Bağımlılık Yapan Marvel Contest of Champions Hakkında İşinize Yarayacak Tüyolar

2014'te piyasaya sürülen Android/iOS oyunu Marvel Contest of Champions (Marvel Şampiyonlar Turnuvası), kısa sürede bağımlılık yapacak türden. Oyun nedir, hileleri nasıldır, karakterleri kimlerdir gibi soruların cevapları için buyrun.
Bağımlılık Yapan Marvel Contest of Champions Hakkında İşinize Yarayacak Tüyolar

turnuvalar

hemen hemen her hafta içinde ödül olarak bir karakterin olduğu turnuvalar oluyor. bu turnuvalar ikiye ayrılıyor: 2 yıldızlı kahramanlar için ve 3/4 yıldızlı kahramanlar için. ödülleri görüp gaza gelebilirsiniz ancak bu turnuvalarda karakter ödüllerini kazanmak çok zor, ciddi zaman ayırmanız ve elinizde bol miktarda kahraman olması gerekiyor. o yüzden özellikle oyuna yeni başlayanlar bu turnuvaları ödül kazanmak yerine altın kazanmak için kullansalar daha iyi olur. (her bir turnuva galibiyetinde 200/300 arena puanı kazanıyorsunuz, 2000 arena puanı ile arena kristali alıp ordan altın çıkmasını ümit edebilirsiniz.)

ittifak 

ittifaklar şu an ödül kazanmanın en kolay yolu olarak gözüküyor. iyi bir gruba girerseniz, ittifak görevlerinden gelen ödüller gayet tatmin edici. ama genelde iyi gruplar yüksek level'ı olan kişileri alıyor, o yüzden sabretmek lazım.

altın 

ilk başlarda pek önemli gibi gözükmese de özellikle ilerleyen aşamalarda en çok ihtiyacınız olan şey altın olucak. bi şekilde elde ettiğiniz yükseltme eşyaları karakterinizi güçlendirirken bi bakıyorsunuz altınınız bitmiş. (örneğin elimde bir 4 yıldızlı hulk var, onu 4. seviyeye çıkarmak için 85k altın istiyor.) altın işini de daha önce bahsettiğim gibi arena kristali ve maceralardan elde edebilirsiniz.

duplicates 

oyunda karakter kristallerini açtığınızda elinizde olan karakterlerin tekrar çıkma olasılığı mevcut. bu durumda size o karaktere özel yükseltme eşyaları veriyor ve ek olarak o karakterin kilitli olan özel hareketlerini açıyor. özellikle 3/4 yıldızlı kahramanlarda bu özel hareketler baya etkili, ayrıca karakterin statlarını da etkiliyor.

sonuç olarak vakit geçirten bir oyun. ama para verip kristal almadan ilerlemek cidden zor. sorusu olan olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

ittifaklar

günde 100 yardımla ittifak kristali açabiliyor ve günlük yarışmalarda 875 birim sınıf izosunu alabiliyorsanız, burada derece kasmanıza şimdilik lüzum yok.

arenalar

buradan gelen kristalden bir günde 3 adet 45 ünite kredi çıktığını gördüm, punisher vermese de, altın yanı sıra epey tatminkar ödüller sunuyor. 2500 üniteyi kenarda tutun ama, pazar günleri kristal bereketi turnuvasına giriş için lazım oluyor.

turnuvalar

3* için kapıştığınız 2v2 turnuvalarda 5-30-90-160k hedefleri var. 160k yaptığınızda bir kahraman kristali cepte. 250-300'ü geçerseniz verilen şampiyon mailinize "al" mesajıyla düşüyor. bunun için en az 5-6 takım (15-18 şampiyon) yapmanız iyi olur. 2*ları 3. rütbeye yükseltip özel saldırısını açmak da faydalı, 3*lara izo yüklemek yerine bunu yapmak ve puanlarla beraber sinerjilere göre takımlar kurup turnuvalardan özel 3* kahramanlar kapmak daha akıllıca olur.

düellolar

ne boka yaradıklarına dair bir fikrim yok. günde 5 ile sınırlı.

ustalık puanları

bunlar da yeni geldi sayılır. 9/9 saldırı, 3/3 cesaret ve 4/4 blok yapıp gerisini kafanıza göre takılın.

günlük kristal

arada 2-3 yıldız karakter verebiliyor. almadan etmeyin.

ücretsiz kristal

1. seviye can iksiri depoluyor 4 saatte bir bu aralar.


170 ünitelik özel kristaller

avengers, kara dul, solar vs, uzak durun. kara dul için denedim, 100 ünitelik kristalden çıkan rastgele bir kahraman verdi. emek tuzağı.

özel teklifler

her 10 2* kristali açtığınızda 400 ünite karşılığında 3* kristali teklifi geliyor. 4* için de geliyormuş sonrasında, 1 saat süre veriliyor, pamuk eller cebe atılsın kabilinden.

imza/duplicate

"aynı adamdan bi tane daha çıktı, zaten sevmezdim sülalesini, sikerim satıyorum benden uzak olsun" diyerek şampiyon satmayın (başka yapan olmaz zaten sanıyorum). her klon için imza yani özel yetenek açılıyor ve çıkmaya devam ettikçe bu özellik gelişiyor. 2 imzalı hawkeye satmıştım mesela sonra 2 daha geldi, tutsam 4 imzalı olacaktı, dış forumlarda en çok can götüren şampiyonun o olduğu söyleniyor. 1 *ları dahi satmayın diyen var, kristal bereketinde 1-2-3 birlikte girebiliyorlar çünkü.

"sevdiğim karakterleri toplayabilir miyim?"

hayır, babayı alırsınız. injustice vb. gibi "krediyi topla, karakteri al" gibi bir sanal market yok. kristallerde 5 adet guardians of the galaxy karakteri var mesela. hep aynı adamların yüzünü görmekten bıktık. yenileri yolda deniyor, oyunu yenilerken batırmazlarsa devam eder görürüz.

maceralar

her sahne sonunda 1 premium 1 de 3* kristali veriyor. ultron da öyle ama 2. sahnesinden itibaren feci enerji yiyor. zamana değmez.

farm yapmak

geçilmiş yollardan yeniden geçip izo ve iksir toplamak. rütbe yükseltmek için faydalı.

katalizör

sınıf katalizörleri birkaç kez tamamlandıktan sonra vermeye başladı, yine enerji gerekiyor. renksizlerde ilkini kolay veriyor, diğerleri yine sıkıntı. 1 hafta beklememek için defaten geçeceksiniz.

turnuvalar

arada yineleniyor bunlar sanırım, kaçırdıklarımızı yeniden yakalama şansımız var. olmasa da, o karakterler kristallere düşüyor anlaşılan. widow oyuna katıldığında kullanıcılara hediye olarak verilmişti.

"defansa koyayım, kim daha iyi saldırı yapıyor?" derseniz de, erkek ve dişi olarak, iron fist yahut black widow derim. ikisinin ayrı estetikleri var bariz, diğerlerinden ayrılıyorlar. bir rhino, juggernaut vb. oynamak keyif vermiyor 2x2'lerde açıkçası.


şimdi oyunun artılarına ve eksilerine gelelim

eksileri kabak gibi bariz: tümüyle marvel sinema evreni üzerine kurulu bir karakter yelpazesi var. yani diyorlar ki, yıllarını çizgi roman kültürüne vermiş geekleri siktir edelim. tamamen son tüketiciye oynayalım. dc'nin injustice gods among us'ta yaptığı gibi her karakterin farklı dönemlerdeki çizimlerine yer verebilirlerdi oysa, ultimate marvel çizimli electro vs yerine. guardians of the galaxy dörtlüsünün hepsi içeride yer alırken, kraven, kingpin, gambit, doom, magneto vs. yok. ultron bile filmdeki görseliyle yer almış. bu ilk eksi.

ikincisi, 3 ve 4 yıldızlı karakterleri neredeyse hiç görmüyorsunuz. çıktığında da hem google hem kabam hesabıyla denediğim üzere, hemen hemen aynı karakterler geliyor. (bkz: gamora) tabii rakibin enerjisi azken kılıcını salladığında geriye çekilip hasmının kendini yere atarak nakavt olmasını izlemek keyifli. mutant ise neredeyse hiç gelmiyor ve kimi kapıları açmak için 6 sınıftan da üyenin elinizde olması elzem.

üçüncüsü, toplanan arena puanlarının -ki bugünlerde üçer karakterle 3 günlük turnuvalara katılabiliyorsunuz- sadece altın vererek emeğinizi çöp etmesi. izo-8'lerle rütbe yükseltebildiğiniz macera etaplarına yönelin o yüzden. hızlı kapışma'dan da hayır yok. her gün farklı renge verilen (bazen 1, bazen 2 tane veriyor fakat 2. kez bitirmenin artı bir katkısı yok) rütbe yükseltme materyallerini toplayın "karşılıklı" bölümünden sadece. bir de katılacağınız bir ittifaktan gelecek ittifak kristalleri faydalı. 4 saatte bir verilen kristal de çok elzem değil.

artılarına gelince:

injustice gibi hantal değil. oynanışı gayet pratik ve grafikler çok iyi. arka fonda açılıp kapanan gözüne kadar, müzikle beraber, multimedya sunumu üst düzey. karakter yelpazesi genişler ve radikal değişimler yapmazlarsa uzun süre oynanabilir. yoksa 10 gösterip 1 vermekle kullanıcıyı eninde sonunda sıkacaktır. çömez oyuncuların krediyi çarçur etmesi için ota boka doldurma ekranı vermesi, "devam" tuşunu dahi bunun sağına atıp yanlışlıkla basmanıza yol açması yine unutmadığım ibnelikler.

seri ve hantal karakterler de iyi kodlanmış. hulk, abomination, rhino, juggernaut, drax gibi davarlara "vur-kaç" yapabiliyorsunuz. kendi kendine kafa atıyor haspam. kazandığında "sarsılarak boşaldım" ifadeleri görmelere seza. black widow, iron fist, spider-man gibi atak karakterleri yükseltmeye bakın. widow özellikle hem savunmada hem atakta çok iyi. captain america da blokta aynı şekilde. rütbe 1 seviye 1 cap ile rütbe 2 seviye 1 cap'ı 55'e 11 vuruşla indirdiğim vaki (widow daha iyilerini yapıyor). toplamda -bloklar hariç- 80 vuruşu geçen mücadeleler, nadir de olsa, oluyor. deadpool, iron man gibi rakipler "enerjisi bitti" dediğiniz anda kendilerini yenileyebiliyorlar. yine rakiplerden gördüğüm, black panther, storm ve ms marvel de çok agresif. 2-3 kademeli enerji dolumunda rakibe en uzak avantajı kullanan gamora yine ayrıcalıklı kılınmış. ilk hesaba 2 yıldız wolverine gelmişti, ne olacağını görmek için sattığımdan dolayı onunla çok hukukumuz olmadı. iyi hatırlıyorum kendisini. 


ekstra tüyolar

• her renk taşı kendi renginde karakter için kullanın veya saklayın, diğer renklere heba etmeyin. rütbe yükseltiminde daha çok puan ediyor.

• birkaç kola ayrılan etapları tamamlamak için tekrar girdiğinizde kesikli yollardan devam edin. geçtiğinizi tekrar bitirmek size izo-8 sağlar fakat tamamlama yüzdeniz
aynı kalır.

• 1-5-10'luk paketlerin kristalden çıkacak sonuca hiçbir etkisi yok. 100 birim kredi topladığınızda premium kristal açıp 2-4 yıldızlı karakter şansınızı deneyin. diğer kristallerden (bir tanesi günlük) 1-2 yıldız gudikler haricinde the punisher, gamora, unstoppable colossus gelebiliyor. 3 yıldız rhino verdikleri turnuva gibi kimileri
"katılım ödülü" de sunabiliyor. birkaç günde bir gelişmeleri takip edin.

• "sınıfların birbirine üstünlüğü" göz ardı edilmemeli, bu yüzden her sınıftan bir karakteri öncelikle yükseltin. elinizde yeşil renkli bilim sınıfından karakter doluşmasın (bunlardan çok veriyor). black bolt gibi bitirimi iyi yapan farklı karakterlerle keyfiniz de artsın.

• oyuncu seviyeniz yükseldikçe iş görecek toplam süreniz yettiği müddetçe, ultron macerası size iyi izo-8 getirir. her etap bitmesi için 6-8 kere geçilmek zorunda.
bu da iyi puan demek.

• çarpışmalarda "yukarı/aşağı ok" ile sembolize edilen "sınıf avantajı"nı lehinize kullanın, rakibe üstün sınıftan karakteriniz varsa onunla başlayıp iksirleri çarçur etmeyin. sonra lazım oluyor. diriltme zımbırtılarını da aynı şekilde. son rakipte son tek adam kalana kadar bunu veya iksirleri kullanmayın.

• oyuncu seviyesi atladığınızda süreniz 1 birim genişlerken full dolum da sağlıyor, 1/37 kalmışken 38/38 olduğunu görebilirsiniz. oynadığınız süreden bunu hissedersiniz, zamanı yakınsa "tüm macera enerjisini doldur" mallığında bulunmayın. boşa gidiyor.

• bölümlere girmeden önce sol altta hangi sınıfların yer aldığı bilgisi ile beraber macerayı açıp içeride "kırmızı" renkte kapı var mı, ona bakın. varsa (mutant sembolü gibi) ve elinizde o sınıftan karakter yoksa, o etabı tamamlayamayacağınızın resmidir. 1 yıldız da olsa, elinizde varsa, takıma alın. içeride nakavt da olsa kapıyı geçmenizi sağlıyor.
bu kapılar ilgili sınıf ya da karakter (widow sureti gibi) takımınızda varsa "yeşil" olarak simgelenir.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Town of Salem'de Kullanılabilecek Taktikler ve Oyundaki Rollerin Açıklamaları

Apex Legends Oyununda İşinize Yarayabilecek 13 Taktik

Red Dead Redemption 2'de İşinize Yarayabilecek İpuçları