Bağımsız Projelerin Fonlanmasını Sağlayan Kickstarter Tam Olarak Nedir, Ne İşe Yarar?

Kickstarter nedir? Bağımsız (indie) filmlerin, kutu oyunlarının ve daha pek çok projenin gerekli parayı toplamasına olanak sağlayan Kickstarter'ı kısaca tanıyalım.
Bağımsız Projelerin Fonlanmasını Sağlayan Kickstarter Tam Olarak Nedir, Ne İşe Yarar?


İşleyişi nasıldır?

kickstarter son zamanlarda en çok vakit harcadığım site. o kadar güzel buluşlar, dizaynlar var ki kendimi kaybediyorum diyebilirim, dışarda boş şeylere para sarfetmek yerine bu siteye girip emeğe saygı adına bir şeyler bulan, dizayn eden insanlara katkıda bulunabilirsiniz bence. işin üzen tarafı özellikle de dizayn konusunda onca emek harcamış insanların buluşlarının piyasaya çıktıktan sonra çin malı olarak milyonlarca kopyasının da bir zaman sonra piyasaya çıkması sanırım. neyse, konuyu saptırmayalım ve kickstarter nedir onu da birkaç adımda tanımlayalım, bilmeyenler fikir edinsin en azından:

1. projen/buluşun/dizaynın ne dersen de bir şeyin var diyelim ve videonu çekiyorsun artık prototipi mi olur gerçeği mi olur bilemem, bu siteye yüklüyorsun.

2. kendine bir (bkz: fund) hedefi belirliyorsun bu projeni gerçekleştirebilmek için, örn. 100 bin dolar.

3. sonra kendine bu fund'a ulaşabilmek için bir (bkz: deadline) giriyorsun, örn. mayıs 2023 gibi.

4. sonra siteye üye olan herhangi biri senin bu projeni beğenirse sana senin önceden belirlemiş olduğun fund çeşitlerinden birini seçerek sana yardımda bulunuyor, bunu aslında bir karşılık beklemeden yapıyor, yani ne şirketin ortağı oluyor ne de başka bir şey ama sen en başta fund çeşitlerini koyarken (örneğin, 1 dolarlık fund, 5 dolarlık fund, 100 dolarlık fund gibi düşün) bu fund'lar karşılığında da sana koltuk çıkanlara sen de onlara ufak ufak şeyler vaat ediyorsun. örneğin, 1 dolar için diyosun ki isminizi kendi sitemde yayınlıcam, 50 dolar için diyosun ki (eğer bir ürün çıkarıcaksan mesela) bu ürünü ilk alanlardan olucaksınız diyosun ve onlara yolluyorsun ürün çıkınca piyasaya.

5. fakat önemli nokta şu ki, o en başta bahsettiğim hani fund hedefi ve deadline'i var ya, o ikisini birlikte gerçekleştiremediğin takdirde, sana para yatıranlar da parasını geri almış oluyor, yani sitede başarı sağlayabilmek daha doğrusu hedef koyduğun fund'ın hepsini cebe atabilmek için hedefine zamanında ve eksiksiz ulaşmak zorundasın, aksi takdirde (bkz: avuç yalamak).

6. diyelim başarılı oldun. gerisi hakkında bir bilgim yok maalesef, ama paran cebinde artık, o projeyi gerçekleştirmek için cebinde güzel ve sıcak bir paran olduğunu düşün, üstelik yatırımcıların kurduğu gibi bir baskı da yok üstünde, rahat sayılırsın.

umarım anlatabilmişimdir, kısaca çok güzel bir site bence.

Bu sitenin toplumsal faydası ne olabilir?

kickstarter, hiç abartmıyorum insanlığı kesinlikle 1 adım ileri götürecek kadar mühim bir sanal oluşum.

bugüne kadar gerçekleşen binlerce olağanüstü projeyi düşündükçe, bir taraftan hep karamsarlığa kapılmışımdır; ya gerçekleşmeyenler? tarihimizden ve inanın bana kişisel tecrübelerimden nice dahiyane fikrin yok olup gittiğini biliyorum. daha kötüsü, büyük bir kısmını bilme şansına bile sahip olamıyoruz. hepimiz en azından hayatımızda bir kere "keşke şöyle bir şey olsa..." demedik mi? ama çoğumuz için hayalden ibaret kaldı bu düşünceler. mücadele edebilirsiniz, ama şans sizin yanınızda olmadıkça fikrinizi hayata geçirebilecek, hatta sadece insanlara duyurabilecek fırsatınız bile olmayabilir.

yaratıcılık paradan bağımsız gelen bir yeti, ama bu yetinizi somutlaştırmak için para şart. işte bu websitesi para engelini aşmanızı en güzel yolunu sunuyor. ne kimsenin köpeği olmak zorundasınız, ne birinin himayesine girmek ne de düşüncelerinizi başkalarının zoruyla değiştirmek... kickstarter kolektif bir dayanışma ile insanların ortak bir amaç için birleşmesini sağlıyor. adam geliyor "benim böyle bir fikrim var" diyor, aynı fikri paylaşanlar birleşip projeyi hayata geçiriyor. bence rüya gibi bir şey ve kesinlikle toplumsal açıdan devrimsel nitelikte.

elbette bu hayat size seçim şansı tanıyor, fakat seçilmiş seçenekler arasından seçebiliyorsunuz. örneğin bir şirketin arge çalışanı belki de milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracak bir buluş yapıyor fakat tamamen şirketin çıkarları sebebiyle engelleniyor, nihayetinde şirket kazanıyor ama insanlık ve hatta biraz dramatikleştirirsek bütün medeniyet kaybediyor. belki biraz komplo ama belki de nikola tesla gerçekten havadan elektrik iletimini sağlamıştı. düşünsenize teknolojinin nasıl çağ atlayacağını ve hayat standartımızın ne kadar yükseleceğini.. bu önerme doğru olsun ya da olmasın bu denli önemli projeler binbir türlü sebepten yok olup gidiyor. artık gitmeyebilir, en azından bir çıkış kapısı var. umuyorum ki katlanarak büyüyecek bir akım olacaktır bu websitesi ve benzer oluşumlar.

tek memnuniyetsiz olduğum konu toplanan ödenekten %5 komisyon almaları. keşke ticari değil, sivil toplum projesi olsaydı diyorum bu websitesi için; lakin bu küresel sistemde öyle ya da böyle para işin içine giriyor, fazla seçeneğimiz yok. yaratıcılarını samimiyetle tebrik ediyorum, ks bu iletişim çağının en büyük zaferlerinden biridir.