Bahar Yorgunluğu Nedir ve Nasıl Geçer?

Bahar yorguluğu nedir? Bahar yorgunluğu neden olur? Bahar yorgunluğundan nasıl korunulur? Bahar yorgunluğu nasıl geçer? Baharı buram buram hissettiğimiz şu günlerde bahar yorgunluğu hakkında merak edilenler.
Bahar Yorgunluğu Nedir ve Nasıl Geçer?
iStock

bahar yorgunluğu, havadaki su buharı (nem) miktarının artması nedeniyle ortaya çıkar.

şöyle ki; güneş ışınlarının dünyaya dik olarak gelmeye başlamasıyla denizlerde buharlaşma miktarı artar, bu da havadaki nemi artırır. yazın da kimi zaman nemin yüksek olması nedeniyle bunaltıcı bir hava olduğunu fark ederiz ama baharın ilk zamanlarında bu yorgunluğu hissetmemizin asıl nedeni, mevsimsel geçiş nedeniyle vücudun buna ayak uyduramamasıdır.

çünkü havadaki yüksek neme bağlı olarak vücuttaki nem miktarı da artar, ama havalar yazın olduğu gibi sıcak olmadığı için de biz bu nemi terleyerek atamayız, bu durumda vücut kendisini korumak için damarlara büzer ve kan akışı düşer. kanın düşmesi ile vücuda daha az oksijen gittiği için de bir yorgunluk ve halsizlik hissiyatı oluşur. 

bu durumdan en az etkilenmenin yolu, sabahları sağlam bir egzersiz ile terleyip güzelce bir duş alarak güne başlamaktır.

Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?