Az Malzemeyle Hazırlayabileceğiniz, Çok Lezzetli Muzlu Tatlı Tarifleri

Hazır lezzetlerden biraz sıkılanlar için basit ve eğlenceli üç muzlu tatlı tarifi.
Az Malzemeyle Hazırlayabileceğiniz, Çok Lezzetli Muzlu Tatlı Tarifleri
iStock


işlenmiş şeker tüketmeyenlerden misiniz? hayvansal ürünlerle aranız bozuk mu? hazır gıdalardan haz etmiyor musunuz? sevimli parti ikramları mı gerekiyor? çocuğunuz hiç meyve yemiyor ve kara kara ona nasıl meyve yedireceğinizi mi düşünüyorsunuz? o zaman size doğanın son harikasını sunuyoruz, muz!

önemli nokta, günümüz muz pazarlaması yeşilken ağaçtan koparılıp teslimata kadar geçen sürede yol boyunca hormonlarla sarartmaya yönelik olduğundan, olgunlaşmış ve tatlılaşmış bir muz için muzları ortalama 2 gün oda sıcaklığında bekletin, aradığımız kabukları hafif kahverengi lekelileşmiş ve yumuşak muzlar.

chocolate covered bananas (tr. çikolata kaplı yarim)

yarım saat öncesinden buzlukta azıcık dondurduğumuz muzları soyup enlemesine iki parçaya ayırdıktan sonra çöp şiş ya da dondurma çubuğu olarak kullanılabilecek bir alternatif kullanarak muzlara saplıyoruz. 

akabinde benmari usulü erittiğimiz %70 bitter çikolatamıza (bitter tadını sevmiyorsanız içine krema ya da hindistan cevizi sütü ekleyip çikolatayı yumuşatabilir, bir kaç damla vanilya aroması ile lezzetlendirebilirsiniz) muzlarımızı batırıyoruz. zaten soğuk olan muzlar üzerlerindeki çikolatayı hemen katılaştıracaktır. bunu yaptıktan sonra tamamen göz ve damak zevkinize göre süsleyebilirsiniz. 

yapışmaması için alüminyum folyo yahut fırın kağıdının üstüne koyun.sonra yaklaşık 3 saat kadar tekrar buzluğa atıp muzların donmasını bekleyin.

frozen banana ice-cream (tr. seni anan benim için dondurmuş canım)

kişi başı bir muz ölçüsüyle dilediğiniz kadar muzu dondurun(buzluğa koymadan önce soymanız işinizi kolaylaştıracaktır). daha sonra iyice pürüzsüzleşene blenderdan geçirin. bu noktada donmuş muzun kıvamı yoğun geldiyse hindistan cevizi sütüyle yumuşatabilirsiniz. yalnız şöyle ki, donmuş muzları blenderdan geçirebilmek için yüksek devirli bir makine gerekiyor. eğer sizinki düşük devirliyse, muzlar tam donmadan blenderdan geçirip, mutlaka kıvamını yumuşayıp tekrar buzluğa atmanız gerekiyor. sonrasında yemeden önce 15-20 dk dışarıda beklettiğinizde yumuşayacaktır.

banana bites (tr. kız hepsi senin mi)

muzlarımızı enlemesine doğruyoruz. biraz donmaları için üstünü örtüp yarım saat kadar buzluğa atıyoruz. akabinde benmari usülü erittiğimiz %70 bitter çikolataya tamamen batırıp damak zevkinize göre süsleyebilirsiniz  ya da daha ağırbaşlı bir görünüm için şöyle de bırakabilirsiniz tabi. 

yapışmaması için alüminyum folyo yahut fırın kağıdının üstüne koyun. sonra yaklaşık 3 saat kadar tekrar buzluğa atıp muzların donmasını bekleyin.

hayırlısı gençler ya.