Aylar Sürebilen Uykulara Neden Olan Tuhaf Hastalık: Letarjik Ensefalit

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan ve o dönem çok ciddi sıkıntılara neden olduktan sonra aniden ortadan kaybolan Letarjik Ensefalit adlı garip hastalığı inceliyoruz.
Aylar Sürebilen Uykulara Neden Olan Tuhaf Hastalık: Letarjik Ensefalit

letarjik ensefalit, birinci dünya savaşı'nın sonlarına doğru aniden ortaya çıkıp avrupa'yı silip süpürdükten sonra, yine aniden yok olan bir salgın olup, bugün sırrını hala koruyor.

bu alışılmadık beyin rahatsızlığı 1916'nın sonlarına doğru viyanalı nörolog ve psikiyatrist constantin von economo'nun dikkatini çekti. economo, hastalığa bugün de kullanılan letarjik ensefalit ismini verdi. bu beyin enfeksiyonuna yakalanmış hastalar viyana psikiyatri kliniğine çeşitli tuhaf belirtilerle geliyorlardı.


bazı hastalar birkaç gün boyunca uykulu bir uyuşukluğa dalıyordu; bazıları katatonikti, saatlerce veya günlerce doğal olmayan duruşlarda kaskatı kesiliyorlardı; kimileriyse istemsiz hareketlerle kendini gösteren krizlerin eşlik ettiği denetimsiz bir heyecanın etkisi altına giriyordu. hastalar ya uykuya (veya uyku benzeri şeylere) boğuluyor ya da sürekli uykuları kaçıyordu.

çeşitli uyuklama hallerinden muzdarip hastalar; otururken, ayaktayken, hatta yürürken veya yemek yerken, esneme ve yorgunluk gibi bütün belirtileri göstererek uykuya dalıyordu. ciddi vakalar ise haftalar veya aylar süren adeta daimi bir uyku haline girebiliyordu. buna karşılık, hiperkinezi hastaları yatakta döner durur, üzerlerinden yorganı atar, tekrar üzerlerine çeker, oturur, çılgınca kendilerini yatağa atar, sonra yataktan atlar, amaçsızca oradan oraya yürür, konuşmaları bozulur, dilini şaklatır ve ıslık öttürürler; bu huzursuzluk hali hiç durmadan günler ve geceler boyu sürer.


çoğu bu tuhaf hastalığa yenik düşmüş, bazıları iyileşmis, birkaçı da oliver sacks'ın awakenings adlı kitabında unutulmaz biçimde tarif edildiği gibi, onlarca yıl boyunca kötü bir uyarılmışlık ve hareketsizlik durumunun alacakaranlığında yaşamaya terk edilmiştir.

hastalıkla ilgili görüntüler

Kişide Kan İçme İsteği Uyandıran, Nadir Görülen Korkunç Bir Hastalık: Porfiria