Babasının 13 Yıl Boyunca Karanlık Odaya Hapsettiği Zavallı Kız: Genie Wiley

Henüz 20 aylıkken babası tarafından karanlık bir odaya hapsedilen, 13 yıl boyunca bu odada kalan Genie Wiley'in hikayesi yürekleri dağlayan türden.
Babasının 13 Yıl Boyunca Karanlık Odaya Hapsettiği Zavallı Kız: Genie Wiley

doğduğu yıl olan 1957'den itibaren 13 yıl süreyle babası olacak herif yüzünden dışarıdaki dünyadan tamamen izole edilmiş bir şekilde yaşamaya zorlanan güzeller güzeli bir çocukmuş genie wiley. (asıl adı susan imiş.) bu 13 yıllık süre içinde annesi ve babası küçük kızla hiçbir şekilde iletişimde bulunmuyor. susan, içerisinde yalnıza bir beşik olan karanlık bir odada tam 13 yılını hiç kimseyle iletişim kurmadan, dolayısıyla hiçbir dili de öğrenmeden geçiriyor. inanılmaz ötesi bir şey insan beyni için.


aynı zamanda yetersiz de besleniyor tabii. hareket de etmiyor. o odadan çıktığında susan normal bir insan gibi motor kaslarını; hadi motor kaslarını da geçtim, normal kaslarını bile kullanamıyormuş.

genie'nin hakkında yazılanlara göre; babası, kızı beyin özürlü zannediyormuş. bu yüzden onu 20 aylıkken bir odaya tıkıp 13 yıl boyunca çıkartmamış. evde çıt çıkınca adam deliye döndüğü için evde fısıltıyla konuşuluyormuş ve odasından hiç çıkarılmayan bu kız 15-20 kelime dışında hiçbir kelimeye maruz kalmamış. kıza odasına tıkıldığı günden beri deli gömleği gibi bir şey giydirmişler, ellerini ve ayaklarını da hiç kullanmamış. o güne kadar süt lapasıyla beslenmiş ve babası yavaş yediğinde yemek tasını yüzüne boşaltıyormuş. o yüzden yemekleri hiç çiğnemeye bile alışamamış.

ben okurken kıza kıyamadım ve çok üzüldüm. özürlü falan da değilmiş kız; kurtarıldıktan sonra dil öğretilmeye çalışılmış ama bebekken beyni gelişemediği için kelime öğrense bile grameri asla çözememiş. genie wiley 2021 itibarıyla hala hayatta ve 64 yaşında.

her ne kadar hayatı bir ızdırap olsa da, genie insan psikolojisi için önemli adımlar atılmasında öncü olmuştur.

babası 12 yaşına gelene kadar genie ölmezse onu serbest bırakacağına dair eşine söz vermiştir ancak böyle bir zulüme neden olan bir insanın sözünü tutması beklenemez.

nitekim genie 12 yaşına kadar hayatta kalabilmeyi başarmıştır. 12 yıl boyunca bu fotoğrafta gördüğünüz odada kollarından beşiğe bağlı olarak verilen aşırı sınırlı yemek stoğundan günlük (belki de haftalık) besinini almaya çalışması ve ses çıkarması durumunda dövülmesine rağmen tam 12 yıl boyunca hayatta kalmayı başarmıştır: 


sözünü tutmayan baba üzerine evin annesi bu ızdıraba dayanamaz ve kocası ile çok büyük bir tartışmaya girerek evden kaçar.

genie uzmanlar tarafından ilk kez incelendiğinde yürümeyi ya da konuşmayı bilmiyordu. izlediğim belgeselde yine de ona ilk kez gülmeyi öğrettiklerini farkettim çünkü klinikteki ilk görüntülerde adeta ruhu sömürülmüş ufak bir kız çocuğu varken ilerleyen zamanlarda objektifi fark edip ona gülümsüyordu.

genie 12 yıl boyunca yeteri kadar beslenmediği ve hiç hareket etmediği için çok zayıf bir bünye ve kemik yapısına sahipti dolayısı ile yürümeyi öğrenme aşamasında zamanla "bunny walk" adı verilen kendine has bir yürüme tarzı geliştirdi:


diğer bir ilginç olay ise dili henüz öğrenmediği zaman dahi genie yaşadığı travmaların bazılarından bahsedebiliyordu:

"father hit arm. big wood. genie cry... not spit. father. hit face. spit. father hit big stick. father is angry. father hit genie big stick. father take piece wood hit. cry. father make me cry. father is dead." gibi...

evet, genie hala yaşıyor. nerede olduğu, ne yaptığı büyük bir sır. ancak o karanlık odada 13 yıl boyunca nasıl hayatta kalmayı başarabildiği, daha da büyük bir sır olarak kalacak.