Aynı Sayıda İnsanın Yaşadığı Almanya ve Türkiye'nin Nüfus Dağılımı Neden Çok Farklı?

2019 itibarıyla Türkiye'de 79.81, Almanya'da ise 82.79 milyon insan yaşıyor. Neredeyse aynı sayıda insanın yaşadığı bu iki ülkenin nüfus dağılımları ise birbirinden çok farklı. Almanya nüfusunun neden çok daha homojen bir şekilde yayıldığını gösteren bir kıyaslamayı aktarıyoruz.
Aynı Sayıda İnsanın Yaşadığı Almanya ve Türkiye'nin Nüfus Dağılımı Neden Çok Farklı?
iStock

gelişmiş ülkeler sınıfında yer alan almanya ile gelişmekte olan ülkeler sınıfındaki türkiye’nin nüfusunun hemen hemen birbirine eşit olmasına karşın iki ülkenin nüfus dağılımı incelendiğinde aslında birbirinden ne kadar farklı olduğunu görürüz. onlarca yıllık sistemli, planlı endüstrileşme ve şehirleşme ile rastgele ve her siyasi yönetimle sistemi değişen ülkelerin arasında özet bir kıyaslama yapmak istiyorum.

2019 yılı itibarıyla hem almanya hem türkiye’de (küsüratı ihmal edersek) neredeyse 80 milyon insan yaşıyor. türkiye’de nüfus artma eğiliminde iken, almanya’da çok az da olsa düşüş eğiliminde.

benim dikkat çekmek istediğim nokta almanya’da nüfusun şehirlere dağılımı. almanya’da nüfusu 1 milyonun üzerinde sadece 4 şehir bulunuyor ki en kalabalık olan berlin’in nüfusu sadece 3,7 milyon civarında. ardından 1,8 milyonla hamburg, 1,5 milyonla münih ve yaklaşık 1 milyon nüfusla köln geliyor. türkiye’de ise sadece istanbul’un nüfusu 15 milyon civarında ki gayri resmi rakamlar buna 2-3 milyon daha ekliyor.

İstanbul 15 milyon insana en sahipliği yapıyor ancak iki ülkenin yüzölçümlerini karşılaştırırsak durum daha da vahim. Türkiye, Almanya yüzölçümünün iki katından fazla bir alana sahip. (Türkiye= 783,562 KM², Almanya=357,022 KM²)

bence bunun altında yatan sebeplere bakmak gerekiyor detaylıca:

türkiye

* istanbul, türkiye sanayi üretiminin %35’ini tek başına gerçekleştiriyor.

* türkiye’de bulunan 11.596 adet turistik tesisin (genel olarak otel) 1.673 tanesi istanbul'da.

* dünya’nın en büyük havalimanını inşa ettik. ama ondan önce 2018 yılında bile ülkemize gelen yabancı turistin %34’ü - 13.4 milyon turist – istanbul üzerinden giriş yapmış.

* türkiye’de en fazla öğrenci barındıran şehir istanbul. 40 adet vakıf ve 9 adet devlet üniversitesi mevcut şehirde. toplamda 400 binden fazla öğrenci okuyor. kaldı ki akademik kadrolarla beraber 500 bini bulması muhtemeldir bu sayının.

* türkiye’nin finans merkezi istanbul. kamu sermayeli bankalar dahil hemen hemen tüm bankaların genel müdürlükleri istanbul’da. (iller bankası ve kalkınma bankası hariç). yetmiyormuş gibi bir de finans merkezine toplayacağız hepsini.

İstiklal Caddesi'nden bir görüntü.

almanya

almanya ise 1990'a kadar bölünmüş olmasına ve doğu ve batı arasında ekonomik fark olmasına karşın ekonomi birçok merkeze yayılmış durumda.

* hamburg diye bir şehir yapmışlar, avrupa'nın en büyük 2. limanı, kuzey avrupa demiryolu ağının düğüm noktası ve uçak endüstrisinin merkezi. ayrıca der spiegel ve zeit gibi gazete ve dergilerin de merkezi.

* avrupa merkez bankası'nın merkezi ve alman borsasının (fwb) merkezi frankfurt'ta yer alıyor.

* volkswagen'in merkezi volfsburg, porsche ve mercedes'in merkezi stutgart, audi'nin ingolstadt, bmw'nin merkezi ise münih'te bulunuyor.

* 1990'da birleşen almanya'nın başkenti berlin ise özellikle hizmet sektörü alanında gelişmiş. siemens, deutsche bank, lufthansa, allianz, aeg, telefunken, osram, knorr-bremse and edeka gibi firmaların merkezi olmasının yanında film ve turizm sektörü de inanılmaz derecede büyük yer kaplıyor berlin ekonomisinde. sonuçta bir tane brandenburg kapısı var dünya'da.

* kolonyayı dünyaya tanıtan köln'ün ise kimya sektöründe apayrı bir yeri var. yanı sıra birçok üst sınıf üniversite mevcut şehirde. ayrıca, buradaki katedrali görmeye günde 20 bin turist geliyor.

* bakın ilk 500'e girmiş üniversiteleri bir sürü şehre dağılmış: freiburg, berlin, aachen, karlsruhe, heidelberg, münih, dresden, bonn, köln vb...

Berlin'de, İstanbul'daki gibi bir kalabalığa rastlamak zor.

özetlemek gerekirse

biz tüm sektörleri ve yaşam alanlarını istanbul'da birleştirerek istanbul'u yaşanılmaz hale getiriyoruz. boğuyoruz bu şehri. almanlar ise tam tersini yapıyor ve yaşanabilir, mutlu ve gelir düzeyi yüksek birçok şehirleri var.

kaynaklar: http://www.istanbul.gov.tr/…7/icerikuniversite.html

http://yigm.kulturturizm.gov.tr/…tistiklerpdf.pdf?0

http://www.iso.org.tr/…stanbul-ocak2019_tr-9166.pdf

https://www.tbb.org.tr/…listesi.asp?tarih=20/3/2019

https://en.m.wikipedia.org/wiki/economy_of_germany

https://www.topuniversities.com/…ities-germany-2019

Okurken Aslında Yaşamadığınızı Fark Ettirecek Bir Almanya-Türkiye Alım Gücü Kıyaslaması