Aylarca Eğitimini Almış Birinin Gözünden: Dövüş Tekniklerinin En Net Olanı, Krav Maga

Toplum içinde "kasıklara vurma sanatı" olarak bilinen bu dövüş tekniği, aslında içinde sanılandan daha fazlasını barındırıyor ve insanlık adına düşündürme etkisine de sahip. Gerisini Sözlük yazarı "eni bici bonki"ye bırakalım.
Aylarca Eğitimini Almış Birinin Gözünden: Dövüş Tekniklerinin En Net Olanı, Krav Maga
iStock.comnedir krav maga?

krav maga bi "teknik". yani bir dövüş sanatı değil. evet önceki entry'de sanat demişim farkındayım ama değil. içinde derin felsefeler, devam eden kullanıcılarının yüzyıllar içinde oluşturduğu mantıksal çıkarımlar yok. sanat dediğin aikido mesela. tam bir sanat ya, muhteşem bir felsefesi var, tanımının bile içinde barış kelimesi geçiyo olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

krav maga'nın bir felsefesi yok. israil menşeili, askeri kökenli bir teknikler bütünü. kısaca bir gün israilli bi general bütün dövüş sanatlarının billuru geniş hocalarını topluyo, diyo ki "lütfen karşınızdaki kum torbasına yumruk atın.". karateci atıyor kendi yumruğunu, biraz geleneksel bi yumruk şekli vardır kendine has. kick box - muay thai - boks ailesi zaten düz yumrukları ortak kullanır hepsi vuruyor. wing tzun'cu kendi chain punch'ını atıyor falan. sonra bunları bir bilgisayarla ölçüyolar, en ideal yumruk boksörünki çıkıyor (e haliyle). tamam diyolar not alın.

sonra general çıkıyor karşılarına, "size bir düz yumruk atacağım" diyor. "lütfen kendi sanatınızda öğrendiğiniz şekilde engelleyiniz." boksör köşeye sıkıştığında yaptığı gibi kapatıyor kendini. muay thaici kendi savunması ile kapanıyor yumruğa. wing tzun yapan arkadaş çok hafifçe dokunuyor yumruğa, saptırıyor yönünden. ölçüyorlar ki mükemmel, en hızlı, çok etkili.

böyle böyle alıyolar teknikleri sanatlardan. kendilerine orada karma bir dövüş tekniği geliştiriyolar.

ortaya çıkma nedeni ise "sivil halktan en kısa zamanda asker yetiştirecek bir askeri program yapmak" en başta. yani bu işi israile gidip öğrenmek isterseniz size mermisi bitmiş ak-47 ile insan öldürmeyi de öğretirler.


bizim yaptığımıza ise urban krav maga diyebiliriz. askeri teknikleri tamamen es geçilmiş, sokak tekniği. tek amacı sokakta, günlük hayatta saldırıya uğrayan bir insanın "eve güvenli bir şekilde dönebilmesini sağlamak". bak tekrar ediyorum "sevdiklerine güvenli bir şekilde dönmesini sağlamak". yani "aynı anda 4 kişiyi dövmek" değil.

eğer bi mottosu olsaydı bu tekniğin "evine dönebilen insan kahramandır" olurdu. salonda hocamın söyleyip de en etkilendiğim sözlerden biri bu. "gün içinde başına ne gelirse gelsin, sana ne derlerse desinler, ister küfür etsinler ister tehdit etsinler. akşam olduğunda evine ailene dönüp sevdiklerine sarılabiliyorsan doğru şeyi yapmışsın demektir".

yani tahmin edebileceğiniz üzere öncelikli kural "kaç" :) kavga etmeme şansın varsa, o şansı zorla. sonuna kadar.

iş kaçamadığın; kendini ve/veya yanındaki sevdiklerini korumak zorunda olduğun bi duruma gelirse de bekle, sakin ol, "ne zaman başlayacağını anlayamasınlar" ; başladığında ise bitirene kadar asla durma. herkesi yerde görüp kendini güvene alana kadar (1 insan için 4-5 sn sürüyor aslında konuşulduğu gibi uzun değil) durma.


nasıl bi teknik kullanır krav maga?

şimdii, gelelim herkesin "taşaklara vurma" muhabbeti yaptığı yere. aslında bize anlatılan şuydu derste: 

bir insan ne kadar kas yapmış olursa olsun, ne kadar güçlü ve sert olursa olsun; boynunda, gözlerinde ve kasıklarında asla kas birikmez. oralara vurduğun her darbe ya inanılmaz canını yakar ya da etkisiz hale getirir.
kullandığı bütün hareketler ve bütün darbeler de bu bölgelere ağırlıklı krav maga'nın.

bu yüzden kadınların da kendini en rahat savunabileceği disiplin olarak görüyorum krav magayı. aradaki güç farkını ortadan kaldırıyor. allame-i cihan olsan kasıklara o tekmeyi yediğinde dizlerinin üstüne çökeceksin çünkü.

şöyle de bir gardı var, sağdaki gibi. "abi özür dilerim" gardı diye de kullanıyoruz biz arkadaşlar arasında. öğrenilen yumruk kesmeleri, dirsekler, yumruklar... bütün hareketlere bu duruştan ulaşılabiliyor.


amacı ise basit, boksör gibi yumruklarını sıkarak beklememek. karşındakine dövüşmek istiyorum mesajı verme. biz istemiyoruz. sakinleştiren bi el hareketiyle, aslında gardda durup her şeye hazır olup yine de bunu çaktırmadan "hocam kusura bakmayın bi yanlış anlaşılma olmuş" modunda hareket ediyoruz.

eğer hala üzerine geliyosa ne yaparsan yap yine de vuracak demektir. kafaya koymuş demektir. o zaman çalış alttan üste (kasık - boyun -göz) , eline kuvvet.

işin en başından beri agresif olmayan bir profil çizdiğin için, üstüne gelen insan senden atak beklemiyor. bizzat deneyimledim bunu ben. harekete geçmeye karar verdiysen çok hızlı şekilde gerekli yerlere vurup bitiriyosun.

krav maga üç aşağı beş yukarı budur arkadaşlar. herkesin aklındaki sorulara cevap vermeye çalıştım, disiplini anlatmaya çalıştım. başka sorularınız olursa bana mesaj atabilirsiniz. hatta gelen soru cevapları da entry'nin altına edit olarak eklerim.

şimdilik hocamın bi sözüyle bitireyim. "umarım, bunların hiçbirini hayatınız boyunca kullanmak zorunda kalmazsınız."

Bonus: Jason Statham'ın Expendables filminde Krav Maga kullandığı basketbol sahnesi