Banka Şubelerinde Neden Yüklü Miktarda Nakit Para Bulunmaz?

Bir banka şubesinden yüklü bir miktarda para çekmek istediğinizde bunu önceden bankadaki temsilcinize haber vermeniz gerekiyor. Bu durum haricinde banka şubelerinde yüklü miktarda nakit para bulunmuyor. Bunun elbette birtakım nedenleri var.
Banka Şubelerinde Neden Yüklü Miktarda Nakit Para Bulunmaz?
iStock

dünyanın her yerinde bu böyledir, bankalarda fiziki olarak para bulundurulmaz. 2 ana sebebi vardır

1. güvenlik

2. bankada o paranın durması bankaya riskten başka hiçbir şey kazandırmaz. banka, fiziki parayı merkez bankası ve diğer araçlara vakit kaybetmeden yatırarak saatlik veya günlük kazanç elde eder.

yoksa bir bankanın fiziki olarak o “dükkan”da parayı tutmasının hiçbir anlamı yoktur.

özel bir bankanın nakit işlem yetkilisiyim

yani bütün şubenin parasından sorumluyum. ödemeleri ben ayarlıyorum. bölge müdürünü bile arasanız, ben para yok dediğim zaman para yoktur. şube kasaları için belli bir limit vardır. o limiti aşarsan şubeye paranın faizi kesiliyor, benim performansa da eksi yazıyor. bölgeden arıyorlar hemen, "o parayı neden ödedin", "müşteri o parayla ne yapacakmış" gibilerinden. "size ne amk adamın kendi parası" diyemiyorsun maalesef. o yüzden, önceden yazılan ödemeler dışında fazla para tutulmaz. bu döviz için de geçerlidir. 10.000 dolar, 10.000 sterlin, 10.000 euro gibi.

1.000.000'dan fazla kredisi olan müşteriyi kaybetmek, sadece 40.000 tl parası olan müşteriyi kaybetmekten daha kötüdür. her gün şubeye gelen, yüklü işlemler yapan, tanıdık bir müşteriyle, yüzünü ilk defa gördüğüm bir müşteri aynı değildir. şubede para bittiği zaman, aradığım 1-2 müşteri var. "abi bana para lazım" derim. hemen 200-300 getirirler. şimdi ben bu adamlara, 40.000 tl'yi yazdıracaksın demem, diyemem.


ayrıca 1 yıla yakın abd'de kaldım. 2 farklı bankayla çalıştım. kimse nakit para taşımıyor bile. herkes kartla alışveriş yapıyor. kart limitleri yüksek.

size bir ipucu: parayı yazdırmadıysanız her zaman şehir merkezlerindeki şubelere gidin. para sirkülasyonu daha fazla. grup her gün geliyor. ilçelerde sirkülasyon daha az, ve grup 2 günde 1 geliyor. ayrıca müşteri sahipliğiniz olmayan şubeden çekin parayı. parayı güneşli'den yatırdıysanız, kadıköy'den çekin mesela. her şube, kendi akışından sorumludur, o yüzden başka şubeden çıkan parayı umursamazlar.

Tonlarca Amerikan Altınının Saklandığı Yüksek Güvenlikli Bina: Fort Knox