levent civarlarında sesi kendiliğinden auto tune'lu bir simitçi var, her bağırışında aynı ton, vurgu, volüm, bugün nihayet karşılaştım, ilginç.


şu sıralar rnb-hip hop piyasasından kullanmayanı kalmamış olan plug-in. mariah carey'den eminem'e, chris brown'dan timbaland'e hepsi müptelasıdır. bir de iphone application'u çıkmıştır bunun, i am t pain adında. konuşurken sesinize auto tune verir.

İyi sonuç da verebiliyor

d.o.a dinlememin akabinde 'yürü be jay-z!' diye düşündüğüm, lakin bilahare kanye west'in hakkındaki düşüncelerini okuyup, 808s & heartbreak albümünü dinleyince mucizeler de yaratabileceğine inandığım program. önemli olan kötü ellere geçmemesi herhalde.

son beat yapıldığında, son verse yazıldığında siyah rapper auto-tune'un yenmeyecek birşey olduğunu anlayacak...

Bonus: Auto-Tune kullanarak Justin Bieber'dan daha iyi performans (!) sergileyen köpek